-
02 юни 2020 13:24
- 778
- 2
Когато медицинската сестра Мария Алексеева се заразява с коронавирус по време на работа, тя се изолира у дома и следва правилата, наложени от московските власти. Редовно контактува с лекари, не напуска апартамента си и качва на смартфона си мобилното приложение за проследяване на пациентите под карантина, изисквано от градските власти.
Приложението Social Monitoring установява чрез GPS местонахождението на потребителите и на случаен принцип им праща съобщения да си направят "селфи", с което да докажат, че са вкъщи. Ако приложението открие, че те са напуснали своето жилище или не са изпратили снимката, на провинилите се налага глоба от около 56 долара всеки път.
Но скоро приложението се превръща в кошмар за Алексеева. То се срива при опитите й да направи снимка. Омаломощена от болестта, тя се мъчи дни наред със софтуера, понякога в продължение на часове при техническа помощ от оператора. И когато нейната карантина свършва, тя открива, че е натрупала 11 глоби за 620 долара общо.
"Това е повече от месечната ми заплата", казва Алексеева пред АП. "Карантината беше тежка за мен. И на всичкото отгоре сега трябва да се оправям и с това", добавя тя.
Хиляди московчани също се оплакват, че погрешно са били глобявани от карантинното приложение. За малко повече от месец властите са наложили към 54 хиляди глоби за три милиона долара общо на близо 70 хиляди регистрирани потребители.
Властите твърдят, че глобите са оправдани и са налагани на онези, които многократно са нарушавали карантината. Но потребители на приложението казват, че в него има засечки и несъвършенства, заради които понякога се изискват селфита посред нощ и че глобите се раздават произволно.
Москва бе най-голямото огнище в Русия през пандемията с регистрирани близо половината от над 414-те хиляди случая в страната. И докато градът с 12 милиона жители се бореше за възпирането на заразата, в него бе използвана технология, предизвикала впоследствие масови критики.
Когато през февруари бе съобщено за два случая с вируса, кметът Сергей Собянин разпореди да се използва софтуер за лицево разпознаване, което да проследява китайските граждани в столицата - нещо, което предизвика оплаквания на правозащитни групи. Когато през април в града бяха въведени дигитални пропуски за редовно пътуващите, в метростанциите се образуваха гъсти тълпи, докато полицаи проверяваха смартфоните на всеки.
Но най-големите оплаквания се съсредоточиха върху приложението Social Monitoring, което от април е задължително за хората, които са заразени или се предполага, че се заразени с вируса. Пациентите бяха задължени да подпишат декларации, че трябва да си инсталират приложението като част от системата за уведомяване за тяхната карантина, въпреки че не им е било казвано как да се използва приложението или какви действия водят до глоби.
Григорий Сахаров, който се е самоизолирал след прекарана седмица в болница с причинена от коронавируса пневмония, е получил шест глоби на обща стойност 336 долара. Две от тях датират от времето, когато още е бил хоспитализиран, въпреки че той е инсталирал приложението едва след изписването си. "Нямам нищо против да платя глоб, за нещо, което съм сбъркал, но не разбирам какво плащам тук", казва Сахаров пред АП.
Светлана Бистрова, карантинирана у дома с подобни на инфлуенца симптоми, не си е инсталирала приложението. По нейните думи лекарите не са й казали, че трябва да го направи, а и не е забелязала в подписаната от нея заповед за карантина клаузата, която я задължава да използва приложението. След две седмици на строга самоизолация Бистрова разбира, че е била глобена четири пъти за 224 долара общо. Една от глобите е за това, че не си е инсталирала приложението, две са за разкритието, че била извън апартамента си и една, че не е дала подробности за прегрешението си. "Тази, защото не съм си инсталирала приложението, е все пак справедлива. Но как е могло приложението, което не съм инсталирала, да проследява моето движение", пита се Бистрова.
Владимир Перевалов, който си е инсталирал приложението и старателно си е правил селфита, е бил глобен три пъти за 168 долара. Приложението нито веднъж не му е пращало съобщения, казва той.
Възмущението се е разраствало и са се множали разказите в социалните мрежи за произволни глоби. До края на май властите са получили над 2500 жалби, оспорващи глобите, били са заведени над 200 съдебни иска. Три онлайн петиции с настояване да се премахне приложението са събрали над 94 хиляди подписа.
Таня Локшина, заместник-директор на бюрото на "Хюман райтс уоч" за Европа и Централна Азия, казва, че в много страни се използва мобилно приложение за проследяване, но никъде няма толкова много оплаквания. "Положението е абсурдно. Това е лудост", казва Локшина. "Вместо да служи за ограничаване на епидемията, на практика то служи да наказва спазващите закона хора, които всъщност се опитват да играят по правилата", добавя тя.
На 21 май "Хюман райтс уоч" прикани московските власти да отменят приложението, като отбеляза, че освен с произволните глоби Social Monitoring нарушава личното пространство на потребителите чрез достъп до тяхното местоположение, разговори, камери, мрежова информация и други данни. Съветът за права на човека към руското президентство се присъедини към позицията на правозащитната организация и призова чиновниците да отменят всички глоби.
Но Алексей Немерюк, заместник-началник на кметската канцелария, заяви, че няма да има амнистия и добави: "Има система за оспорване на глоби". Това се е оказало неуспешно по думите на Леонид Соловьов от групата за правна помощ Apologia Protesta, която работи с над сто глобени. Той казва, че глобените трябвало да представят доказателства, че не са извършили нищо нередно, което е трудно да стане, докато властите основават наказанието на данните от приложението. "Някои глоби наистина бяха отменени", казва Соловьов за АП, но само "най-фрапиращите случаи".
Градското кметство е съобщило, че са отменени 468 глоби, наложени заради пропуснати селфита, тъй като приложението ги е поискало през нощта. Друг нашумял случай е свързан с професор Ирина Карабулатова, прикована към легло и не напускала апартамента си от година, която е била глобена на два пъти, защото не си била инсталирала приложението. След като нейната история влезе в топновините на националните медии, глобите бяха отменени и властите се извиниха. "Те отмениха моите (глоби), защото журналистите застанаха зад мен", казва Карабулатова за АП и добавя: "Обаче какво ще се случи с останалите е голям проблем".
В четвъртък Сахаров е започнал да получава съобщения, че неговите глоби са отменени. На Алексеева, медицинската сестра, също се обадили чиновници, които обещали да отменят всички нейни глоби. После майката на Алексеева била уведомена че е глобена - Social Monitoring установило, че е напускала апартамента си. "Майка ми беше под карантина заедно с мен. Тя не е подписвала документ с клауза за използване на Social Monitoring и тя няма приложението", казва Алексеева. "Изглежда се зарадвахме прекалено рано", добавя тя.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Последвайте канала на
Свързани новини
Мобилно приложение ще ориентира посетителите на парк "Централен Балкан"
10 април 202014:30
Мобилно приложение ни алармира общували ли сме със заразени с COVID-19
05 април 202017:37
Австрийския Червен кръст с мобилно приложение "Стоп корона"
04 април 202017:28
Мобилно приложение ще помага на държава и щаб в борбата с COVID-19, ген. Мутафчийски отново обясни за тестовете и колко служители на МВР са заразени
04 април 202011:01
Северна Македония ще следи хората в изолация чрез мобилно приложение
01 април 202018:56
1,5 милиона израелци доброволно използват мобилно приложение за мониторинг на COVID-19
01 април 202017:50
Ботев 1:3 Лудогорец, обрат за шампионите
Основна трансферна цел на Левски създава големи главоболия на Берое, сагата засяга лиценза на “заралии”
Голмайсторът на efbet Лига с любопитен трансфер, ето каква сума ще получи клубът му
Годината на ЦСКА - София - обзорът на Sportal.bg
30 години от "Златната топка" на Христо Стоичков: 30 факти за нея
Карлос Насар със "Спортен Икар" на годината
Коментари 2
Добави2020.06.02 | 13:47
Добави коментар
Водещи новини
Главчев: Зеленски прояви пълно разбиране, ще подпишем, когато България е готова
19 декември 202415:37
Марк Рюте: Поздравявам България, че отделя поне 2% от БВП за своята отбрана, другите държави трябва да направят същото
19 декември 202417:47
Хасан Адемов: Субсидията на ДПС е преведена на друга сметка
19 декември 202417:45
Съдът остави Делян Пеевски председател на ДПС
19 декември 202417:30
Подлагат на детектор на лъжата близки и роднини на изчезналия Николай
19 декември 202416:23
Вдигнаха таксите в Медицинския университет във Варна с 2500 лева
19 декември 202416:30
Зеленски: Тръмп и ЕС могат да спрат Путин в Украйна
19 декември 202416:53
Накараха деца да гледат пресконференцията на Владимир Путин
19 декември 202416:42
Синоптици отсякоха: Такова чудо по Коледа не е било от 10 години
19 декември 202415:23
2020.06.02 | 18:02