Частният сектор и кредиторите от Парижкия клуб облекчават дълга на най-бедните страни

  • 01 май 2020 09:30

  • 522
  • 0
Частният сектор и кредиторите от Парижкия клуб облекчават дълга на най-бедните страни
© Pixabay

Кредиториторите от Парижкия клуб и от частния сектор тази седмица се споразумяха на извънредна онлайн среща да си сътрудничат в инициатива за облекчаване на дълга на най-бедните страни, която започва от днес, предаде Ройтерс.

Парижкият клуб и Институтът за международни финанси (ИМФ), който обединява над 450 банки, хедж фондове и други финансови институции, обявиха, че пандемията от коронавируса е създала особено тежка ситуация за най-бедните страни, много от които са обременени от висок външен дълг.

Парижкият клуб и ИМФ се споразумяха да си сътрудничат в подкрепа на инициативата за спиране на обслужването на дълга, одобрена от Парижкия клуб и Г-20, оповестиха в комюнике двете институции.

Групата на страните от Г-20 обяви на 15 април, че са се споразумели с Парижкия клуб да замразят плащанията по дълга на 77-те най-бедни страни от 1 май до края на годината, както беше поискано, за да се освободят налични пари за борбата срещу пандемията от Ковид-19.

Тогава ИМФ обяви, че ще препоръча на кредиторите от частния сектор да участват в инициативата на доброволна основа.

МВФ с помощ от 411 млн. долара за Етиопия в битката й с коронавируса

Необходими са много по-важни стъпки, включително преструктуриране и отмяна на дълга, имайки предвид тежките икономически условия, причинени от пандемията, твърдят експерти. Конференцията на ООН за търговия и развити призова миналата седмица за отмяна на 1 трилион долара от дълга на развиващите се страни.

ООН прогнозира, че развиващите се страни ще трябва да изплатят или рефинансират 2,7 трилиона дълг до края на 2021 година, без да се броят допълнителните заеми, необходими за борбата с пандемията и смекчаване на икономическото и влияние.

Голяма част от дълга на развиващите се страни е към Китай, който агресивно активизира държавното и частно кредитиране в Африка и и други развиващи се региони през последните десетилетия, отбелязва Ройтерс. Не е ясно засега колко от 77-те най-бедни страни са поискали или биха поискали спиране на плащанията.

Всички 22 официални кредитора от Парижкия клуб и над 70 представители от частния сектор участваха в онлайн срещата в началото на седмицата, предаде БТА.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
522 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини