Как Ирландия стана страната, в която коронавирусът се разпространява най-бързо

  • 15 януари 2021 15:07

  • 1580
  • 0
Как Ирландия стана страната, в която коронавирусът се разпространява най-бързо
© Getty Images/Guliver

Обхваната от "цунами" от случаи на COVID-19, за няколко седмици Ирландия премина от статута на "добър ученик" в борбата срещу пандемията, в незавидната позиция на страната с най-високата скорост на разпространение на заразата в света, пише Франс прес, цитирана от БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Страната с пет милиона жители е регистрирала едва 2397 починали и начинът, по който се справи с първите две вълни, ѝ спечели похвали.

Не толкова отдавна, през декември, тя имаше най-ниския процент на заболеваемост в Европейския съюз, след като стана първата европейска държава, въвела втори локдаун. Но след като в понеделник бяха потвърдени 1288 нови случая на един милион жители, според данните, събрани от Оксфордския университет (средна цифра за седем дни), тя вече държи незавидното първо място, изпреварвайки Чешката република и Словения.

Междувременно коледните празници дойдоха и отминаха и британският вариант на вируса, считан за по-заразен, пристигна на ирландска земя.

Според официалната статистика, на 1 януари Ирландия е регистрирала едва малко над 93 000 случая, цифра, която оттогава надхвърля 150 000 на ден.

Швейцария обяви във вторник въвеждането на карантина за пътници, пристигащи от Ирландия, а директорът по извънредните здравни ситуации на Световната здравна организация (СЗО) Майкъл Райън подчерта, че в момента страната е изправена пред "едно от най-големите нараствания на броя на заболелите" в целия свят.

Ирландия изисква ПСР тест за коронавирус за влизащите в страната

Според ирландските здравни служби болниците са на ръба на колапса.

Според публикуваните във вторник данни в тях е имало 1700 пациенти, заразени с вируса, почти двойно повече от цифрата, регистрирана по време на пика на първата вълна на коронавируса.

За да се бори с "цунамито" от случаи на заразяване, по думите на премиера Михол Мартин, след Коледа Ирландия наложи трети локдаун, чието постепенно усилване доведе до затваряне на училищата, магазините, които не са от първа необходимост, пъбове, ресторанти и хотели.

Освен ако имате "абсолютно жизненоважна" задача, "нямате причина да излизате от къщи", заяви миналата седмица ръководителят на центристкото правителство.

"Истинска Коледа"

Преди няколко седмици Ирландия беше една от страните, които по празниците облекчиха в най-голяма степен ограниченията. От барове до спортни зали, като се мине през фризьорските салони, предприятия, които не се подреждат сред тези "от първа необходимост", бяха отворени през декември.

Според местни медии, това отслабване на ограниченията е било решено въпреки препоръките на екипа от учени, натоварени да съветват правителството, който е препоръчвал запазване на ограниченията.

По този начин беше позволено да се събират хора от до три различни домакинства, за да може населението да прекара "истинска Коледа", подчерта премиерът.

Според главния лекар Тони Холохан преди Коледа е било наблюдавано равнище на социални контакти, сравнимо с това преди пандемията, улеснявайки разпространението на вируса.

Ирландия регистрира и голям брой случаи на инфекции от открития във Великобритания щам на вируса, до 70 на сто по-заразен, според британските здравни власти.

През първата седмица на годината, новият вариант е бил установен в 45 на сто от взетите в Ирландия проби, според здравните власти.

В опит да спре разпространението, страната спря полетите от Великобритания до 9 януари и сега изисква отрицателен тест при пристигане, мярка, която от събота се прилага към всички страни.

В Ирландия вече ще могат да излизат само на 5 км от домовете си

Някои медии обаче посочват ролята, която границата с британската провинция Северна Ирландия може да е изиграла във вреда на усилията срещу разпространението на новия вариант, идващ от Великобритания.

Според условията на сключеното през 1998 г. мирно споразумение, слагащо край на три десетилетия на кървава борба между републиканци и юнионисти, границата с дължина близо 500 км трябва да остане отворена.

Михол Мартин определи в понеделник като "много трудно" запечатването на границата и "много опростенческо" да се хвърля вината за главозамайващото разпространение на вируса върху само един регион.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
1580 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини