-
13 септември 2023 13:57
- 1843
- 0
Нидерландски еколози проучиха промените в състоянието на неколкостотин големи и малки реки и установиха, че качеството на водата в повечето от тях се е влошило значително през последните десетилетия в резултат на по-чести горещи вълни, суши, проливни дъждове и други екстремни метеорологични явления, свързани с глобалното затопляне. Това съобщиха от пресслужбата на университета в Утрехт, визирайки изследване на учени от Катедрата по физическа география, публикувано на сайта на висшето учебно заведение, предаде БТА.
„Резултатите от нашето проучване подчертават спешната необходимост да се проучи как качеството на водата се променя по време на екстремни метеорологични явления. Само тогава ще можем да създадем ефективни стратегии, които ще осигурят целостта на екосистемите и ще гарантират достъпа на хората до чиста вода“, каза доц. Мишел ван Флит, научен ръководител на изследването.
Така наречените екстремни климатични явления са едно от последствията от глобалното затопляне. С този термин учените обозначават периоди на необичайно високи температури през зимата, горещи вълни през лятото, седмици на проливен дъжд, суши и други метеорологични явления. Забележителни примери за това включват последните наводнения в Европа, горещите вълни в САЩ през последните години и изключително горещото лято в Русия през 2010 г.
Ван Флит и нейните колеги се заинтересуваха как екстремните метеорологични явления влияят върху качеството на водата в реките в Европа, Северна Америка и други континенти на Земята. За да получат такава информация, учените анализираха данни от наблюдения, извършени от стотици други научни групи при изучаване на малки и големи реки в Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Африка, Австралия.
Общо еколозите изследваха констатациите на повече от 960 научни статии за отделни реки, публикувани между 2000 г. и 2022 г. Това позволи на изследователите да оценят въздействието на различни форми на екстремни метеорологични явления върху качеството на водата в тези водни пътища. Както се оказа, повечето от изследваните реки са засегнати под една или друга форма от тези аномалии, провокирани от глобалното затопляне.
По-специално, учените установиха, че горещите вълни и сушите са довели в 68% от случаите до допълнително намаляване на концентрацията на кислород в реките, увеличаване на тяхната соленост и дела на различни промишлени замърсители. По същия начин в 51% от случаите еколозите регистрират увеличение на броя на пластмасовите частици в речната вода, както и концентрацията на пестициди, нитрати и други химикали от торове след наводнения и необичайно продължителни дъждове.
В същото време Мишел ван Флит и нейните колеги установиха, че комбинираният ефект на всички тези фактори в продължение на две десетилетия в 56% от случаите е довел до постепенно намаляване на концентрацията на кислород в речните води, увеличаване на дела на органичните суспендирани вещества и емисиите от предприятия, както и повишаване на температурата на водата и активността на водораслите Всичко това се отразява негативно върху качеството на речните води в дългосрочен план.
Резултатите от анализа, според еколозите, показват необходимостта от започване на подробни и в същото време повсеместни наблюдения за това как различните форми на екстремни метеорологични явления влияят върху качеството на речната вода. Това е необходимо, за да се оцени как тези явления ще променят облика на реките на Земята, тъй като глобалното затопляне се засилва, е заключението на изследователите.
Последвайте канала на
Свързани новини
Климатологът Христо Попов за наводненията: Неглижираме природата, строим върху дюни и дерета
06 септември 202312:02
1 милиард души са на път да умрат заради климатичните промени, алармират учени
31 август 202315:09
Изчезва ли розовият домат заради климатичните промени
05 август 202308:45
На проява с младежи папата призова за действие във връзка с климатичните промени
03 август 202314:41
Климатичните промени принудиха мигрираща пеперуда да остане във Великобритания
03 август 202312:09
Гълфстрийм може да се срине през 2025 г. и да потопи Земята в климатичен хаос
26 юли 202319:20
Глобалното затопляне е основна причина за смъртоносните горещини в Южна Америка
10 октомври 202322:53
Глобалното затопляне застрашава популярни вина в Европа
23 септември 202309:02
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
На полувремето: Унгария 0:0 Германия, по-чистите положения дотук са за маджарите
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
Лигата на нациите на живо - Уелс обърна Исландия
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07