-
16 декември 2022 06:49
- 1260
- 13
Целите на руския президент Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 в Украйна не са се променили, според оценките на украински официални лица и ISW, които са основани на изявления и действия на Кремъл. Путин продължава да преследва максималистични цели в Украйна, като използва множество механизми, предназначени да принудят украинците да преговарят при условията на Русия и вероятно да направят превантивни отстъпки, изключително благоприятни за Русия. Тази цел е в основата на различните военни, политически, икономически и дипломатически усилия на Кремъл през последните 10 месеца в Украйна.
Това коментира Институтът за изследване на войната (ISW) в дневния си бюлетин за хода на войната в Украйна.
Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр заяви на 15 декември, че крайната цел на Русия е пълното завладяване и контрол над Украйна, и отбеляза, че последните руски информационни операции са били насочени към принуждаване на Украйна да влезе в преговори с Русия.
Заместник-началникът на Главното оперативно управление на украинския генерален щаб бригаден генерал Олексий Хромов заяви, че Русия се стреми да принуди Украйна да започне преговори, за да генерира стратегическа пауза, която да даде на руските войски време да се прегрупират и да възстановят силите си.
Украинският главнокомандващ Валери Залужни подчерта, че Русия се стреми временно да принуди Украйна да се съгласи да спре бойните действия, за да събере подновени ресурси и да се подготви за подновени бъдещи настъпателни операции.
Путин преследва крайната си цел да си върне контрола над Украйна и да осигури големи териториални отстъпки. Настоящите настъпателни настъпления на Русия в Донецка област, особено около Бахмут и в района на град Авдиевка-Донецк, и продължаващата кампания от масирани ракетни удари по критична украинска инфраструктура имат за цел да създадат реалности на терена, които Русия вероятно ще поиска Украйна да признае като основа за Преговори.
Руските войски засилиха усилията си в цяла Донецка област с освободени бойни сили след изтеглянето от западния (десен) бряг на Херсонска област и последователно преследваха териториални цели, макар и неуспешно. ISW продължава да оценява, че Путин е дал заповед на руските войски да завършат превземането на цялата Донецка област и че текущите руски настъпателни усилия около Бахмут, град Донецк и в западната част на Донецка област са част от усилията за изпълнение на тази заповед. Украински официални лица повториха, че непосредственият фокус на руските усилия е осигуряването на териториални придобивки в Донецка и Луганска области.
Путин вероятно се надява, че тези настъпателни операции ще застрашат способността на Украйна да защитава допълнително територия и ще нанесат значителни щети на украинската бойна мощ, така че Украйна няма да има друг избор освен да преговаря за прекратяване на огъня, да отстъпи при условията на Русия и в крайна сметка да даде време на руските войски за възстановяване и подновяване на нови настъпателни операции в бъдеще. Масираните руски ракетни удари срещу критична украинска инфраструктура са второто военно усилие на Путин да принуди Украйна да се предаде или да започне преговори при условията на Путин. През последните два месеца руските сили са използвали ракети и безпилотни самолети за систематично насочване към гражданска и енергийна инфраструктура по начин, който генерира непропорционално психологическо въздействие, но не постига значителни военни цели.
Те не успяват да принудят Украйна да преговаря или да предложи превантивни отстъпки и Украйна запази инициативата на бойното поле след двете си последователни контраофанзивни операции в областите Харков и Херсон. Следователно Путин може да поставя условия за трето, като се подготвя за подновена офанзива срещу Украйна през зимата на 2023 г. Украинският главнокомандващ Валери Залужни предположи, че такава офанзива може да се проведе още през януари в най-лошия случай и през март в най-добрия случай.
Освен това Залужни отбеляза, че тази нова офанзива може да приеме формата на друга механизирана атака срещу Киев от беларуска територия.
Както ISW съобщи по-рано, има серия от наблюдавани индикатори, които предполагат, че руските сили може наистина да се подготвят за нова настъпателна операция - включително повторно консолидиране на силовите композиции по главните оси на настъпление и движението на тежка техника към фронтовите линии.
Графикът за зимата 2023 г., предложен от украински официални лица за такава потенциална офанзива, е в съответствие с дългогодишната оценка на ISW, че зимата ще улесни украинските и руските настъпателни операции и е в съответствие с текущия планиран график за завършване на усилията за генериране на руски сили.
Путин обяви началото на мобилизацията в края на септември 2022 г.
Путин заяви, че Русия е изпратила 150 000 мобилизирани мъже от първоначалните 300 000 мобилизирани новобранци в Украйна на 7 декември - около два месеца след началото на мобилизацията - и че 150 000 мобилизирани мъже продължават да се обучават в Русия, за да се подготвят за разполагане.
Останалите 150 000 мобилизирани мъже в обучение трябва да бъдат разположени в Украйна около февруари до март 2023 г., ако степента на обучение и разполагане остане еднаква и както Путин описа. Залужни отбеляза, че в момента Русия подготвя 200 000 войници за разгръщане - разширена оценка, която вероятно включва военнослужещи от наборния цикъл на есента на 2022 г., които се обучават заедно с останалите мобилизирани новобранци. Комбинацията от продължаващи усилия за обучение както на мобилизираните новобранци, така и на наборната група от есента на 2022 г., заедно с индикации, че Русия се готви за друга вълна на "частична" мобилизация, показват, че Русия се опитва да генерира бойна способност за подновена офанзива в първите месеци от 2023 г.
Руските сили може да поставят условия за нападение от Беларус, въпреки че ISW продължава да оценява руско нахлуване от Беларус в момента не е неизбежно. Ежедневните доклади на украинския генерален щаб от 1 до 15 декември еднозначно заявяват, че украинските официални лица не са открили руски сили в Беларус да формират ударни групи, необходими за нападение над Северна Украйна. Няма наблюдавани индикатори с отворен код, че руските сили формират ударни групи в Беларус към 15 декември. Остава изключително малко вероятно беларуските сили да нахлуят в Украйна без руска ударна група.
Хромов заяви на 15 декември, че Русия най-скоро е разположила танкове на стойност един батальон на полигона Обуз-Лесновски в Брест и един танк на стойност един батальон на полигона Лосивдо във Витебск през седмицата от 4 до 11 декември.
Високопоставен служител на украинското разузнаване заяви на 24 октомври, че Русия е разположила около 3200 служители в Беларус.
Тези числа сами по себе си не са достатъчни, за да подкрепят нахлуване в Украйна, но биха могли да показват усилие за повторно натрупване на големи руски сили в Беларус.
Украински служители твърдят, че руските сили в Беларус нямат конкретни планове да се върнат в Русия след завършване на обучението си. Хромов заяви, че руската армия не е дала никакви указания на руските стажанти в Беларус относно бъдещите им задачи или дали ще се върнат в Русия, ще останат в Беларус или ще атакуват Украйна.
Руските командири може да държат отворени възможности за потенциална атака срещу Украйна от Беларус през зимата на 2023 г.
Висши украински служители все повече предупреждават, че руските сили може да се опитат да атакуват Киев. Залужни каза, че руските сили може да се опитат да атакуват Украйна от Беларус между януари и март 2023 г. и не се съмнява, че руските сили ще атакуват отново Киев на 15 декември.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви на 13 декември, че Русия може да се готви за мащабна офанзива през януари и февруари 2023 г.
Съобщава се, че елементи от 1-ва гвардейска танкова армия - по принцип най-елитното тежко формирование на руската армия, което може да формира ядрото на ударна сила - се обучават в Беларус от 15 декември. Хромов заяви, че елементи от 2-ра мотострелкова дивизия на 1-ва гвардейска танкова армия се обучава в Беларус.
Всички маневрени части на 1-ва гвардейска танкова армия са понесли тежки загуби близо до Харков, Суми и източната част на Киевска област, което поставя под въпрос нейния "елитен" статут и ефективна бойна мощ дори след възстановяване с мобилизирани резервисти и/или наборници.
Остава изключително малко вероятно руските сили да успеят да превземат Киев, дори ако руските сили отново атакуват от Беларус. Изключително малко вероятно е руските сили да успеят да атакуват Северна Украйна през зимата на 2023 г., отколкото през февруари 2022 г. Конвенционалните сили на Русия са силно влошени и им липсва бойната мощ, която имаха, когато Русия се опита (и се провали) с пълна сила усилия за превземане на Киев през февруари 2022 г. Руските сили не успяха да осигурят победа в Украйна и загубиха над 70 000 квадратни километра окупирана територия, откакто напуснаха Киев. Руските сили в Бахмут в момента напредват не повече от 100-200 метра на ден, след като са концентрирали основните си усилия там.
Русия не е установила превъзходство във въздуха и до голяма степен е изчерпала своя арсенал от високоточно управляеми боеприпаси. Украинските сили от своя страна са подготвили значителна отбрана в Северна Украйна и са по-добре подготвени да се защитават сега, отколкото през февруари 2022 г. Теренът близо до беларуско-украинската граница не е благоприятен за маневрена война и възможни пътища за нахлуване от Беларус до Киев преминават през защитени удушаващи точки в зоната за блокиране на Чернобил, която украинските сили вече имат опит в защитата.
Руският офицерски корпус продължава да търпи загуби в Украйна. Генералният щаб на Украйна съобщи, че руските сили попълват оперативно-тактическото си командване с пенсионирани офицери и освободени от запаса поради големи офицерски загуби.
ISW по-рано съобщи за недостига на офицерски кадри в руските сили поради загуби на украинските фронтови линии, което далеч надвишава кумулативните загуби на руските сили за 10 години руски операции в Чечня. ISW счита, че тази практика ще продължи да влошава допълнително и без това лошите командни структури в руските сили.
Руски медии съобщават, че властите в Санкт Петербург отказват да признаят персонала на групата "Вагнер" за участници във войната в Украйна. Изданията съобщиха, че властите в Смолни, Санкт Петербург не разрешават погребението на член на групата "Вагнер" в Алеята на героите на Белоостровското гробище, тъй като той не е военнослужещ от руските въоръжени сили. Руски медиен източник твърди, че властите в Санкт Петербург са предложили войникът да бъде погребан в новосъздадената Алея на доблестта, на което финансистът Евгений Пригожин се противопостави, като обеща, че лицето ще бъде погребано в Алеята на героите.
ISW по-рано съобщи за продължаващо напрежение между Пригожин и властите в Санкт Петербург.
Руските усилия за генериране на сили в окупираните територии на Украйна продължават да генерират социално напрежение. Съпротивителната група Съвет на майките и съпругите засили оплакванията на майки в Донецка област, които призовават руските окупационни служители да върнат синовете им от войната.
Съветът на майките и съпругите сподели доклад, в който се посочва, че служители на мобилизацията в Донецката народна република (ДНР) са принудили студентите на редовно обучение да подпишат 6-месечен договор с руската армия, който е изтекъл на 11 октомври, но руската армия е удължила срока. договори до края на "Специалната военна операция".
В доклада на Съвета на майките и съпругите се посочва, че майките на тези студенти се обръщат към руското правителство да върне синовете им от фронта, за да им позволи да учат в университета.
ISW по-рано съобщи на 13 ноември, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че руският президент Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 е наредил демобилизирането на мобилизирани студенти в окупираните от Русия Луганска и Донецка области.
Руската Държавна дума проведе първо четене на закон, който ще премахне наказателната отговорност за престъпления в окупирани територии, ако са извършени в интерес на Руската федерация.
Руски източник заяви, че този законопроект е насочен към "новите територии" на Русия, Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области.
Украинският военен център разшири втория параграф на законопроекта, който гласи, че на руските окупационни служители е разрешено да отказват да наказват незаконни действия, извършени от руските сили през целия период на окупация и в бъдеще с обосновката, че тези действия са извършени в интерес на Русия и предложи, че това може да се разшири до отказ да се накажат военни престъпления.
Независимият руски издател Meduza съобщи, че предложеното законодателство умишлено не установява срок за отказ от наказателно преследване в окупираните територии.
ISW по-рано оцени, че този закон ще позволи на руските власти да засилят интеграцията на съдебните системи на окупираните територии в руската система за наказателно правосъдие по начин, който ще даде на руския закон по-широка свобода на преценка при определяне и отсъждане на това, което представлява законност в окупираните територии.
Службата за сигурност на Украйна (SBU) съобщи, че лидер на бившата окупационна администрация на Изюм е признал, че руските окупационни служители са използвали украински паспорти, за да фалшифицират резултатите от референдума за анексията.
SBU съобщи, че бившият началник на Савинския териториален отдел на Изюмската военно-цивилна администрация е заявил, че нейната администрация е събирала паспортни данни от местни жители по време на руската окупация и е предавала тази информация на руските окупационни служители.
СБУ съобщи, че руската окупационна администрация е използвала личните паспортни данни на местни украинци, за да фалшифицира резултатите от референдума.
ISW по-рано оцени на 14 декември, че руските окупационни служители продължават да оказват натиск върху украинските граждани да кандидатстват за руски паспорти в опит да коригират очевидното несъответствие между руските твърдения за 99% обществена подкрепа за анексирането и ясната, демонстрирана липса на украински интерес.
На 13 декември украинските партизани извършиха саботаж на трансформаторна подстанция в Бердянск, Запорожка област.
Украинският център за съпротива съобщи, че украински диверсанти са взривили трансформаторната подстанция и поддържащите я електропроводи, които са поддържали микрорайона Коса, където руските сили са разквартирували мобилизирани сили.
Украинският център за съпротива отбеляза, че сложността на тази атака показва, че я е извършил персонал с военен опит.
Окупационният ръководител на Бердянск Александър Сауленко заяви, че атаката е оставила 10 000 души без ток.
ISW оцени, че руските окупационни сили не са успели да неутрализират организираното партизанско движение в Украйна и е малко вероятно да успеят да го направят в бъдеще.
Руските окупационни сили продължиха насилствено да преместват и задържат украински цивилни в окупираните територии на 15 декември. Окупационният ръководител на Херсон Владимир Салдо заяви, че руските окупационни служители изпитват трудности при настаняването на украинци, които са преместили от западния бряг и 15-километровата зона на източния бряг на река Днепър.
Салдо заяви, че властите са настанили украински цивилни в центрове за временно настаняване, които не са пригодени за използване през зимата.
Украинският център за съпротива съобщи, че руските сили насилствено са преместили 40 украински деца от Северодонецк, Луганска област, в Ставрополски край, Русия под претекст за "рехабилитация".
ISW последователно докладва за тактиката за депортиране на руски служители и оценява, че принудителното депортиране на украински деца в Русия представлява възможно нарушение на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
Украинският център за съпротива също съобщи, че руските сили са увеличили задържанията на украински цивилни в окупираните територии поради толкова прости причини като липса на руски паспорт или използване на украински телефонни приложения.
Руските окупационни сили засилиха икономическата интеграция в окупираните територии в Украйна. Руска медия съобщи на 15 декември, че руският президент Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 е заявил, че анексираните територии ще достигнат руското качество на живот до 2030 г. и че пенсиите, капиталовите инвестиции и социалните стандарти ще се увеличат съответно.
Ръководителят на ДНР Денис Пушилин заяви, че Путин е предложил да се предоставят ипотеки за ново строителство в окупираните територии на преференциални цени.
Окупационният ръководител на Херсон Владимир Салдо заяви, че Путин е инструктирал окупационните служители на Херсон да построят малък руски град на Арабатската коса, район Хеническ със сгради за руските федерални и местни власти и социални институции като детски градини, стадиони и магазини.
Салдо твърди, че процесът на проектиране на този руски град вече е в ход и скоро ще се конкурира с реконструкцията на Мариупол по скорост на строителство.
Украинският кмет на Мариупол Андрюшченко също съобщи, че руските окупационни власти преименуват улиците на Мариупол обратно на съветските им имена.
Последвайте канала на
Свързани новини
Киев: Москва екзекутира петима украински военнопленници
22 декември 202416:24
Украинската ПВО е свалила 52 от 103 изстреляни срещу нея руски дрона
22 декември 202414:04
Зеленски: Ще има още удари срещу руски военни обекти
22 декември 202410:17
Русия пак атакува Киев
22 декември 202407:11
Две руски летища временно спряха работа след атаки с украински дронове
21 декември 202410:09
Киев и Москва си разменят коледни пратки за военнопленници
21 декември 202406:56
Момче и жена са ранени при атака с дронове в Запорожие
20 декември 202422:39
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 13
Добави2022.12.16 | 09:52
2022.12.16 | 11:42
2022.12.16 | 10:45
2022.12.16 | 09:51
2022.12.16 | 09:52
2022.12.16 | 09:51
2022.12.16 | 09:50
2022.12.16 | 09:09
2022.12.16 | 08:35
2022.12.16 | 08:25
2022.12.16 | 07:03
2022.12.16 | 07:55
Добави коментар
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Хиляди се събраха в Белград на протест срещу Александър Вучич
22 декември 202421:14
2022.12.17 | 21:59