Калифорния се извини за дискриминирането на японци през войната

  • 21 февруари 2020 09:12

  • 350
  • 0
Калифорния се извини за дискриминирането на японци през войната
© Getty Images

Законодателното събрание на Калифорния, американския щат с най-голямо население, се извини за дискриминацията срещу японски американци през първата половина на 20-и век, предадоха БТА и Асошиейтед прес.

Щатските власти в Калифорния включително са помогнали на правителството на САЩ да изпрати американци от японски произход в лагери за интерниране, след като Япония бомбардира военноморската база Пърл Харбър през Втората световна война.

Щатското събрание единодушно прие резолюция, в която поднася извинения на японските американци. На заседанието бяха приветствани няколко души, които са били затворени в такива лагери, и членове на техните семейства.

Няколко депутати направиха изказвания, а след това се събраха на входа на заседателната зала, за да прегърнат и да се здрависат с жертви като Кийо Сато. 96-годишният Сато каза, че младите хора трябва да знаят за 120-те хиляди японски американци, които са били интернирани през войната.

Резолюцията беше приета ден след като губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм обяви 19 февруари за Ден за възпоменание. На тази дата през 1942 г. американският президент Франклин Рузвелт подписва указ, който довежда до затварянето на японски американци в 10 лагера в западните части на САЩ и в Арканзас. Губернаторите на Айдахо и Арканзас също обявиха Ден за възпоменание, а в цялата страна се проведоха паметни прояви.

"В навечерието на Втората световна война Калифорния беше водеща в разпалването на расизма", каза членът на щатското събрание Ал Мурацучи, който е роден в Япония.

В резолюцията се посочва, че антияпонските настроения са започнали още от 1913 г., когато в щата е одобрен закон срещу японските фермери, възприемани като заплаха от представители на селскостопанския бранш. Седем години по-късно

Калифорния забранява на хора от японски произход да купуват земеделска земя.

През 1983 г. специална комисия към Конгреса стига до заключения, че задържанията са били резултат от "расистки предразсъдъци, военна истерия и липса на политическо лидерство". Пет години по-късно правителството на САЩ официално се извини и изплати по 20 000 долара компенсации на всяка жертва.

Два от лагерите за интернирани са били в Калифорния: Манзанар от източната страна на Сиера Невада и Тюл лейк край границата с Орегон, който е бил най-големият.

Понастоящем в Калифорния живее най-голямата общност на японски американци. Тя наброява около 430 000 души.

Последвайте канала на

Novini.bg
350 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини