ЕК може да ни съди заради пациенти и лош въздух

  • 10 юли 2014 13:58

  • 1583
  • 1
ЕК може да ни съди заради пациенти и лош въздух
© gettyimages

Европейската комисия съобщи, че е изпратила днес официално искане до България, Австрия, Белгия, Германия, Естония, Гърция, Финландия, Франция, Ирландия, Люксембург, Полша, Португалия и Великобритания да съобщят за пълното прилагане на директивата за правата на пациентите.

Директивата предвижда пациентите да получават здравно обслужване в друга държава от Европейския съюз и да искат възстановяване на разходите за него в своята родина. Тя изисква системите на здравеопазване и доставчиците на здравно обслужване да направят така, че на пациентите да се предоставя информацията, от която се нуждаят, за да направят информиран избор относно своето лечение в друга държава от Общността. Директивата е приложена частично от Белгия, България, Германия, Естония, Гърция, Франция, Австрия, Полша, Финландия и Великобритания, но определени разпоредби от нея изглежда не са въведени, се посочва в съобщението.

Установените проблеми са свързани с ясното прилагане на установените в директивата правила за възстановяване на разноските за получено в чужбина здравно обслужване. Някои от проблемите са свързани със задължението на националните "точки за контакт" да си оказват помощ за разбирането на фактурите, издадени за оказани медицински грижи в чужбина. Ирландия и Люксембург не са съобщили за каквито и да било мерки за прилагане на директивата.

Посочените 13 държави не са въвели или не са въвели напълно тази директива в своето национално законодателство, въпреки че от тях се изискваше да направят това до 25 октомври 2013 година, пояснява ЕК. Тези държави разполагат с два месеца, за да съобщят на комисията мерките, които са взели за въвеждане на директивата. Ако съответните мерки не бъдат съобщени, комисията може да реши да отнесе въпроса до Съда на ЕС.

В друго съобщение ЕК поиска от България и Латвия да подобрят защитата на гражданите от замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Тези фини частици могат да причинят астма, сърдечносъдови проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт, отбелязва комисията.

Частиците се дължат на промишлени дейности, на автомобилните газове и на домашното отопление. Съгласно правото на ЕС, държавите от Общността трябва да ограничат излагането на гражданите на тези частици. Поне от 2007 г. гражданите във всички шест зони и агломерации в България (София, Пловдив, Варна, зона Северна, зона Северозападна и зона Югоизточна) са изложени на нива на вредни частици, превишаващи пределно допустимите стойности.

В Латвия е столицата Рига, където нарушенията датират от 2007 година. Според комисията и двете държави не са взели необходимите мерки за защита на здравето на гражданите, които трябваше да бъдат въведени през 2007 година, и иска от тях насочени към бъдещето, бързи и ефективни действия, за да спазят съответните норми възможно най-скоро. Днешното изпращане на мотивирано становище следва допълнителните официални уведомителни писма, изпратени до България и Латвия през януари 2013 година. Ако България и Латвия не предприемат действия, ЕК може да отнесе въпроса до Съда на ЕС, се пояснява в съобщението.

Последвайте канала на

БТА
1583 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
hb

2014.07.13 | 10:20

1
Te upravnizite ne mislqt za naroda si.....4e koi da misli?

Добави коментар

Водещи новини