Визитата на Джон Кери в Москва е "политически жест"

  • 16 декември 2015 09:44

  • 2457
  • 4
Визитата на Джон Кери в Москва е "политически жест"
© gettyimages

Руският печат коментира вчерашната среща на президента Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 в Кремъл с държавния секретар на САЩ Джон Кери и външния министър на Русия Сергей Лавров. Преговорите продължиха няколко часа - по-дълго от предвиденото, и се проточиха до късно вечерта, отбелязва "Росийская газета".

Кери отново потвърди реномето си на един от малкото американски държавници, готови да разговарят с официална Москва, пише "Новие известия". Днес, когато американско-руските отношения напомнят времето на Студената война, намерението на толкова високопоставен служител на САЩ да посети Русия само по себе си изглеждаше като политически жест. Но Кери пристигна в Москва и в твърде специален момент. Тази седмица лидерите на Европейския съюз ще обсъдят бъдещето на санкциите срещу федерацията за догодина. Неотдавнашният отказ на европейските посланици да одобрят автоматичното им продължаване, без да бъде обсъдено на ниво държавни глави, отново показа, че европейските съюзници на САЩ все така нямат единна позиция към Русия. А на 18 декември по инициатива на САЩ в Ню Йорк започва поредният кръг от преговорите за Сирия, изтъква вестникът.

"Комерсант" нарича визитата "кротко работно посещение". Кери вече не споменава за международна изолация на Москва, пояснява изданието. Според него Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975, Кери и Лавров са обсъдили в Кремъл "онова, за което би могло да се разберат: списъци с воюващите в Сирия и Ирак структури, с които може да се работи, и списъци с такива, които спадат към типичната "Ислямска държава". За съдбата на сирийския лидер Башар Асад по данни на всекидневника се е говорело "между другото - и не защото никой вече не се интересува от тази съдба. А защото, ако подхванат темата пак, само ще си докарат огорчения".

Договорено е на 18 декември Сергей Лавров и Джон Кери да се срещнат в Ню Йорк с международната група в подкрепа на Сирия, за да подготвят проекторезолюция на ООН за уреждане в тази страна, съобщава кореспондент на "Комерсант". Точно след разговора в Кремъл "държавният секретар на САЩ за пръв път публично се отказа от идеята за международна изолация на Русия", подчертава той.

Американски журналист запитал Кери защо разговаря с руския президент на руска земя и "къде е изолацията, обещана от Барак Обама". Държавният секретар обаче обяснил, че президентът на САЩ "реагирал на анексията на Крим" от Руската федерация, но Вашингтон "няма политика, насочена към изолация на Русия". "Това демонстрира зрелостта на двамата лидери. Успяхме по време на война в Сирия да изтеглим химическите оръжия от Сирия. Нещо небивало!", отбелязал американският външен министър.

"Джон Кери сега естествено бе гълъб, и то много кротък. Дори си сложи ръка на сърцето, уверявайки, че въобще няма идеи да бъде изолирана Русия. И може би дори си вярваше сам", добавя кореспондентът на вестник "Комерсант".

Бъдещето на Асад и разработването на "черни" и "бели" списъци на сирийски групировки са били "препъникамък в московските преговори" според "Независимая газета". Руското издание цитира "Вашингтон пост", според който Кери убеждавал Лавров и Путин да упражнят натиск върху Асад, за да изпрати сирийският президент свой представител на преговори с бунтовниците през януари.

По-рано Барак ОбамаБарак Обама Барак Обама - политик и 44-и президент на САЩ. Роден е на 4 август 1961 г. в Хавай. Той е първият изрази надежда Москва да се включи във военната коалиция за борба с ИД. Путин обаче настояваше за нов алианс, който да действа в Сирия с мандат на ООН, припомня "Независимая газета". Русия "успешно води тежки боеве, поела сериозна функция, докато Обама се занимаваше с разсъждения. Имаме достатъчно ресурси и нямаме нужда от западната коалиция. Не желаем обаче да действаме като "самотен каубой" и сме готови да станем съдружници със страни, чиито цели съвпадат с нашите", коментира политологът Виктор Кременюк.

Саудитска Арабия заяви, че създава широка коалиция от сунитски страни, която не кани Русия. Това обаче не означава, че Русия ще остане зад борда на сирийската кампания - Москва ще се "опира на шиитската коалиция", която е "мъничко по-легитимна от останалите, нали воюваме по покана от Асад", твърди аналитикът Александър Коновалов. Коалицията начело със Саудитска Арабия не се създава за борба с ИД, а срещу Иран и шиитските групировки, които Рияд с лека ръка обявява за терористи. Второ, огромното мнозинство участници в тази коалиция нищо няма да направят в борбата с ИД, прогнозира наблюдателят Александър Игнатенко. "В навечерието на нюйоркския етап от Виенския процес инициативата на Рияд торпилира преговорите и усилията на дипломатите", смята руският експерт.

Последвайте канала на

БТА
2457 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2015.12.19 | 12:00

4
саудитските чаршафи са най-мръсната терористична гад.По-противни са дори от Америка, която реално ги ползва

2015.12.18 | 17:53

3
obama клекна на Хуев и бб клекна на турците ...

2015.12.17 | 20:49

1
aha )))
FM

2015.12.18 | 17:53

2
Със сигурност, Руските санкции дават по-голям резултат.

Добави коментар

Водещи новини