Европейският парламент ще гласува утре новите правила за миграцията

  • 09 април 2024 16:29

  • 1154
  • 1
Европейският парламент ще гласува утре новите правила за миграцията
© Getty Images

Европейският парламент ще гласува утре новите правила за миграцията в ЕС. Промените целят подобряване на сътрудничеството между държавите от ЕС и предвиждат възможности за действия при кризи.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1761

Ако бъдат одобрени, новите правила ще въведат "задължителна съпричастност" за разпределяне на мигрантите в ЕС и начини за определяне на държавата, която да разглежда молбите им за международна закрила. Държавите ще могат да избират между разселването на кандидатите за убежище, предоставянето на финансови вноски в общия бюджет за миграцията или оказване на подкрепа на държавите, подложени на миграционен натиск, се уточнява в съобщение на ЕП.

Предвиждат се уеднаквени правила за приемане на кандидатите за убежище, обща процедура за определяне на недопустимост на молбите им и за по-бързо връщане. Процедурите ще засегнат също взимането на данни от мигрантите за обща база – пръстови отпечатъци и портретни снимки.

При представянето на проектозакона на пресконференция днес евродепутатът Софи инт Велд ("Обнови Европа") заяви, че новите правила може да ускорят процедурите, но и да доведат до продължително задържане на мигрантите. Въпросът е как правилата ще бъдат прилагани и как ще се следи за това от страна на Европейската комисия, добави тя.

Швейцарците ще гласуват за нова инициатива на радикалната десница за ограничаване на миграцията

В много страни и сега изискванията не се спазват и няма реакция от ЕК, каза Инт Велд. Засега в някои държави от ЕС условията за приемане на мигранти са ужасни и това не се наблюдава само в по-бедните страни. Ако този законопроект не бъде утвърден сега, скоро няма да има друго предложение, добави тя. Инт Велд отбеляза, че новите правила не предвиждат възможности за законна трудова миграция.

Хуан Агилар (Социалисти и демократи) отбеляза, че миграцията е европейски проблем и че ЕП винаги е настоявал за задължителна солидарност по този въпрос. По неговите думи никой не е напълно удовлетворен от предложения законопроект, но промените може да доведат до подобрение, посочва БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1154 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 07:50

1
❤️ Г­­о­­р­­е­­­щ­­и­­­ ­­­м­­о­­м­­и­­ч­­­е­­т­­­а­ ­в­и­ ­о­­­ч­а­­к­в­­а­­т ­-­­ X­1­8­­.­­F­­­U­N

Добави коментар

Водещи новини