Какво може да направи Европа, ако все пак газът спре?

6
Какво може да направи Европа, ако все пак газът спре?
© gettyimages

Австрия

България

Газопроводът "Северен поток-1" заработи вчера, макар и с непълен капацитет, но опасенията, че Кремъл може да врътне кранчето, когато пожелае, остават. Европейската комисия представи план за действие при извънредна ситуация, включващ доброволно или задължително ограничаване на консумацията, което беше посрещнато с неодобрение от много страни членки на ЕС.

Германия

Гърция

Дания

Испания и Португалия

Италия

Нидерландия

Полша

Финландия

Франция

Чехия

Швеция

Варшава не възнамерява засега да активира 12-степенния план за действие при извънредни ситуации. Балтийският тръбопровод, който свързва страната с Норвегия, ще бъде запълнен до капацитета си от 10 милиарда куб. м газ през 2023 г.

ЕС, както и членките на съюза, имат разработени тристепенни планове за действие в случай на трайно прекъсване на газовите доставки. Единадесет държави - Австрия, Дания, Естония, Италия, Латвия, Нидерландия, Словения, Унгария, Финландия, Хърватия и Швеция, вече са задействали първия етап, а Германия се намира във фаза 2.

И за двете страни Русия не е важен доставчик на газ, поради което те бяха първите, противопоставили се на идеята на Европейската комисия са ограничаване на потреблението на газ от домакинствата и промишлеността с цел пестене на енергия. Португалското пристанище Синеш е готово да помага на страните членки в доставките на втечнен природен газ.

Копенхаген обяви първа степен за действие при извънредна ситуация и призова домакинствата и компаниите да намалят потреблението на природен газ.

Париж разработва планове за действие при спиране на руските газови доставки, а шефовете на големите енергийни компании призовават домакинствата и бизнесите да намалят потреблението. Франция получава не повече от 17 на сто от потребявания газ от Русия.

Прага прие закон, по силата на който могат да бъде предприети извънредни действия за осигуряването на енергия през зимата. Една от мерките предвижда нарочените за затваряне догодина въглищни електроцентрали да продължат да работят, колкото е необходимо.

Ройтерс обобщава какво вече са предприели някои страни членки и какво още могаг да направят.

Стокхолм активира първата степен от плана за действие при извънредни ситуации.

Страната използва газ най-вече за производство на електричество. По силата на плановете си за действие в извънредна ситуация Атина купува допълнителни количества втечнен природен газ, а четири електроцентрали минават на дизел. Предвижда се освен това през следващите две години добивът и употребата на въглища да се увеличи. Дълго бавеният интерконектор, свързващ я с България, вече е завършен и може да заработи в близките дни.

Страната получава около 40 на сто от газа си от Русия и вече обяви първа степен от плана за действие при извънредни ситуации. Рим договори допълнителни доставки на газ от Алжир в обем от около 4 милиарда куб. м към вече планираните за получаване 21 милиарда куб м.

Страната, която внася около 15 на сто от газа си от Русия, активира първата степен от плана си за действие при извънредни ситуации и вдигна тавана за производството на електричество от въглищни централи. Обмисля се и временно увеличаване на добива от газовото поле Грьонинген, въпреки че това създава рискове от локални земетръси.

Страната, която доскоро получаваше над 90 на сто от газа си от Русия, е договорила покупки на американски втечнен газ и е ускорила преговорите с Азербайджан за увеличение на газовите доставки.

Страната, която получава около 80 на сто от газа си от Русия, е задействала първата степен от плана за действие при извънредна ситуация. По силата на този план Виена разпорежда на промишлеността и комуналните компании да заменят природния газ с алтернативни горива, където е възможно.

Финландия и балтийските й съседи Литва, Латвия и Естония ще отложат планираната за лятото профилактика на свързващия ги газопровод, за да си гарантират необходимите доставки до зимата.

Последвайте канала на

Калина Христова
6

Свързани новини

Какво може да направи Европа, ако все пак газът спре? | Новини.бг