-
18 февруари 2021 13:33
- 60
- 1
Въпреки че е богата държава, славеща се с ефективността си, Нидерландия изостава в европейската ваксинационна класация, като кампанията ѝ за ваксиниране се натъква на трудности, дължащи се на лошо планиране и на консервативна стратегия, в съответствие с която над 40 процента от ваксините, с които разполага, бяха складирани, а не поставени на хората, коментира Ройтес.
Нидерландия започна ваксинационната си кампания чак на 6 януари, последна от всички държави в Европейския съюз. Нидерландските власти погрешно предположиха, че за първата ваксина, която ще е достъпна, няма да има нужда от дълбоко замразяване в процеса по доставяне и реагираха бавно, когато стана ясно, че има такава необходимост.
Нидерландия поръча 85 милиона дози от осем производители на ваксини и сега си е поставила за цел да гарантира ваксини за цялото си население от 17 милиона души до края на септември.
Досега обаче само 3,6 процента от населението са получили поне по една доза от ваксината, като в рамките на ЕС Нидерландия изпреварва по този показател само Латвия, Хърватия и България, по данни на базираната в Оксфорд организация "Светът ни в данни".
Данните от Нидерландския институт за обществено здраве сочат, че процентът всъщност е около 4,6, като се вземат предвид ваксинациите в домовете за грижи, но дори и при това положение е по-нисък от средната за ЕС стойност от пет процента.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията Нидерландия е втората най-бавна страна по поставяне на ваксини в ЕС, като е използвала само 28,5 процента от ваксините, получени от нея на 29 януари.
"В един момент имаше 400 хиляди складирани ваксини, които просто си седяха", казва здравният консултант Херман ван дер Вайде, който ръководи нидерландската ваксинационна кампания срещу свински грип през 2009 г.
Темпото обаче бе ускорено. След като ЕС одобри няколко ваксини и след като бе сложен край на политиката на запасяване, складираните дози намаляха, като според нидерландските власти към 14 февруари са били поставени 57 процента от над единия милион дози, получени от Нидерландия.
Предизвикателства
Трудността с преброяването на ваксинациите извежда на преден план предизвикателствата, с които се сблъсква нидерландското правителство в борбата с COVID-19 в навечерието на изборите на 17 март, като се започне от проблеми в сферата на информационните технологии и се стигне до сериозното правно поражение, изразяващо се в решението на съд да отмени въведения от правителството вечерен час.
Министри прекараха часове в даване на отговори на въпроси в парламента, но оцеляха при вотове на недоверие.
В отговор на критиките, че действа твърде бавно, Нидерландският институт за обществено здраве започна миналия месец да публикува приблизителни данни за направените ваксинации в домовете за грижи, за които се смята, че са съобщили за по-малко ваксинации заради проблеми в сферата на информационните технологии.
По този начин броят на поставените дози за една нощ стана над сто хиляди, но на следващия ден бе коригиран, защото се оказа, че 17 550 дози са били преброени два пъти. Говорителят на здравното министерство Марсел ван Беусеком заяви, че системата за регистриране на ваксинациите в домовете за грижи трябва да бъде коригирана през идните седмици.
Общият ваксинационен процент в Нидерландия, която регистрира над един милион случаи на заразяване и близо 15 хиляди смъртни случая, е нисък в сравнение с Израел (78 процента), Великобритания (24 процента) и Дания (7 процента), става ясно от данни на "Светът ни в данни", в които се включва само броят на потвърдените ваксинации в Нидерландия, за да бъдат сравнявани с тези от други страни.
Нидерландските експерти по ваксинирането изтъкват логистичните грешки, слабото лидерство и децентрализираната здравна система, която не разполага с необходимите средства за борба с такава голяма криза.
"Мисля, че това е най-сериозният въпрос", казва Ян Франсо, професор по логистика в Тилбургския университет и съветник на Нидерландския институт за обществено здраве, който ръководи ваксинационната кампания.
Нидерландската здравна система обикновено работи добре, "но когато има пандемия, това не е задължително най-добрата система. В нея липсва централно ръководство", изтъква Франсо.
Ван Бойсеком защити стратегията институтът за обществено здраве, а не независими експерти по логистика, да ръководи ваксинационната кампания, като отхвърли критиките, че това възпрепятства раздаването на ваксините.
Говорителката на института за обществено здраве Шарлоте Ментен заяви, че това е изборът на министерството.
"Министърът е сериозно ангажиран с прилагането и направените избори", каза още Ван Беусеком.
Промените в реда на поставяне на ваксините означават, че някои здравни работници чакат повече за ваксинация.
Берт де Хаас от Федерацията на нидерландските синдикати заяви, че за хората, които предоставят грижи, независимо дали в домове за възрастни хора или за хора с увреждания, е невъзможно да спазват дистанция при къпането, почистването и преобличането на клиентите и така всички са изложени на риск. Той изтъкна, че всички служители, полагащи грижи, трябва да са с приоритет при ваксинирането.
На Тим ван дер Хам, който се грижи за клиенти с умствени увреждания, е била обещана ваксина през януари, но той все още чака. "Когато си в защитния си костюм, но клиентът вече не съзнава нищо и се вкопчва в теб и поврежда защитното облекло, това е много страшно. Не можем да затворим дома си за полагане на грижи. Не можем просто да кажем "ще се видим след месец". Клиентите имат нужда от 24-часова грижа в денонощието", заяви той.
Желанието за работа в съществуващите здравни структури, погрешният залог на ваксината на "Астра Зенека" и колебанията при промяната на плановете доведоха до късен и бавен старт на кампанията.
"Не проявихме достатъчно умение за адаптиране към промените", заяви миналия месец в парламента здравният министър Хуго де Йонге.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Президентът на БФ Волейбол Любо Ганев с равносметка за годината и амбициите за следващата
Душан Косич с първи думи като треньор на Локомотив (Пловдив)
Стоичков отбеляза 30-годишнината от "Златната топка" с лъскаво парти - Михайлов и Сираков го уважиха
Тотнъм стигна 1/2-финалите в Карабао къп след страхотна драма със седем гола срещу Ман Юнайтед
Спас Делев напусна Лудогорец и се сбогува емоционално с "орлите"
Резултати и крайното класиране в Лигата на конференциите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите създадоха комисиите по бюджет и правни въпроси, но не им избраха председатели
20 декември 202409:16
Надежда Йорданова разкри защо правна и бюджетна комисии бяха избрани без председатели и как вървят преговорите за кабинет
20 декември 202411:39
ГЕРБ предлагат промени в Семейния кодекс: Родителите сами да поделят правата за отглеждане на дете при развод
20 декември 202411:25
Костадин Костадинов: Изпращаме сигнал до ДАНС за вербовката на стотици общински съветници у нас
20 декември 202409:48
Живков, социолог: Антикорупционните мерки може да разделят преговарящите за кабинет
20 декември 202410:07
Криминалният психолог Светлана Димитрова: Децата със Синдром на Даун са изключително доверчиви, Николай може да е тръгнал с познат
20 декември 202410:02
4-годишно дете падна от прозорец на жилищен блок - било оставено само от родителите си
20 декември 202410:45
Астрономическата зима идва със сняг в събота
20 декември 202411:22
Путин на въпрос дали смята да забрани порното в Русия: Все едно да забраня хамбургера
20 декември 202410:18
2021.04.10 | 03:58