-
12 май 2020 09:27
- 1035
- 0
Работници се блъскат в градския транспорт призори, излагайки се на риск от заразяване, докато ръководителите им работят дистанционно: това като цяло вярно наблюдение отново поставя под въпрос различията в доходите, съпоставени с ползата за обществото, пише в редакционна статия френският в. "Либерасион".
Всички са равни пред отмяната на ограничителните мерки, но някои изглежда са по-равни от другите. Смята се, че Франция сега е разделена на при излизането от ограничителните мерки на региони, изложени на най-голям риск, и такива, които са най-слабо засегнати, но това е невярно: тя е разделена на две преди всичко по хоризонтала. Различията са между тези, които трябва задължително да отидат на работа - повечето от които са с по-ниско социално положение - и тези, които могат да продължат да се отдават на радостите и скърбите на дистанционната работа, предимно с по-високо положение.
В този момент се сещаме за формулировката, измислена някога от бившия президент Никола Саркози: можем да говорим за "Франция, която става рано". Сега имаме нов нагледен пример колко вярно е това: тези, които стават рано, се тъпчат като сардини в обществения транспорт, въпреки правилата за социална дистанция. Нямат избор, освен да поемат риска от заразяване (те са заети впрочем в сектори като хранителната промишленост или общественото електроснабдяване, които работеха и по време на ограничителните мерки). Другите, чиято длъжност им позволява да си стоят у дома или да пътуват в по-малко натоварени часове, са по-защитени от вируса.
Разбира се, не можем да говорим за ясно разделение между работници и служители: много директори на малки и дори големи предприятия, началници на строежи, собственици на козметични салони или магазини за дрехи работят заедно със служителите си, поемайки същите рискове. Началниците на болници, подобно на имперски генерали начело на войските си, бяха на предната линия в разгара на борбата срещу вируса, излагайки се на същите опасности като подчинените си. Те не казваха "Напред!", а "Следвайте ме!", подчертава в. "Либерасион", като отбелязва, че и началниците често поемат своят отговорност, предаде БТА.
Но фактът, че упражняващите физически труд отиват на работа, докато други се защитават чрез дистанционна работа, поставя под въпрос легитимността на йерархиите на престиж и доходи, които изграждат съвременните общества. Има смисъл да получават по-голямо възнаграждение тези, които имат повече умения, знаят как да организират работата на другите, поемат бизнес рискове или разработват иновации. Но в моменти на опасност осъзнаваме, че те не могат да направят нищо без ръководените от тях. Забелязваме, че работниците, които са в контакт с материалната реалност, са важни за стабилността на обществото, колкото и тези, които овладяват интелектуални или управленски абстракции.
Защо в тази пандемична ситуация тези, които печелят най-малко, са тези, които поемат най-много рискове? Когато чуем министрите да обясняват, че не можем да наложим по-големи данъци на най-облагодетелстваните, без да рискуваме да ги обезкуражим, се чудим дали са разбрали смисъла на кризата, през която преминаваме, отбелязва френското издание. Най-малкото може незабавно да се осигурят безплатни маски, стабилност на доходите, защита от безработица и премия заради риска на тези, които нямат избор, освен да проявяват повече смелост от другите, когато се изправят пред вируса, дори социалната им позиция да е по-слаба. Така може да се коригират функционалните неравенства, които възникват от самото разделение на труда, се казва в статията на "Либерасион".
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Нова болест, по-страшна от коронавируса: какво се знае за новата ситуация в Китай?
06 януари 202511:45
Пет години след началото на пандемията СЗО отново иска от Китай информация за произхода на COVID-19
30 декември 202422:37
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Почина емблематичният журналист Петър Василев - Петела
ЦСКА - София ще забави раздялата си с ненужен футболист
Агентът на Рашфорд пристигна в Италия за преговори с Милан
Дидие Дешан потвърди кога ще се раздели с "петлите"
Тим от елита на Турция е отправил оферта за Виктор Попов
Ван Дайк по-скоро ще остане в Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Димитър Главчев: На прага сме на еврозоната
08 януари 202511:19
Министър Малинов за опасността България да остане без достатъчно бензин: Работим по проблема
08 януари 202511:41
ГЕРБ: Продължават преговорите с БСП и ИТН, с ДБ - само ако приемат за премиер Росен Желязков
08 януари 202511:05
НС с редовно заседание: Костадинов се закани да не влезем в еврозоната, а Биков пожела: Бог да пази България
08 януари 202508:44
Пеевски посочи виновници за високите цени на тока и газа: КЕВР, "Овергаз" и персонално - Сашо Дончев
08 януари 202509:30
Янкулов, АКФ: Рано е да се каже дали ще бъде спряна процедурата по избор на нов главен прокурор
08 януари 202508:58
Ето тези квартали са с най-мръсен въздух днес
08 януари 202508:21
Колко бебета се родиха у нас през 2024 година?
08 януари 202508:20
Почина спортният журналист Петър Василев - Петела
08 януари 202510:02