Лондон се изправя пред растящи разногласия за британските искания на срещата на ЕС

  • 18 февруари 2016 11:47

  • 2032
  • 7
Лондон се изправя пред растящи разногласия за британските искания на срещата на ЕС
© gettyimages (архив)

Тригодишната кампания на британския министър-председател Дейвид КамерънДейвид КамерънДейвид Камерън - политик и премиер на Великобритания от 2010 до 2016 г. Роден в Лондон на 9 октомври 1966 г. за предоговаряне на отношенията на Великобритания с Европейския съюз достига решаващ момент днес, когато лидерите от общността се събират на двудневна среща в Брюксел, за да изработят окончателно споразумение, пише американският в. "Уолстрийт джърнъл".


Преди срещата, изглежда, последните части на евентуалната сделка идваха по местата си, а германският канцлер Ангела МеркелАнгела МеркелАнгела Меркел - германски политик, канцлер на ФРГ. Родена на 17 юли 1954 г. в Хамбург. Семейството се отново прояви разбиране към исканията на Камерън. Дипломати от ЕС, цитирани от изданието, обаче посочиха, че все още има разногласия по няколко важни точки. Повечето казаха, че е възможно да бъде постигнато споразумение тази седмица, но предупредиха, че вероятно предстоят дълги и трудни преговори през идните часове.

Дълбоките разногласия в Европа по въпроса за имиграцията ясно ще се видят на срещата на върха в Брюксел в момент, когато Меркел се опитва да спаси своята политика на отворените врати, а все повече страни пристъпват към запечатване на границите за пристигащи имигранти по балканските маршрути, изтъква британският в. "Гардиън". Изтекло в публичното пространство копие на проектоспоразумението за предоговаряне на отношенията на Великобритания с ЕС показва нарастващи различия във връзка с предлаганата реформа. Редица документи, разпространени в Брюксел тази сутрин, потвърждават, че председателят на Европейския съвет Доналд Туск не е успял да спечели съгласието на лидерите на ЕС за някои от промените, посочва изданието.

Британското правителство призна, че Камерън все още среща съпротива от други страни членки на ЕС по някои елементи от своите искания, отбелязва в. "Индипендънт". Група източноевропейски държави се стреми да размие плановете за ограничаване на детските помощи за мигранти от ЕС във Великобритания и да смекчи предлаганото от Камерън ограничаване на социалните помощи за чужденци. В същото време други страни начело с Белгия възразяват срещу промяната на разбирането за "все по-тесен съюз", заложено в договорите на ЕС. Има също така информация, че Франция продължава да изпитва притеснения във връзка със защитите, които Великобритания иска за страните извън еврозоната, изтъква британското издание.

Към недоволството на източноевропейските лидери се прибавя и това, че Меркел, както се говори, неофициално дава да се разбере, че Германия също може да поиска да се включи в схема за ограничаване на помощите за мигранти като тази, за която настоява Камерън. Лидерите на страните от континентална Европа многократно заявяват, че искат техният островен съсед, който се движи по ръба на излизането от ЕС, да остане в общността. Сега те ще трябва да решат докъде са готови да стигнат, за да убедят Великобритания да не напуска клуба, пише в. "Вашингтон пост".

Очаква се продължаващите от месеци преговори по исканията на Великобритания за реформиране на отношенията й с ЕС да достигнат връхната си точка със споразумение на Европейския съвет в Брюксел тази седмица. До снощи обаче Камерън, който казва, че резултатът от преговорите ще има решаващо значение за убеждаване на британците да гласуват за оставане в общността на референдум за членството в ЕС, все още се мъчеше да спечели отстъпки от своите европейски колеги, които не изпитват особено желание да му дадат така жадуваните от него значителни промени.

Тежките пазарлъци свидетелстват за ограничената склонност на континенталните лидери да приемат британските искания, които някои смятат за дребни, предизвикващи разделение и разсейващи във време, когато Европа е изправена пред множество екзистенциални заплахи. Европейските лидери искат да предотвратят излизане на Великобритания от общността, но не на всяка цена, коментира американското издание.

Последвайте канала на

БТА
2032 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар

2016.02.19 | 18:59

7
АНГЛИЯ Е НАВЕДЕНА ОТ ЛАКОМИЯ

2016.02.19 | 00:47

2
Лондон се навежда пред възмущението на Европа срещу глупендерските му претенции.

2016.02.19 | 18:51

6
Лондон само да рече - ще си изтръска шлифера от ЕС и ще си живее живота както намери за добре. Лондон не моли, а предупреждава.

2016.02.19 | 18:41

3
Англичаните са напълно прави! Не че има защо ние да ги обичаме, но е факт, че ЕС и Меркел налагат единствено тяхната позиция и не се съобразяват с останалите страни-членки. Няма как Лондон да продължава да приема това крепостничество! При Ленин е било по-добре!

2016.02.19 | 18:48

5
Такъв отговор може да напише само някой който смуче социални помощи в UK. Съвсем правилно е искането на Камерън. Британия се задушава от готовански имигранти. Нека работещите имигранти доведат децата си и семейството си в UK, нека работят няколко години и внасят осигуровки и данъци и след това да ползват социалната система. Сега хем не внасят, хем ограбват.

2016.02.19 | 18:41

4
платено английско мекере, като е по-добре англичаните да ходят при ленин

2016.02.19 | 00:47

1
БРИТАНСКИТЕ КАПРИЗИ ЗА ПРИВИЛЕГИИ НЕ СЕ ПРИЕМАТ

Добави коментар

Водещи новини