Дисбалансът между бедни и богати в Нидерландия се е увеличил

  • 19 август 2024 13:10

  • 292
  • 3
Дисбалансът между бедни и богати в Нидерландия се е увеличил
© Pixabay

Дисбалансът между богати и бедни в Нидерландия се е увеличил през изминалата година, заяви заместник-председателят на Федерацията на нидерландските синдикати (FNV) Закария Буфангача, коментирайки публикуваната в петък оценка на Централното бюро за планиране (CPB) за икономическото развитие на страната.

Според оценката на бюрото през миналата година по-малък дял от приходите на Нидерландия е отишъл в ръцете на наетите и самонаетите лица. С други думи: по-малко пари за труда и повече за капитала, според синдиката. "Това означава, че има достатъчно финансови възможности за по-високи заплати", допълва Буфангача, предаде БТА.

Безработицата в Нидерландия запазва нивото си

Федерацията на нидерландските синдикати също така твърди, че бюджетният дефицит заплашва да нарасне до 2,6 процента през следващата година. Според Буфангача тези цифри засилват призива за съкращения. "И все пак новият кабинет планира да приложи намаления за милиарди на данъците за богатите и компаниите. Ако трябва да съкращаваме, тогава няма място за подаръци за най-богатите нидерланци, нали? Нека кабинетът изпълни предизборното си обещание и наистина да избере сигурността на съществуването", казва той.

Прогнозата на Централното бюро за планиране е, че покупателната способност ще нарасне с 2,5 на сто през тази година и с 1,1 на сто през следващата. За средното домакинство през 2025 година покупателната способност ще бъде над нивото от 2021 г., когато започна инфлационната вълна. "Благодарение на битката ни на масата на колективния трудов договор и в страната за по-високи заплати почти напълно наваксахме с инфлацията, което възстанови покупателната способност", казва Буфангача. Според него обаче много нидерландци все още не могат да се издържат или едва свързват двата края.

Последвайте канала на

Десислава Станева
292 3

Коментари 3

Добави коментар
Бояджията

2024.08.19 | 14:31

3
Не думай нали е светлият капитализъм хаха
НАПо

2024.08.19 | 13:19

2
Какво тогава да кажем за нашата България, щом там е така?
К.ур за КАТИЛА

2024.08.19 | 13:14

1
Ако човешките загуби на Украйна са по 2000 на ден, а те значително ги превишават това означава 60 000 на месец. Това е корпус и половина, защото един стандартен войскови корпус е от 40 000 човека. Насреща няма попълнения. Украйна не успява и 20 000 нови войници да УЛОВИ по улиците. Това означава, че чистата загуба за армията им е по 40 000 човешки единици на месец. За една година това прави 480 000 загуби! В момента задействаната украинска армия е около 600 000. В края на октомври украинската армия ще е загубила 180 – 200 000 войника, т.е. 30% от армията си. Как ще поддържа този голям фронт? Ако Украйна продължи войната до края на декември, означава да изгуби половината си армия.Ако сега спре ВО нито Одеса, нито Харков ще минат под руско влияние. Колкото повече украинците протакат войната, ще става по-малка армията им. Руснаците намаляват армията им и така те нямат начин да защитават нито Харков, нито Одеса. Когато двата града минат в руски ръце, ще означава изключително тежки последствия за Украйна. Защото без излаз на море, тя няма да представлява този интерес за Запада, който представлява в момента.

Добави коментар

Водещи новини