Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

1079
Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна
© Булфото

Българите в Барселона се събраха на бдение в памет на 12-годишната Сияна и подкрепиха протестите в родината за безопасност по пътищата.

Те запалиха свещ в православната църква в каталунската столица, предава БНР.

Според организатора на бдението Леда Трифонова смъртта на Сияна е капката, която е преляла чашата на много хора. Не само в България, а и на сънародниците ни по целия свят.

"Преля търпението, защото ни писна да губим тези хора, особено малки деца по такъв нелеп начин и искаме да изкрещим това отвсякъде, където се намираме. Ние в Барселона сме далеч от България, но винаги се прибираме в родината и минаваме по същите пътища. Аз пътувам със страх дали няма да изскочи някой безразсъден шофьор. Това е другият сериозен проблем, освен състоянието на пътищата – манталитетът на водачите. Необходими са и много спешни мерки за организацията на движението по главния път между Плевен и Луковит при разклона за село Телиш, по който се движат изключително много камиони", посочи Трифонова.

"България няма деца за убиване": Протести в Телиш и София

"България няма деца за убиване": Протести в Телиш и София

Весела Антонова смята, че това е била поредната смърт, която е можело да бъде предотвратена.

"Българите заслужаваме повече грижа един за друг, за държавата, за пътищата ни и за децата ни. Вярвам, че този път ще има промяна, вярвам, че хората ставаме все по-активни да изявяваме гражданската си позиция. Младите родители са също доста активни в това да заявяват грижата към децата си и да изискват държавата също да се грижи. Това е двустранен процес, не можем да очакваме само от държавата, без ние самите да го заявим и да го изискваме", каза още тя.

По думите на Снежана Буковска гражданското общество също има ключова роля в осигуряването на безопасност по пътищата.

"Тук има много обществени организации, които успяват да помагат на местната власт и  излизат с предложения. Дори събират средства, когато е необходимо за нещо наложително - ако трябва спешен ремонт, или някъде да се постави знак. Тези организации много помагат да се движи обществото напред", добави Буковска.

Последвайте канала на

Novini.bg
1079

Свързани новини

Водещи новини

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна | Новини.бг