Инспекцията по труда и германските митници извършиха проверки за защита на български работници в Германия

  • 13 юни 2023 15:01

  • 3863
  • 0
Инспекцията по труда и германските митници извършиха проверки за защита на български работници в Германия
© gettyimages

Инспектори по труда от България и представители на германските митници ZOLL от Дирекцията за финансов контрол на недекларирания труд направиха съвместни проверки и по случай, касаещ правата на български работници, съобщават от пресцентъра на Главна инспекция по труда.

Повод за проверките, организирани със съдействието на Европейския орган по труда (ЕОТ), е предоставена от германските служби информация за германско дружество, което за периода от 2017 г. до момента използва български фирми подизпълнители – собственост на чужд гражданин, регистрирани в област Смолян. 

В един и същи ден съвместни екипи на двете институции посетиха в България дружества, чрез които според данните, работодателят е командировал работниците във Федерална република Германия, в завод за производство на бетонни изделия в района на Хамбург. В рамките на проверките, които продължават, представители на двете държави проверяват дали са изпълнени условията за действително командироване на българските работници.

Германската инфлация с рязко понижение

Сред основните изисквания за командироване на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги в друга държава – членка на ЕС, е командироващото дружество да извършва значителна част от стопанската си дейност на територията на България. Командированите лица, от своя страна, следва да имат трудови договори с българския работодател, на база на който да са подписали отново с него споразумение за командироване. В случай че не са подписвали такива договори и считат, че техният работодател е германското дружество, се поражда основателно съмнение за наличие на недействително командироване. Това крие риск от нарушаване на трудовите, осигурителните и социалните права на работещите, включително и при трудова злополука. Предпоставка е и за социален дъмпинг, защото българските работници се съгласяват да работят при по-ниски трудови възнаграждения и по-ниски осигуровки. 

Инспекцията по труда напомня на търсещите работа да внимават за сигнали за вероятна измама. Независимо от начина на изпращане – чрез командироване в рамките на предоставяне на услуги, чрез посредник или чрез предприятие, осигуряващо временна работа, устроените на работа лица следва да бъдат уведомени писмено за минималните условия на труд в приемащата държава (в която ще се полага трудът). Те следва да тръгват от България, след като договорят писмено, на разбираем за тях език, условията, при които ще работят. Според начина на изпращане те могат да бъдат договорени в посреднически и трудови договори, в споразумения за командироване в рамките на предоставяне на услуги, в договори с предприятието ползвател. Пълните насоки за работа в чужбина са достъпни на сайта на Главната инспекция по труда тук.

В края на май инспекторите по труда извършиха 990 проверки в рамките на европейска кампания в строителството. При проверките тогава бяха констатирани  общо 5171 нарушения на нормите на трудовото законодателство. От тях 3649 са нарушенията, свързани със здравословните и безопасни условия на труд. 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3863 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини