-
05 януари 2012 07:22
- 4092
- 1
Испания прави всичко възможно българските гастарбайтери, които работят на нейна територия, да се приберат у нас.
Причината е икономическата криза, заради която испанците наемат само свои сънародници на работа. Ето защо българските емигранти масово останаха без препитание. За това алармираха няколко асоциации на нашенци, които действат в тази страна.
Безработицата в Испания в момента е над 22%. Кризата засегна силно и нашата общност там, която по официални данни е около 150 хиляди души, но по принцип надхвърля 300 000 души.
Според Световната банка всяка година в България идват около 1,5 млрд. долара - пари на емигранти. Статистиката сочи, че всеки трети гастарбайтер е предпочел Испания.
“Тук съм от толкова години, но за първи път виждам нещо, което бих определила като икономически национализъм. Ако за една позиция кандидатстват 10 чужденци и един испанец, веднага на работа ще бъде назначен испанецът” - разказа Рени Младенова. Тя е председател на асоциация “Прогрес”, със седалище във Валенсия.
Младенова даде пример, че вече за брането на портокали и мандарини са наемани предимно испанци. Преди по полетата работеха българи, румънци и мароканци. Сега и испанците се радват на надница от 16 евро, като 6 отиват само за транспорт, казва Младенова.
Българите твърдят, че ако успееш да си намериш някаква позиция на пазара, работодателят те осигурява на 4 часа. С тези осигуровки обаче нямаш никакви права на борсата и оставаш без помощи, обясниха емигрантите.
Новото дясно правителство на премиера Мариано Рахой е започнало да свива и всички помощи, които се дават като социални помощи или за обезщетение при безработица. “Сега дават само на майки с деца и инвалиди. Преди всички вземаха по 2 години, без да правят нищо”, сподели шефът на асоциация “Хан Крум” в Лорка Бистра Генова. В социалните служби и в общините обаче масово предлагали на чужденците пари за транспорт, ако заявят, че нямат средства да се върнат в родината си.
Българите, които вземат помощи в Испания, са около 13 000. “Тук се обсъждат много пазарни мерки, но тепърва ще се запознаем с тях. Още нямаме информация дали ще бъдат орязани социални придобивки”, заяви пред “Труд” съветникът по трудовоправните въпроси в българското посолство в Мадрид Раймонд Сапарев.
Проучване от юли 2011 г. показа, че 70% от сънародниците ни в Испания не искат да се връщат у нас.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07
2013.06.13 | 18:25