-
23 юни 2014 14:31
- 2476
- 3
Да наблюдаваш разгарянето на страстите преди срещата на върха на ЕС тази седмица, която трябва да номинира следващия председател на Европейската комисия и да изготви политическа програма за идните пет години, е като да гледаш челен сблъсък на два влака на забавен каданс.
Двата влака се движат един срещу друг. Машинист на единия е германският канцлер Ангела МеркелАнгела Меркел - германски политик, канцлер на ФРГ. Родена на 17 юли 1954 г. в Хамбург. Семейството се заедно с повечето от 28-те евролидери на борда, а начело на другия е британският премиер Дейвид КамерънДейвид Камерън - политик и премиер на Великобритания от 2010 до 2016 г. Роден в Лондон на 9 октомври 1966 г. с малко негови спътници, които се опитват дискретно да скочат от влака в движение.
Ако единият от локомотивите не се отклони по друг коловоз в последната минута, предстои неминуем сблъсък - не за политическата програма, а относно избирането на Жан-Клод ЮнкерЖан-Клод Юнкер е люксембургски политик. Жан-Клод Юнкер е роден на 9 декември 1954 година в градчето - ветеран на ЕС и майстор на компромисните решения - на най-влиятелния пост в съюза. Камерън настоява, че той е неподходящият кандидат в неподходящото време за шеф на комисията, която предлага и прилага законите на ЕС.
Никоя страна не показва признаци за промяна на курса, но все още има нищожен шанс някой да дръпне внезапната спирачка и да отложи сблъсъка. Челен сблъсък на срещата на върха, която ще бъде символично открита в белгийския град Ипър в памет на милионите, загинали в окопите на Първата световна война преди близо един век, ще има трайна последици за бъдещето на европейската интеграция. Ако кандидатурата на Юнкер не бъде провалена, към което Камерън се стреми с конфронтационния си подход, това може да тласне Великобритания - третата най-голяма икономика в ЕС и ключова военна и дипломатическа сила наред с Франция - към изходната врата на Евросъюза.
Британският премиер е обещал да преговаря за дълбоки реформи в ЕС, след което да подложи на референдум през 2017 г. членството на страната в ЕС, ако бъде преизбран следващата година.
Антиевропейската Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) и скептиците в собствената му Консервативна партия със сигурност ще поставят въпроса, че ако той не може да блокира пътя на на един федералист от "старата гвардия" към шефското място в Еврокомисията, Камерън няма никакви шансове да си върне обратно значителни прерогативи от Брюксел. Позициите му в страната и зад граница ще бъдат отслабени, даже ако лидерите на ЕС дадат на Великобритания като утешителни награди поощрителни политики спрямо бизнеса и ключов пост в Комисията, който да позволи надзор над реформите, като например еврокомисар по вътрешния пазар.
Назначаване на Юнкер би било победа за Европейския парламент, който искаше повече власт чрез правото главните политически групи в него да предложат "водещи" кандидати за председателските постове (в ЕС) в резултат на проведените миналия месец европейски избори.
Камерън настоява, че лидерите (на страните членки) на ЕС трябва да отстояват принципа, че националните правителства са първичният източник на демократическа легитимност в Европа и не трябва да се позволява на парламента да узурпира властта за номиниране, предоставена им от Лисабонския договор, който регулира функционирането на ЕС. Този договор казва само, че лидерите трябва да вземат предвид резултата от изборите, номинирайки своя кандидат, който трябва да бъде одобрен от мнозинство в парламента.
Но този влак вече потегли от гарата. Ако искаше да му остане някакъв шанс да го свали от релсите, Камерън трябваше да събере съюзници, за които е известно, че също са имали съмнения, като Меркел например, още преди една година, преди системата за "водещи кандидати" да бъде възприета.
Постоянните представители на страните членки в ЕС обсъждаха заплахите от парламентарното узурпиране на властта на неофициална закуска миналата година, каза един от участниците. Те са се договорили да информират правителствените ръководители за своите опасения, но последните не са взели отношение по въпроса.
В крайна сметка Меркел и другите национални лидери са приели избирането на "водещи кандидати" от собствените им "партийни семейства", като са присъствали на конгресите, които са ги одобрили. Сега те не могат да се отметнат от ангажимента си пред избирателите, без да предизвикат политическа буря у дома, както направи Меркел, когато се опита да смекчи недоволството на
Камерън, разграничавайки се от Юнкер два дни след евроизборите. Канцлерът подчертава значението, което придава на запазването на британското членство в ЕС, като в същото време се опитва да ограничи политическите щети и да избегне конфликт между европейските институции, който може да продължи месеци наред.
"Всеки път от изборите насам, когато Меркел се опитваше да помогне на Камерън, той още на следващия ден разпалваше още по-голям пожар", каза разгневен дипломат, участващ в подготовката на предстоящата среща на върха.
Дипломати от ЕС, които са благосклонни към конституционните аргументи на Лондон, са озадачени от тактиката на Камерън - например от изпълнения му със злорадство коментар в Туитър, след като опозиционната Лейбъристка партия подкрепи несъгласието му с кандидатурата на бившия люксембургски премиер.
"Той загуби много приятели и благоразположение с грубия си подход", каза вътрешен човек в Брюксел. Премиерите на Холандия и Швеция тихомълком се изнизаха от британския лагер, в който остава само унгарският премиер Виктор Орбан - нещо като авторитарен парий в ЕС и единствен твърд съюзник на Камерън.
Ако съпротивата му бъде преодоляна с гласуване, както Лисабонският договор позволява, макар че решенията в ЕС обикновено се вземат с консенсус, това ще бъде "показател за престижа на Камерън и за британското влияние", каза дипломат ветеран.
Изходът може също така да промени баланса на властта между институциите на ЕС, давайки повече влияние на парламента и ограничавайки в известна степен влиянието на големите страни членки върху Еврокомисията, което те имаха над екипа на Жозе Мануел Барозу през последните 10 г. Депутатите няма да пропускат възможност и да напомнят на Юнкер кой го е короновал. Малко е вероятно обаче такава промяна да бъде драматична, защото националните правителства си запазват повечето от властта и финансовите ресурси в ЕС. 59-годишният Юнкер - стълб на срещите на върха на ЕС от четвърт век насам и ключов посредник между Германия и Франция по въпросите на Европейския валутен съюз, знае по-добре от всеки друг, че Европа не може да бъде управлявана против волята на големите страни членки.
Британски официални лица го наричат "старомоден федералист". Но, както бившият белгийски премиер Ги Верхофстад, също нарочен от Лондон преди 10 г. за неприемлив кандидат за главния европейски пост, сполучливо се шегува, да настояваш председателят на Еврокомисията да не бъде федералист е все едно да казваш, че следващият папа не трябва да бъде католик.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лондон към ЕС: Избирането на Жан-Клод Юнкер за шеф на ЕК ще е опасен прецедент
23 юни 201409:22
Евролеви удрят рамо на Юнкер за шеф на ЕК
22 юни 201407:57
Обама разговаря с Меркел и Оланд
21 юни 201408:09
Меркел предлага на Великобритания отстъпки, ако приеме кандидатурата на Юнкер
19 юни 201420:58
България със специален статут за разселване на бежанците
26 юни 201507:08
Юнкер: Броят на емигрантите според БВП на страните
11 май 201513:25
Меркел заплаши, че ЕС ще предприеме драстични мерки, ако няма напредък в Украйна
27 юни 201420:34
По-приемлив начален час за третия мач на Гришо в Бризбън
Родри отговори на Кристиано Роналдо за “Златната топка”
Левски е отказал оферта за Кристиан Димитров
Пет неща, които трябва да знаете за преминаването на Хамилтън във Ферари
ЦСКА - София паузира преговорите с Доминик Янков?
Никола Йокич отново преподава в НБА
Коментари 3
Добави2015.05.11 | 13:53
2015.05.11 | 13:53
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Андрей Райчев: Успехът на преговорите за кабинет минава през главата на главния прокурор
02 януари 202508:15
Любомир Стефанов: Има знаци, че не Борисов ще вземе първия мандат
02 януари 202509:15
Тихомир Безлов: Шенген - изключително голям плюс за всички
02 януари 202507:29
Александър Николов: Няма логика да се налага мораториум върху цената на тока
02 януари 202507:56
Антон Златанов: Няма да съкращаваме хора заради приемането в Шенген
02 януари 202509:46
Хасан Адемов: Не е ясно в какъв размер ще са януарските пенсии
02 януари 202508:30
Как се охраняват влаковете и защо бездомни хора влизат и нощуват в тях
02 януари 202507:47
На детето, паднало от блок, му прилошало след пушене на вейп
02 януари 202508:19
17 дни без Николай от Конаре, майка му: Моля ви, върнете ми го!
02 януари 202508:00
2015.05.11 | 22:24