Русия приключва строежа на нова военна база край Черно море

  • 31 януари 2022 15:23

  • 4582
  • 10
Русия приключва строежа на нова военна база край Черно море
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Русия приключва строежа на новата си база край Черно море, където ще може да разположи над 100 бойни кораба и подводници, съобщават местни медии, цитирани от БТА.

Модерните кейове край Новоросийск в незамръзващия Цемески залив влизат в първата петорка най-мащабни хидротехнически обекти в света, заяви на 28 януари руският Черноморски флот.

Руският Северен флот проведе учения в Норвежко море

Следреволюционна Русия създава в региона военноморска база още през 1920 г. и СССР успешно я използва през войната с нацистка Германия. Впоследствие обектът претърпява ред трансформации. След разпадането на Съветския съюз руските сили в Черно море остават само с една голяма база - в украинския град Севастопол, анексиран от Москва заедно с целия Крим през 2014 година. От 1994 г. обаче Русия модернизира инфраструктурата в Новоросийск. Там се базират патрулни и други кораби, дизел-електрически подводници, брегови войски, инженерни подразделения; провеждат се учения на флота.

С появата на новата база военното пристанище в града ще стане основна стоянка на субмарините от Черноморския флот. За подводното съединение са построени шестетажен щаб, общежитие за личния състав, учебни сгради и специални хранилища, отбеляза в. "Известия". Според източници от военното ведомство актовете за приемане и предаване на основните обекти са подписани в края на 2021 година.

Освен подводници, базата вече може да приеме над 100 модерни бойни кораба с водоизместване от 1500 до 30 000 тона, за които са построени 5 кея. Изградена е нова система от вълноломи с обща дължина 2250 м. Уникалните според Москва съоръжения могат да издържат на вълни с височина до 5 метра и земетресения до 9 бала. Готови са и над 70 на сто от необходимите спомагателни обекти. Вече се експлоатират 26 сгради и съоръжения.

Учебно-тренажорният комплекс "Афалина" - единствен за военноморските сили, осигурява теоретична и практическа подготовка на специалисти за водолазни и спасителни дейности в условия, близки до бойните. В басейн, имитиращ подводната обстановка на различни дълбочини, моряците се учат да ликвидират различни повреди по кораби и подводници, да се спасяват при аварии през тръбите на торпедните апарати, а силите за борба с диверсанти усвояват хватки за подводен ръкопашен бой.

Обвиниха Русия, че тласка Европа към "ръба на войната"

В учебните комплекси "Гефест" и "Каспий" се придобиват умения за гасене на корабни пожари, запушване на пробойни и отстраняване на извънбордова вода. В Новоросийск ще се базира и нов руски патрулен "кораб трансформър". Съоръжен с дронове, подводни роботи, хеликоптер и разнообразни стрелкови оръжия, а при нужда и с контейнерни ракетни системи, "Сергей Котов" ще придружава плавателни съдове на НАТО, навлезли в Черно море. Екипажът ще следи надводната и подводната обстановка в радиус от неколкостотин километра; освен за операции по крайбрежието, разузнавателният кораб ще се използва за спасителни и антипиратски мисии, планира командването.

Експерти прогнозират, че втората пълноценна флотска база ще укрепи цялото черноморско крайбрежие на Русия. Стратегическа грешка е да се базират всички кораби от региона в Севастопол - с две укрепени бази ще е невъзможно да бъде нанесен концентриран удар по Черноморския флот. Освен това край Новоросийск са разположени морска пехота и брегови ракетни противокорабни комплекси, обяснява адмирал Валентин Селиванов, бивш началник на главния щаб на федералните военноморски сили.

Според открити източници основна задача на базата в Новоросийск - днес най-голямото обединение в руските военноморски сили, е да съдейства на частите и подразделенията от Южния военен окръг на Русия по крайморското направление, да охранява държавната граница съвместно с граничните войски, да подсигурява развръщането на флота и военните морски превози. Сега корабите, базирани в Севастопол, ще могат да действат независимо как се развива обстановката около Крим, тъй като за противника ще е по-трудно да блокира две бази, коментира бившият руски зам.-външен министър Сергей Орджоникидзе. Той припомня "доста напрегнатата напоследък ситуация в региона" - "редовни разузнавателни полети (на чуждестранни самолети), тренировки по бомбомятане, навлизане на военни кораби в Черно море".

"От военно гледище целта на такива полети е да се види какви руски системи ще бъдат задействани", поясни по-рано Орджоникидзе.

Появата на втора база край Черно море ще демонстрира на потенциалния агресор готовността на Русия да отрази евентуална заплаха по това направление и нарасналите възможности на руския флот, смята ексдипломатът.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
4582 10

Свързани новини

Коментари 10

Добави коментар

2022.02.01 | 10:20

10
КРАВАРСКИ КУУУРВИИИИ

2022.01.31 | 15:37

1
Сибирските талибани не могат да произвеждат дори клечки за зъби, но хвърлят несметни богатства за военна техника. Войнолюбиви идиоти са и затова вечно ще газят в калта.
До долния глупак:

2022.01.31 | 17:54

9
Ами ти тогава защо си се загрижил, та вечно плюеш по НАТО? Не гледай НАТО, ние се справяма много добре.

2022.01.31 | 17:15

8
ама какво сте се загрижили кой какво произвежда! не ги мислете и едните и другите, а ние какво произвеждаме? капачки за буркани!
ШИБАМ СВИНЯТА ПЕЕВСКИ

2022.01.31 | 16:48

7
ДА ТЕ ПИТАМ, ТАКА ЛИ СЕ РАЖДАТЕ ТЪПАЦИТЕ, ИЛИ ЗАВЪРШВАТЕ АКАДЕМИЯ НЯКЪДЕ?
Абе глупак,

2022.01.31 | 16:40

6
Американците поне имат някакво производство, а руснаците имат само ракети без икономика, на тях не им трябва хубав живот, а на Вуте да му е зле.

2022.01.31 | 16:27

5
И кво,като имат Моторола,Шавролет,Мустанг да не би да хвърлят по малко пари за оръжие,бе капут,краварите хвърлят съшите несметни богатства за военна техника. Войнолюбиви идиоти са и затова вечно ще газят в калта.
До долния глупак:

2022.01.31 | 15:46

4
"Моторола", "Шевролет", "Мустанг"...говорят ли ти нещо бе, kaпyт? В Рассия има ли аналог на тези производства?

2022.01.31 | 15:43

3
Защото презокеанските кравари не са ли ???

2022.01.31 | 15:42

2
Докато руснаците гледат към Европа, китайците си точат ножовете за Москва.

Добави коментар

Водещи новини