Армията на Хондурас воюва срещу опасно насекомо, унищожило 400 000 хектара борова гора

  • 12 ноември 2015 15:13

  • 2271
  • 0
Армията на Хондурас воюва срещу опасно насекомо, унищожило 400 000 хектара борова гора
© gettyimages (архив)

Облечени в камуфлажни дрехи и въоръжени с моторни триони, стотици хондураски войници водят безпощадна война срещу насекомо, което вече унищожи 400 000 хектара борова гора и продължава да се разпространява, стимулирано от затоплянето на климата, информира БТА.

Войниците са част от първия артилерийски батальон от района на Самбрано, на 30 километра северно от столицата Тегусигалпа, където насекомото вече причини щети, определяни от експерти като "екологична катастрофа". "Тази напаст ще ни лиши от половината борови гори в Хондурас, и то ако имаме късмет", каза пред АФП Лъки Медина, съветник на армията, наблюдавайки работата на войниците, които режат болните дървета в изсъхналата планина. Командирите на този батальон от 350 души признават, че са безсилни пред този враг и са поискали помощ от Националния институт за опазване на горите и от командването на въоръжените сили, отговарящо за горите.
Част от личния състав на командосите, действащи по двойки - резач и помощник - превзе с щурм горите в различни райони на страната, извършвайки операцията "Изпепелена земя", за да спре атаката на нападащите боровете корояди, чието настъпление обаче изглежда неизбежно.

"Тъжна гледка е", казва пред АФП полковник Бернардо Авила, заместник-ръководител на военното командване. "Но става дума за отрязване на дърво, за да се спаси гора", оправдава го Лъки Медина. След приключване на работата ще са нужни между 40 и 50 години, преди гората да се възстанови до предишното си състояние, обяснява Анхела Севиля, експертка от Националния институт за опазване на горите.

По официални данни Хондурас притежава 5 милиона хектара гори, от които 1,9 на сто са борове. През 2014 г. короядът Дендромуктус фронталис унищожи 15 000 хектара борови гори. През 2015 г. цифрата нарасна рязко, притеснява се Медина. "В края на септември официалните данни показваха, че са засегнати 130 000 хектара, след това дойдоха данните от ноември, показващи близо тройно повече", близо 400 000 хектара, посочва той.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2271 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини