Николай Младенов: Македония да утрои усилията си за ЕС

  • 12 декември 2012 10:57

  • 1510
  • 2
Николай Младенов: Македония да утрои усилията си за ЕС
© булфото

Всичко, свързано с пътя на Македония към Европейския съюз, оттук нататък зависи изцяло от политиката, която правителството на страната ще избере да следва, заяви пред журналисти в Брюксел министърът на външните работи Николай МладеновНиколай Младенов Николай Евтимов Младенов е избран за министър на външните работи от 41-ото Народно събрание на 27 след приключването на заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси.

На заседание на Съвета във вторник не бе утвърдена дата за началото на преговорите за присъединяване на Македония към ЕС. В заключенията бяха поставени няколко условия към Скопие, сред които спазването на добросъседските отношения и постигането на съгласие за името на държавата под егидата на ООН. Догодина напролет ЕК ще оцени дали държавата отбелязва напредък, за да бъде обсъдено отново как тя ще продължи по пътя си към членство в Общността.

Когато една страна иска да бъде част от ЕС, тя трябва да положи повече от обикновените усилия - да ги удвои и утрои, ако трябва, за да реши проблемите със своите съседи и други тежки въпроси, коментира министър Младенов. Той даде за пример нашата страна, която в хода на преговорите за своето членство е била изправена пред трудни решения като затварянето на някои от реакторите в АЕЦ "Козлодуй".

Пътят на Македония към ЕС зависи само, изцяло и единствено от Македония. Начинът, по който ще бъде отговорено на днешното решение, ще определи колко бързо страната ще се движи по този път, заяви Младенов.  Той отбеляза, че на заседанието на Съвета страните от ЕС са се солидаризирали напълно с всички забележки, които България е направила в процеса на преговорите по утвърдените заключения. Балансът по тях е много деликатен и внимателен, той отразява нашето желание като държава от ЕС да подкрепяме Република Македония по нейния път към членство в Общността, посочи министърът.

Това решение означава, че въпросът с добросъседските отношения вече се превръща в тема на наблюдение от страна на европейските институции и държавите от ЕС, поясни Младенов. Той допълни, че всяко следващо решение по повод началото на преговорите на Скопие с ЕС ще зависи от съгласието на държавите в Общността в рамките на Съвета, след като министрите се запознаят с докладите на ЕК за реформите, добросъседските отношения и напредъка в решаването на въпроса с името на Македония.

В отговор на въпрос той поясни, че промяната на българската позиция ще зависи от действията, които властите в Скопие предприемат. Нашето желание за бърз напредък в областта на преговорите съществува, но прилагането на постигнатото при тези преговори е изцяло в ръцете на македонските власти, посочи Младенов.

Последвайте канала на

БТА
1510 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2013.02.27 | 10:32

2
никаква подкрепа за македония! няма ес за тях!
попалексов лдп

2013.02.27 | 10:31

1
Ще спре ли България приемането на Македония в Европейския съюз, защото изтъкнатите причини и за слепците вече е ясно, че са прикритие за предателството на българските политици по отношение на Македония, по отношение на България. Резултатът от сегашната политиката на България спрямо Македония ще е многопосочен: 1. ”Сърбия посредник между Атина и Скопие за името”- Сърбия се връща на бял кон като фактор в Македония, като фактор на Балканите. Братска, приятелска Сърбия /на Македония/ помогнала и съдействала на Македония срещу досега непреодолимата пречка Гърция. 2. След като Гърция отстъпи под някаква форма благодарение на спасителката Сърбия, негативизмът в Македония срещу нея ще намалее и отношението към нея ще върви в положителна посока. 3. България - вместо като горд, достоен, пълноправен член на ЕС да подкрепи признатата под конституционното име Република Македония, да подкрепи гражданите на Македония като свои сънародници, да неутрализира претенциите на банкрутирала икономически, социално и политически Гърция, България става слугиня в осъществяването на гръцките национални интереси за сметка на българските, България ще е държавата, принудена от ЕС, но като противник, неприятел, враг на Македония да се съгласи за преговори за нейното присъединяване. И след това били ни виновни гърците, сърбите, коминтерните, Белградите , Москвите... Но както е казал народът - каквото сам си направиш и господ не може да ти направи. Това, което ще остане за българския премиер и неговите външен министър и президент, впрегнали България да тегли банкрутиралата гръцка каруца, е удоволствието, че се самопредложиха Гърция да си избършe с тях посрания си задник. Тъжни дни за България, за нашето национално самочуствие, за нашето национално достойнство.

Добави коментар

Водещи новини