-
08 май 2021 16:34
- 821
- 0
Министерството на правосъдието на САЩ по времето на президента Доналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския е иззело тайно разпечатки на телефонни разговори на трима журналисти, отразявали федералното разследване за връзки между Русия и предизборната кампания през 2016 г. на Тръмп, съобщи вестникът, цитиран от БТА.
Разкритието поражда нов сблъсък между федералното правителство от една страна и средствата за масово осведомяване и защитниците на свободата на печата - от друга. Подобни действия се възприемат от медиите като нахлуване в конституционно защитената журналистическа дейност.
Такива неща са се случвали рядко през последното десетилетие и едно от тях бе със запаси на репортери и редактори от Асошиейтед прес заради материал от 2012 година, разкриващ осуетен заговор за бомбен атентат.
В позиция на временно изпълняващия длъжността главен редактор на "Вашингтон пост" Камерън Бар се посочва следното: "Сериозно сме обезпокоени от тази употреба на държавна власт за получаване на достъп до комуникациите на журналисти. Правосъдното министерство незабавно трябва да разясни причините за това нахлуване в дейността на репортери, които си вършат работата, дейност, защитена съгласно Първата поправка (от конституцията на САЩ)".
Предполага се, че действията са целели да бъдат открити източниците на репортерите, използвани от тях при написването на материали на тема национална сигурност през първите месеци от управлението на Тръмп, докато федералните разследващи установяваха дали кампанията му през 2016 г. се е координирала с Кремъл за повлияване на изборите. Изземването е било одобрено от ръководството на министерството на правосъдието миналата година.
На 3 май репортерите Елън Накашима, Грег Милър и Адам Ентъс, които вече са напуснали "Вашингтон пост", са били уведомени с писма, че правосъдното министерство се е сдобило с разпечатки на техни домашни, служебни или мобилни телефони. Разпечатките покриват времето от 15 април 2017 г. до 31 юли същата година според вестника. Според директивите на правосъдното министерство за разследванията на течове на информация към медиите подобни действия следва да се предприемат, само ако всички останали начини за получаване на подобна информация са изчерпани, а засегнатите репортери следва да бъдат уведомени, освен ако това няма да заплаши разследването или националната сигурност.
Говорител на министерството заяви, че то стриктно следва установените процедури за действие при подобни случаи.
"Цел на тези разследвания не са получателите от средствата за масово осведомяване, а тези с достъп до информация за националната отбрана, които са я предоставили на медиите и по този начин не са я опазили, както се изисква по закон", посочи той.
Брус Браун, ръководител на Репортерския комитет за свобода на печата, заяви, че придобиването от правителството на разпечатки за комуникациите на журналисти поражда "сериозно безпокойство във връзка с Първата поправка". "Наложително е новото ръководство на правосъдното министерство да обясни кога точно прокуратурата се е сдобила с тези разпечатки, защо едва сега уведомява "Вашингтон пост" и въз основа на какво то е решило да се откаже от презумпцията за предварително уведомяване съгласно собствените си правила, при положение че разследването очевидно се отнася до (журналистическо) отразяване отпреди повече от три години", посочи Браун.
Правителството допълни, че разполага и със съдебна заповед за получаване на разпечатки за имейлите на репортерите, които могат да покажат с кого са си общували те по електронната поща и кога, но в крайна сметка то не прибегнало до събирането на тези данни, съобщи вестникът.
Според "Вашингтон пост" министерството не уточнява каква е била целта, нито кои са статиите, които са привлекли интереса му. Но посоченият период от време включва публикуването на метериал, в който се твърди, че според разузнавателни данни Джеф Сешънс, по онова време главен прокурор при Тръмп, е обсъждал въпроси, отнасящи се до предизборната кампания, с тогавашния руски посланик Сергей Кисляк.
През 2015 г. тогавашният главен прокурор на САЩ Ерик Холдър обяви нови директиви за получаването на разпечатки за средствата за масово осведомяване при криминални разследвания, с което бяха отстранени съществуващи формулировки, които според медиите бяха неясни и пораждаха тълкувания. Осъвременената политика по този въпрос беше в отговор на възмущение сред медиите от тактики на правителството на Обама, които бяха възприемани като прекалено агресивни и враждебни към събирането на новини. През 2017 г. Сешънс, приемникът на Холдър, обяви нови строги мерки срещу изтичането на информация към медиите по въпроси на националната сигурност.
Последвайте канала на
Свързани новини
COVID-19 в Велико Търново: Актуални данни за вируса
06 май 202112:48
Българското МВнР с данни за инцидента в Израел
30 април 202114:06
Последни данни за новите случаи на COVID-19 в Монтанско
28 април 202109:27
Връщането на мигрант струва на ЕС средно по 2500 евро според данни на ЕК
27 април 202116:52
ЕС с данни за индийския щам на вируса на COVID-19
23 април 202114:13
Актуални COVID данни за област Велико Търново
23 април 202112:23
Присъда за телефонни измамници, измъкнали над 66 хил. лв
19 май 202111:37
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05