Отстраняване на Тръмп от поста: как се очаква да протече процесът в Сената

  • 15 януари 2020 14:12

  • 1493
  • 0
Отстраняване на Тръмп от поста: как се очаква да протече процесът в Сената
© Getty Images/Guliver

Няколко реда в конституцията и широко поле за маневриране пред сенаторите - все още има да се работи по рамката на процеса за отстраняване от поста на Доналд Тръмп.

Само двама президенти преди него са били подложени на това изпитание - Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън, съден през 1999 г. затова, че излъга за връзката си със стажантката в Белия дом Моника Люински, пише Франс прес, цитирана от БТА.

Предварителните формалности
====================

Камарата на представителите, където мнозинство имат демократите, одобри на 18 декември две обвинения срещу Доналд Тръмп: злоупотреба с власт и възпрепятстване на работата на Конгреса в контекста на украинския скандал.

Днес долната камара ще гласува да изпрати обвинителния акт в Сената и ще посочи депутатите, които ще изпълняват ролята на прокурори в процеса.

Утре гласуват за внасяне на обвиненията по процедурата за импийчмънт на Тръмп?

Още същия ден или на следващия представителите на камарата, надлежно ескортирани, ще прекосят Капитолия, носейки този исторически документ. След пристигането им в Сената - ако всичко се развие, както през 1999 г., висш служител, отговарящ за сигурността и протокола, наречен "носител на жезъла", ще призове за спокойствие.

"Нека всеки да пази тишина под страх от затвор, докато Камарата на представителите обърне вниманието на Сената на САЩ върху обвиненията срещу Доналд Джон Тръмп", вероятно ще заяви той, преди да им даде думата.

Не по-малко тържествен ще бъде следващият етап, предвиден за края на седмицата. Наметнал черната си мантия, председателят на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс, който по конституция контролира процеса, ще се закълне с ръка на Библията "да съди безпристрастно".

А пред него ще положат клетва 100 сенатори, които се очаква да играят ролите на съдии и същевременно - на съдебни заседатели.

Началото на дебатите
==============

Понеделник ще бъде почивен ден в САЩ и лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл се надява, че процесът де факто ще може да започне във вторник, когато правилата на играта ще бъдат гласувани с обикновено мнозинство.

Според него проекторезолюцията, която са готови да подкрепят 53-мата републиканци, заседаващи в горната камара, предвижда процедура, "която много прилича" на тази, по която преди повече от 20 години бе съден Бил Клинтън.

Тогава сенаторите се разбраха да провеждат публични заседания всеки следобед; да отредят първите три дни за доводите на обвинението, а трите следващи - за тези на защитата; да задават въпросите си в писмен вид и после да ги прочита председателят на Върховния съд...

Те се договориха също другите парливи проблеми да бъдат гледани впоследствие при закрити врати.

Напрежението около свидетелите
======================

През 1999 г., три седмици след началото на процеса, сенаторите продължиха зад закрити врати, за да решат въпроса за свидетелите и по-специално как да изслушат Моника Люински, без да се излиза от рамките на благоприличието.

Договорено бе показанията на бившата стажантка да бъдат представени на видеозапис.

Въпросът за свидетелите остава висящ за процеса срещу Доналд Тръмп.

Демократите настояват да бъдат призовани четирима негови близки съветници, недопуснати да свидетелстват пред Камарата на представителите. Без тези хора процесът ще е телевизионен "фарс", предупредиха те.

За да спечелят, им е необходимо обикновено мнозинство, тоест да привлекат гласовете на четирима републиканци.

В сегашната изострена политическа атмосфера никак не е сигурно, че те ще успеят, дори след като един от свидетелите, за които настоява опозицията - бившият съветник по националната сигурност на Белия дом Джон Болтън, заяви, че е готов да се отзове.

Изходът от процеса
=============

По време на процеса срещу Бил Клинтън сенаторите отхвърлиха при закрити врати предложение за прекратяване на процеса "поради липса на престъпление". Целта бе да сложи край на процедурата, щом бъдат представени аргументите на двете страни.

Доналд Тръмп приветства в понеделник в Туитър такъв вариант, а председателката на долната камара Нанси Пелоси от Демократическата партия обвини Мич Макконъл, че споделя тази идея. Той отвърна, че Сенатът не би подкрепил подобно предложение.

Тръмп блокирал помощта за Украйна

Затова процесът по-вероятно ще приключи по начина, предвиден в конституцията - сенаторите ще решат с гласуване дали президентът е виновен.

Почти със сигурност той ще бъде оправдан, тъй като по конституция е необходимо мнозинство от две трети за отстраняване на държавния глава от поста.

Последвайте канала на

Novini.bg
1493 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини