Гущерите в Европа са застрашени от климатичните промени

  • 27 октомври 2015 11:26

  • 1200
  • 0
Гущерите в Европа са застрашени от климатичните промени
© Getty Images/Guliver

Популацията на най-често срещаните гущери в Европа може значително да намалее през следващите няколко десетилетия заради климатичните промени. Това показват резултатите от изследване, цитирани от БТА.

Авторите му отбелязват, че покачването на температурите влияе върху хабитата и размножаването на живородните гущери Zootoca vivipara. В резултат е възможно да изчезнат до 30 на сто от тези влечуги, които се срещат най-вече в южните части на Европа.

Учените пуснали 18 групи гущери в заграждения с два вида среда - климатът в едната среда бил като днешния, докато в другата бил с 2 градуса Целзий по-топъл, като съответствал на най-благоприятния сценарий за средното покачване на температурите до края на века. Гущерите били наблюдавани една година, за да се прецени въздействието на температурите върху демографския им растеж, размножаването и оцеляването им.

"Затоплянето с 2 градуса Целзий първоначално изглежда имаше благоприятен ефект, стимулирайки по-бързия растеж на младите екземпляри, които се размножаваха в по-ранна възраст. Покачването на температурите обаче намали продължителността на живота на възрастните екземпляри", поясни изследователката Елвир Бестион от университета на Ексетър, Англия.

Според модели, създадени въз основа на събраните данни, увеличената смъртност сред възрастните екземпляри може да доведе до намаляване на популацията и в края на краищата до изчезване на вида след двайсетина години. Учените все пак отхвърлиха този сценарий, изтъквайки, че начинът, по който гущерите ще се приспособят към заобикалящата ги среда, е по-сложен.

В по-топлия климат през лятото женските екземпляри имат втори годишен цикъл за размножаване. "Човек може да се запита дали тази еволюция на размножаването под въздействието на климатичното затопляне ще позволи на гущерите да се приспособят с годините", отбеляза изследователката.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1200 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини