Разкритикуваха проекта на Риши Сунак за изпращане на незаконни мигранти в Руанда

  • 12 февруари 2024 13:48

  • 295
  • 1
Разкритикуваха проекта на Риши Сунак за изпращане на незаконни мигранти в Руанда
© Gettyimages

Проектът на правителството на британския премиер Риши СунакРиши СунакРиши Сунак – британски икономист и политик. Риши Сунак е роден на 12 май 1980 г. в Саутхемпшир, за експулсиране на незаконни мигранти от Великобритания към Руанда беше разкритикуван от парламентарна комисия, предаде Франс прес. Тя прецени, че този план е несъвместим със задълженията на страната по въпроса с правата на човека.

Сунак превърна този проект в основа на политиката си за борба срещу незаконната миграция и се надява да може да започне да го прилага преди парламентарните избори, които се очаква да се състоят по-късно през годината.

Сега законопроектът се разглежда в Камарата на лордовете (горната камара на британския парламент). Той беше разкритикуван от Англиканската църква и от ООН.

Парламентарна комисия, съставена от 12 членове - лейбъристи и консерватори от двете парламентарни камари, публикуваха днес доклад, в който констатират, че законопроектът е "фундаментално несъвместим" със задълженията на Обединеното кралство по въпроса за човешките права.

Законопроектът беше разработен в допълнение на нов договор между Великобритания и Руанда за изпращане на незаконните мигранти в африканската страна. Според британския Върховен съд е незаконно да се пращат мигранти в Руанда, защото страната не може да се разглежда като сигурна за тях. В договора между Лондон и Кигали обаче Руанда е смятана за сигурна страна. Това поражда и безпокойството на парламентарната комисия. Според нея законопроектът по-специално задължава британските съдилища да гледат на Руанда като на сигурна страна и ограничава възможностите на незаконните мигранти да обжалват пред съдилищата решенията за експулсиране. Освен това няма гаранция, че експулсираните към Руанда мигранти после няма да бъдат изпратени в страна, в която те биха могли да бъдат преследвани, казва комисията, пише БТА.

Британският премиер: Готови сме да отблъснем руска атака

"Човешките права са универсални. Но законопроектът накърнява този съществен принцип, като отказва на една специална група - експулсираните мигранти - защитата, гарантирана от закона за човешките права", казва комисията. Според нея чрез плана за експулсиране към Руанда държавните институции ще бъдат оторизирани да действат в нарушение на Европейската конвенция за човешките права. "Ако Великобритания приеме едно законодателство, което не зачита нейните международни ангажименти относно човешките права, това ще навреди сериозно на способността й да влияе на други страни да спазват международното право", допълва комисията в доклада си.

Законопроектът поражда разделение дори в партията на Сунак. Някои консерватори намират текста за прекалено суров, а други искат по-строги мерки в него.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
295 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 10:36

1
❤️ Г­­о­р­­е­­щ­­и­­ ­м­­­о­­м­и­ч­­е­т­­а­ ­­­в­и­ ­­о­ч­­а­­­к­­в­­а­­т ­­­-­­­ X­­­1­8­.­­­F­U­­­N

Добави коментар

Водещи новини