Молдова очаква знак, че започват преговорите за присъединяването й към ЕС

  • 29 март 2023 16:47

  • 274
  • 0
Молдова очаква знак, че започват преговорите за присъединяването й към ЕС
© Getty Images
Слушай новината Слушай новината

Молдова се надява до края на годината да получи поне знак, че преговорите за присъединяването ѝ към Европейския съюз могат да започнат, тъй като бившата съветска република се стреми да осъществи предложените от Брюксел реформи, заяви при посещението си в Берлин молдовският външен министър Нику Попеску, съобщи Ройтерс.

Реформирането на "изключително корумпираната" съдебна система е основен приоритет, заяви Попеску, тъй като половината от препоръките на Европейската комисия за Молдова са насочени точно към съдебната власт.

Страната с население от 2,5 милиона души е силно засегната от последиците от войната в Украйна, довела до покачване на инфлацията до над 20 процента и до прекъсвания на електрозахранването, причинено от руските атаки срещу украински енергийни съоръжения.

Молдова също така твърди, че се сблъсква и с руски опити да бъде дестабилизирана - твърдения, които Москва напълно отрича, предаде БТА.

"Присъединяването към Европейския съюз на страни като Молдова и Украйна е най-добрият и единствен начин да се гарантира, че в нашата част от Европа отново ще цари мир", заяви Попеску по време на посещението си в германската столица.

Жизненоважни за стабилността в Молдова са и инфраструктурите проекти, като например електрически интерконектор, свързващ електропреносната мрежа на страната директно с тази на членката на Европейския съюз Румъния, заобикаляйки Украйна. Това ще диверсифицира доставките на електроенергия и ще ги направи по-сигурни.

Попеску заяви, че съществува международна политическа и икономическа подкрепа за подобен тип проекти, но процедурите по тяхното изпълнение отнемат твърде много време. Крайният срок за изграждането на интерконектора, който се финансира частично с евросредства, е 2026 г.

"Процедурите, изпълнявани в мирно време, трябва да бъдат преосмислени, защото в момента не живеем в такова време. Европа е засегната от пълномащабна война - най-голямата след Втората световна война", заяви той. "Не може да прилагаме същата скорост и същите процедури", добави молдовският дипломат.

Попеску също така заяви, че фактът, че Европейската политическа общност (ЕПО) ще проведе втората си среща на върха именно в Молдова през юни, е знак за силна подкрепа за неговата страна.

Инициативата, дело на френският президент Еманюел Макрон, бе създадена след нахлуването на Русия в Украйна и обединява на равни начала 27-те страни членки на Европейския съюз и 17-те останали европейски държави.

ЕС е отпуснал на Молдова 1 милиард евро и продължава да ѝ оказва помощ

"Това е ясен знак не само за молдовското общество, но и за региона като цяло, че Молдова е от значение и, че Молдова не е сама", заяви Попеску и добави, че все още е твърде рано да се каже какви конкретни инициативи могат да бъдат договорени.

Въпреки това Кишинев се надява да ускори мерките за европейска интеграция и да гарантира, че ще може да се възползва от инициативи, които гражданите на ЕС може би приемат за даденост, като например безплатния мобилен роуминг и програмата за студентски обмен "Еразъм", добави той.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
274 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини