Отчаяна Европа стъпва на пръсти около Турция

  • 08 март 2016 09:42

  • 2251
  • 8
Отчаяна Европа стъпва на пръсти около Турция
© gettyimages (архив)

Европа отстъпва - принципно, за да отскочи по-добре. Двадесет и осемте си дадоха тази нощ десет дни повече, за да сключат ново споразумение с Турция, при запазваща се неяснота по предложението на Анкара да приеме обратно всички имигранти, прекосяващи Егейско море, включително сирийските бежанци, пише френският в. "Фигаро" след преговорния маратон между Европейския съвет и Турция.

В края на срещата председателят на Съвета Доналд Туск заяви, че времето на нелегална имиграция в Европа е приключило, но между европейските ръководители и турския премиер не беше подписано нищо окончателно. Ахмет Давутоглу се връща в Анкара сигурен единствено в трайното разединени на европейците, въпреки спешната нужда от решение за кризата, а въпреки 12-те часа тежки преговори сценарият за провал на следващата среща на 17 март в Брюксел не е изключен, пише "Фигаро".

Турското правителство изненада събеседниците си, поставяйки на масата редица предложения, но и списък с изисквания към европейците, които отчаяно търсят изход от кризата, обхванала Стария континент. Оказала се в силна позиция, Анкара вдигна мизата, като поиска нови 3 милиарда евро срещу ангажимента да посрещне масираното връщане на хора, стигнали до ЕС през нейна територия, отбелязва в. "Монд".

На снощната среща турският премиер Ахмет Давутоглу изложи предложения за заселване на един сирийски бежанец в Европа за всеки имигрант, върнат в Турция от гръцките острови. Германският канцлер Ангела МеркелАнгела МеркелАнгела Меркел - германски политик, канцлер на ФРГ. Родена на 17 юли 1954 г. в Хамбург. Семейството се определи предложението като пробив, който ще разубеди бежанците да предприемат рискованото плаване до Гърция, но подчерта, че Европа се нуждае от повече време за договаряне на окончателните подробности. Дали този неочакван компромис обаче ще реши кризата, пита британският в. "Гардиън".

Така ще затворим маршрута през Западните Балкани, смело заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, но по-задълбочен поглед показва, че изказването му може да е преждевременно. Не е ясно дали споразумение за реадмисия с Турция ще има законова или морална база. Говорител на "Амнести интернешънъл" каза, че си струва предложението да бъде проучено по принцип, но че идеята хора да бъдат връщани в страна, която не зачита правата на човека - и в частност тези на бежанците - е извънредно проблематично. То може също да противоречи на конвенцията на ООН за бежанците - едно от големите достижения в епохата след Холокоста, подчертава всекидневникът.

Отчаяна Европа стъпва на пръсти около Турция, за да постигне сделка за бежанците, пише лондонският в. "Файненшъл таймс". Европейският съюз, в паника заради мигрантите, отслабен от финансовата криза и кризата в еврозоната и изправен пред възможността Великобритания да излезе от него, е тласкан към съюз с лидери, които презират ценностите му. Докато европейските ръководите отчаяно се опитват да сключат сделка на практика, за да плащат на Турция да пази границите им и да служи като преграда за бежанците, турският президент Реджеп ЕрдоганРеджеп ЕрдоганРеджеп Тайип Ердоган - турски политик и премиер. Роден на 26  февруари 1954 г. в Истанбул. Завършва им напомня, че за него вече няма граници. Т. нар. Копенхагенски критерии в правилата на демократичния клуб ЕС са много по-маловажни от правилата на Ердоган в Анкара. Наред с парите Брюксел предлага да поднови преговорите за членство на Турция. Това си струва да се направи, само ако ЕС отстоява своите закони за свободите и правосъдието. Това би било добре за Турция, а може би и за опетнената репутация на Европа, пише в заключение "Файненшъл таймс".

Турция изненада лидерите от ЕС, като ги атакува с нов набор от искания, за да съдейства за спиране на наплива от бежанци от Сирия и Ирак и другите мигранти, опитващи се да влязат в Европа. Турските искания разкриха отслабващите позиции на ЕС и показаха, че трудностите, а и цената за справяне с кризата само ще нарастват, колкото по-дълго се проточи търсенето на решение, отбелязва в. "Ню Йорк таймс"

Последвайте канала на

БТА
2251 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар

2016.03.13 | 12:33

8
Сирия и Ирак са се освободили от Турската империя с помощта на Англия и Франция. Сега тези държави оставят това бедстващо население в ръцете на хумания и добронамерен Турски народ.Европа и САЩ създадоха тази "Арабска пролет" а сега не искат пролетни цветя!(бежанци от войната)
гжхййк

2016.03.10 | 21:26

3
Сириа е Руска турците да си седят у тях си да не се разпадат пак като при последния сблъсък с Русия преди 100 години. Малки слаби и прости са турците колкото и да преовеличават фактите за тях някакви кенефи управляващи в кенеф бълхария
Така е

2016.03.10 | 21:28

6
Хванаха ЕВРОПА без ГАЩИ!!!
А нас

2016.03.10 | 21:28

7
А нас направо и надупени
Свалиха Гащитв на Европа

2016.03.10 | 21:28

5
Нагли престъпници ползвайки спец наркотици вкл маскирани като подсладители и пропити с наркотици тоалетни хартии,салфетки и подобни/вижте Меркеловна/ Осигуряват безпроблемно проникване на десетки милиони тежко увредени от извънзeмни престъпници вкл с импланти граждани на Tur key
НАшественици са прецакали всички

2016.03.10 | 21:27

4
Веднага да се направят тестове за наркотици на всички лидери участвали в срещата и техните помощници.. Урината им подава че са ползвани с обемно обсебващо поле з а прецакване на всички европейски страни едновременно
роб на влаЗта

2016.03.10 | 21:26

2
Границите са затова да се пазят не да приютяваме всякаква зган .За никой не е тайна че европейските лидера крадат ама крадат пари и когато се разпадне ще бъде кой ял ял кой бал бал а тези където са плащали и работили да го духат....Решение има .....Граница като между америка и мексико и кой я мине .....куршум
Малкия Мук

2016.03.10 | 21:25

1
Едно време който се осмеляваше да премине границата беше директно отсрелван от граничарите за което те получаваха награда като отпуск. Върнете тези граничари и проблема ще се реши за седмица. Никой от тези паразити няма да се осмели да мине. Там където живееше дядо ми имаше втора (вътрешна) граница и се минаваше само с открит лист и печат в паспорта. Който успее да мине официалната директно на втората отиваше във вечните ловни полета.

Добави коментар

Водещи новини