-
29 август 2019 13:28
- 608
- 1
Докато пожарите бушуват в части от Амазония, Мидже Каяпо седеше в корабче в река Куруа в туземния резерват Бау. Въздухът беше изпълнен с миризма на дим и Каяпо се тревожеше.
"Пожарът все повече се доближава до резервата ни. Сега е на около 20 км", каза той на гостуващ екип от АП.
Каяпо, един от водачите на племето Бау, помага да се организира група за наблюдение за защита на племенните земи от пожари, както и от незаконни дървосекачи, миньори и други хора, които искат да експлоатират района. Заради бързото разпространение на пожарите из обширни райони на туземните територии през последните седмици задачата му е придобила критична важност.
От началото на годината Бразилия е регистрирала 83 000 пожара, което е със 77 процента от същия период на миналата година. Много от тях са били запалени в обезлесени райони от хора, които разчистват пространства за земеделски култури или пасища.
Над 98 процента от туземните земи в Бразилия са в Амазония и групи като тази на Каяпо са особено изложени на риск.
Според бразилския Национален институт за космически изследвания в момента 3553 пожара горят в 148 туземни територии в региона.
"Нашият резерват преминава през тежко обезлесяване. Той е тежко разрушаван. Ние, туземците, трябва да сме единни", каза Каяпо.
Докато множество международни играчи обсъждат как да развият и защитят Амазония, Каяпо и други хора се оказват на фронтовата линия на усилията по гасене на пожари и острата вражда с бразилския президент Жаир Болсонаро.
Болсонаро е подложен на сурови критики заради политиката си за околната среда, която според някои отслабва механизмите за защита на тропическата гора. Той твърди, че европейците се опитват да нарушат суверенитета на страната му и същевременно казва, че границите на туземните земи пречат на деловите среди.
Във вторник той повтори твърденията си на среща с амазонски регионални губернатори и заяви, че резерватите се експлоатират от външни лица с цел спиране на икономическия растеж на Бразилия.
"Много резервати са стратегически разположени, някой е уредил това", каза Болсонаро, без да уточни кого има предвид. "Индианците нямат (политическо) лоби, те не говорят езика ни, но са успели да получат 14 процента от националната ни територия", добави той.
С изострянето на реториката туземните водачи са тези, за които залогът е най-голям.
Сауло Катитаурлу, водач в общината Конкиста д'Оесте в щата Мато Гросо, изглежда печален докато върви по бреговете на река Сараре.
"Нетуземците правят каквото си искат, а после хвърлят вината върху индианците", каза Катитаурлу и обясни, че когато хората му сигнализирали пожар на властите, един собственик на ранчо заявил, че самото племе е запалило пожара.
Той каза, че тази година племето му Намбикуара Сараре е усетило още по-силно въздействията от разширяването на площите за земеделие и животновъдство и че инспекторите не преследват престъпниците.
"Преди години имаше няколко (пожара), но сега са повече. Това е най-големият (пожар) в Амазония досега, а димът идва насам. Днес небето е чисто, но преди два дни беше цялото в дим и беше горещо", каза Катитаурлу.
През последните дни лидерите от Групата на седемте най-развити индустриални държави обещаха 20 милиона долара помощ за защитата на Амазония. Отделно Великобритания обеща 12 милиона долара, а Канада - 11 милиона.
В същото време френският президент Еманюел Макрон е навлязъл във все по-лична вражда с бразилския си колега, а чилийският президент Себастиан Пинера каза, че латиноамериканските страни "имат суверенитет над Амазония".
Лидерите на всички амазонски страни без Венецуела ще се срещнат на 6 септември, "за да изготвим собствена единна стратегия за опазване на околната среда и за устойчива експлоатация на нашия регион", каза Болсонаро вчера.
Въпреки че в дискусията доминират основно бразилския президент и международните играчи, някои туземни водачи изглежда смятат, че най-ефективният начин да се повлияе на политиките за опазване на околната среда е да надигнат своите гласове или да поемат нещата в собствените си ръце.
"Мисля, че този президент не познава конституцията много добре. Ние сме издръжливи. Ако има нашествие в нашия резерват, ако се опитат да дойдат тук, ще реагираме на правителството на Болсонаро и ще кажем: "Не тук. Този резерват си има собственик", каза водачът от резервата Бау Каяпо.
В пуснато на 24 август видео в ЮТюб туземка с боядисано лице се обърна към камерата и също обеща "да се бори за гората, за нашия начин на живот".
"Ние от река Шингу сме свързани с вас, всички заедно заставаме в защита на Амазония. Ние сме на фронтовата линия и имаме нужда от подкрепата ви. Присъединете се към борбата ни", каза тя.
Последвайте канала на
Свързани новини
Защо пожарите в Амазония са всъщност нещо хубаво?
29 август 201906:58
Бразилският президент обяви среща на южноамериканските държави за Амазония
28 август 201915:31
Ролята на Амазония за глобалните промени в климата
28 август 201913:57
Съседите на Бразилия призоваха за среща и пакт за Амазония
28 август 201909:29
Apple ще дари средства за спасяване на горите в Амазония
27 август 201910:35
Бразилия отказа помощта на Г-7 за борба с пожарите в Амазония
27 август 201906:39
Жена и трите ѝ деца бяха спасени след 34 дни в амазонската джунгла
28 януари 202008:23
Папа Франциск призова за "смели дебати" за недостига на свещеници в Амазония
07 октомври 201918:49
WWF алармира, че пожарите в Амазонските джунгли заплашват 265 застрашени вида
05 септември 201911:22
Тотнъм 0:1 Ливърпул, Диас даде заслужена преднина на гостите
Реал Мадрид 4:2 Севиля, андалусийци намалиха
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Започна ремонт на "Кулата" заради влизането ни в Шенген
22 декември 202415:28
Почина ключова личност на Прехода
22 декември 202415:31
Предпразнично скочиха цените на тези храни
22 декември 202415:42
Германските имиграционни власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург
22 декември 202415:56
Киев: Москва екзекутира петима украински военнопленници
22 декември 202416:24
Путин заплаши Украйна с нови разрушения
22 декември 202415:12
Вълна от опити за палежи залива Русия
22 декември 202415:50
2019.08.29 | 16:55
Всеки би защитил родната си земя, като Мдже Каяпо, а не като натрапника Балсонаро.