Италианските фермери, отглеждащи стриди, мечтаят за перли от затоплящото се Средиземно море

  • 11 септември 2024 11:12

  • 318
  • 0
Италианските фермери, отглеждащи стриди, мечтаят за перли от затоплящото се Средиземно море
© GettyImiges

Съвсем скоро перли ще могат да бъдат отглеждани в европейски води, а италианските фермери, отглеждащи стриди, искат да се възползват от неочакваната възможност, която им предлага бързо затоплящото се Средиземно море, предаде Ройтерс.

В края на 2023 г. първите екземпляри от т.нар. атлантическа перлена стрида, произхождаща от Червено море, са били забелязани в Залива на поетите, популярен туристически район на около 100 километра от Генуа по Северозападното крайбрежие на Италия.

Година по-късно те се размножават в смятаните за най-студени води на Средиземно море, които обикновено се асоциират с други видове стриди, използвани по-скоро за храна, отколкото за бижута.

"Разглеждаме възможността за производство на култивирани перли тук", заяви Паоло Варела, шеф на кооператива, който отглежда стриди за храна в района от 2011 г.

Организацията вече се е свързала с фермери, отглеждащи стриди за перли в Мексико, за да получи съвети за производствените техники, каза Варела.

"Информация за наличието на атлантическа перлена стрида в Йонийско море около остров Сицилия има още от 70-те години на миналия век, но едва през последното десетилетие популациите са се насочили и на север" към по-студените води на Тиренско и Лигурско море, каза Салваторе Джакобе, професор по екология в Месинския университет.

Това е последният от поредица топловодни видове, навлезли в Средиземно море заради климатичните промени, коментира Мануела Фалаутано, учен от Италианския институт за проучвания и опазване на околната среда (ISPRA). Според нея тази тенденция е регистрирала "експоненциален растеж" през последното тримесечие.

Някои от тези видове са агресивни и нарушават деликатните екосистеми, а определени видове са опасни и за хората.

Промишленото производство в Италия се свива за 18-и пореден път през юли

Фалаутано каза, че 2,5 милиона квадратни километра водна шир, които разделят Южна Европа от Африка и Близкия изток се затоплят по-бързо от средното ниво за световните морета.

Производството на перли, което се асоциира по-скоро с полинезийските атоли, отколкото със северните части на Средиземно море, има годишен глобален оборот от 11 милиарда долара и италианските производители на стриди нямат търпение да се възползват от тази възможност и да натрупат финансови средства.

Адриано Дженизи, вносител на перли от над 30 години, каза, че атлантическата перлена стрида може да произвежда скъпоценни камъни, подобни на известните японски перли "Акоя", които имат диаметър от 5-9 милиметра и бял цвят с нюанси на сиво, розово и зелено. 

Ако всичко се развива по план първите перли могат да бъдат добити след около година, каза той.

Все по-високата температура на Средиземно море се смята и за причина за увеличаването на силните бури като тази, която потопи луксозната яхта на британския технологичен предприемач Майк Линч край Сицилия миналия месец и причини смъртта на седем души.

Франко Резегети, изследовател в Италианския институт за геофизика и вулканология заяви, че измерванията в Тиренско море на дълбочина между 300 и 800 метра, са показали най-високите температури от 2013 г., а очакванията са те да се повишат допълнително тази година.

Последвайте канала на

318 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини