България вероятно ще е домакин на среща за Сирия през април

  • 27 февруари 2012 15:31

  • 859
  • 0
България вероятно ще е домакин на среща за Сирия през април
©

България вероятно ще домакинства една от срещите по хуманитарните аспекти на кризата в Сирия през април, а съорганизатор на форума ще бъде ООН. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на външните работи Николай МладеновНиколай Младенов Николай Евтимов Младенов е избран за министър на външните работи от 41-ото Народно събрание на 27.

Той уточни, че на днешния Съвет на ЕС по външни работи министрите са приели нови санкции срещу Сирия, с които се забраняват трансакциите със Сирийската централна банка. С днешното решение Сирийският национален съвет е признат от ЕС за законен представител на сирийците, които се борят за свободата на своята държава. Това означава, че ЕС увеличава своя ангажимент и подкрепа за сирийската опозиция, коментира министърът. Той уточни, че следващото заседание на конференцията "Приятелите на Сирия" ще се състои в Турция.
Министър Младенов изрази задоволство от днешното решение на Съвета, с което Сърбия ще получи статут на страна-кандидат за член на ЕС. Това е изключително добре за нашия регион, защото приближава още един от нашите съседи към членство в Общността и увеличава шансовете и перспективите за развитието на отношенията ЕС-Косово, коментира той. По неговите думи България ще следи занапред много внимателно ситуацията в Сърбия, с акцент върху малцинствените въпроси и правата на човека. За нас е изключително важно пътят, който нашите съседи извървяват към ЕС, да се основава на всички ангажименти в политическите и юридическите критерии за членство, заяви Младенов. Тези критерии в голяма степен включват и въпроса как се уважават правата на гражданите в съответната държава, отбеляза той.
По повод днешната настоятелна покана на ЕК към България и още седем държави от ЕС да приложат в националните си законодателства директивите за електроенергията и природния газ от третия енергиен пакет министърът коментира, че проблемът е изцяло вътрешен. Той стои от доста време и е крайно време да бъде решен от компетентните институции, заяви Младенов. От моя гледна точка той е по-скоро технически и е въпрос на изработването на съответните правни механизми, за да може да се приложат директивите, посочи той.
Европейската комисия изпрати 15 мотивирани становища на България, Кипър, Испания, Люксембург, Холандия, Румъния, Словакия и Естония, за да ги прикани настоятелно да спазят правното си задължение за прилагането в националните им законодателства на директивите. Посочените държави имат срок от два месеца, за да предприемат мерки, а ако не спазят задължението си, ЕК може да заведе иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.

Последвайте канала на

БТА
859 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини