Прекратяването на доставките на газ за Полша и България не влияе на снабдяването на сръбския пазар

  • 27 април 2022 14:58

  • 1222
  • 2
Прекратяването на доставките на газ за Полша и България не влияе на снабдяването на сръбския пазар
© Novini.bg/ Canva

Сръбският вицепремиер и министър на енергетиката Зорана Михайлович заяви днес, че прекратяването на доставките на газ от Газпром за Полша и България не влияе на снабдяването на сръбския пазар, съобщава белградският вестник "Данас".

"Получаваме газ по Балкански поток в договорените количества от шест милиона кубични метра/дневно/. Изразходваме около 4,6 милиона кубични метра на ден, което означава, че имаме достатъчно за нашите нужди. Въпреки редовното снабдяване обаче ние и по-рано обмисляхме какво можем да направим, ако се стигне до непредвидени ситуации, тоест до прекратяване на доставките на газ за транзитна държава, която, както се е случвало по-рано, може да взима газ за своите нужди. Не трябва да се забравя, че България е сто процента зависима от руския газ и няма възможност да си достави газ от други източници. Надяваме се това да не се случи, през цялото време сме в комуникация с тях", е цитирана да казва Зорана Михайлович.

Тя заяви, че сръбската държава е готова да се справи и с такава ситуация.

Петков: Единствената диверсификация, която имаме, е в гаража на г-жа Арнаудова, с един джип там

"Имаме няколко възможности, тоест варианти, за които сме напълно готови. Единият е да използваме газ от газохранилището в Банатски двор, където засега имаме газ за 21 дни само в нашата част. В руската част има резерви за още 22 дни. От това газохранилище можем да изтегляме пет милиона кубични метра дневно и допълнително да заменим газа с друг енергоизточник - обикновено това е мазут. Друг вариант е да допълним газохранилището в Банатски двор, а трети - да наемем капацитети в някое хранилище извън Сърбия, например в Унгария и да помислим за съвместно с Европа купуване на газ", обясни тя.

Обмислят се всички варианти за осигуряване на достатъчни количества газ за предстоящия зимен сезон, когато потреблението е от 11 до 15 милиона кубични метра на ден. Що се отнася до нов договор с Газпром, Зорана Михайлович посочи, че един от вариантите е продължаването на досегашния договор до края на годината, вместо сключването на нов дългосрочен договор.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1222 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
14/88

2022.04.27 | 17:36

2
SRBE NA VRBE !!
Cetin

2022.04.27 | 15:31

1
ZATVORETE SIBANIYAT KRAN

Добави коментар

Водещи новини