ЕС наложи санкции на Мианмар

  • 22 февруари 2022 07:26

  • 1078
  • 0
ЕС наложи санкции на Мианмар
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Брюксел наложи санкции на 22-ма служители от държавна компания за нефт и газ в Мианмар - основен източник на финансиране за управляващата хунта. Европейският съюз разшири санкциите си срещу военната хунта на Мианмар, за да включи няколко ключови служители и четири субекта, свързани с режима, тъй като блокът продължава да реагира на миналогодишния преврат, съобщи "Дойче веле".

Бруталните репресии на военната хунта срещу съпротивата срещу нейното управление предизвика гняв по света. Въпреки това предишните кръгове на американски и европейски санкции срещу хунтата изключиха петрола и газа.

"Европейският съюз е дълбоко загрижен от продължаващата ескалация на насилието в Мианмар и еволюцията към продължителен конфликт с регионални последици", се казва в изявление. От военния преврат ситуацията непрекъснато и сериозно се влошава. ЕС в своето изявление отново призова за "незабавно прекратяване на всички военни действия и прекратяване на непропорционалната употреба на сила и извънредното положение".

Замразяване на активи и забрани за пътуване бяха наложени в понеделник на 22-ма души, сред които министрите на инвестициите, индустрията и информацията, служители в избирателната комисия и висши военни.

Правозащитните групи в Мианмар и по света твърдят, че санкциите ще намалят важен източник на средства за военните. Според правителствените прогнози, приходите от природен газ представляват близо 50% от притока на чуждестранна валута в Мианмар.

В списъка със санкции на ЕС вече има 65 служители и 10 компании.

Военните на Мианмар взеха властта от демократично избраното правителство през февруари 2021 г. Въоръжена съпротива последва военното поемане на властта след потушаване на широко разпространени ненасилствени протести.

Съобщава се, че над 1500 души са били измъчвани или убити при насилието.

През януари, съд в Мианмар осъди бившата ръководителка Аун Сан Су Чжи на още четири години затвор. Аун Сан Су Чжи беше осъдена за незаконен внос и притежание на уоки-токита и за нарушаване на ограниченията във връзка с коронавируса, уточни представител на съдебната система на Мианмар, която се управлява от военна хунта.

В Мианмар помилваха близо 7000 затворници

Ако бъде призната за виновна по всички обвинения, тя може да бъде осъдена на повече от 100 години затвор.

Поддръжниците ѝ и независими анализатори изтъкват, че обвиненията срещу нея имат за цел да ѝ попречат да се завърне на политическата сцена, както и да легитимират превземането на властта от военните.

Последвайте канала на

Калина Христова
1078 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини