Русия и Иран коват близкоизточна ос, за да ограничат влиянието на САЩ в района

  • 24 ноември 2015 09:55

  • 2978
  • 3
Русия и Иран коват близкоизточна ос, за да ограничат влиянието на САЩ в района
© gettyimages

Русия и Иран създават близкоизточна ос - двете страни са солидарни в стремежа да ограничат влиянието на САЩ в региона, пише в. "Независимая газета".

Вестникът коментира вчерашните разговори на руския лидер Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 в Иран с върховния ръководител на страната аятоллах Али Хаменей и с президента Хасан Рохани. Путин бе в Техеран за участие в срещата на върха на страните износителки на природен газ. Въздушните атаки на Русия срещу позициите на джихадистите от "Ислямска държава" (ИД), действията на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция и на шиитската групировка Хизбулла сочат, че всички те са по-боеспособни, отколкото изглеждаше на пръв поглед. И в Техеран се е говорело как да бъдат водени по-успешно сухопътните операции в Сирия, също и за бъдещето на Асад и на Сирия като цяло, смята ориенталистът Владимир Сажин. "Разногласия има - Москва не е толкова загрижена като Техеран Башар Асад да остане на президентския пост", посочва той.

Според експерта Иран и Русия безспорно са обсъдили създаването на обща банка, ядрената програма на Техеран, говорили са за оръжейни доставки и сътрудничество в петролногазовата и транспортната сфера. Защото Иран е "твърде апетитно парче", което Русия може да изгуби с оглед активизирането на европейските и азиатските компании, а търговският стокообмен от 1,7 милиарда долара през 2014 г. тази година намалява и е мизерен за такива огромни страни, добавя Сажин. Според "Московский комсомолец" Путин най-вероятно е помолил аятолах Хаменей за военна подкрепа - "вече е очевидно, че без сухопътна операция няма как да бъде победена ИД, а на сирийските войски просто не им достига жива сила".

По данни на аналитичния център "JaneТs IHS Conflict Monitor" след намесата на Русия Асад е успял да увеличи земите под свой контрол едва с 0,4 на сто - от 30 септември до 16 ноември сирийската армия, подкрепяна от руска авиация, си е възвърнала около 240 квадратни километра територии, но същевременно е изгубила 120 квадратни километра, допълва изданието.

В края на септември Путин прикани на Общо събрание на ООН за създаване на антитерористична коалиция с участието и на мюсюлманските страни. Лидерът на САЩ Барак ОбамаБарак Обама Барак Обама - политик и 44-и президент на САЩ. Роден е на 4 август 1961 г. в Хавай. Той е първият заяви след това, че коалицията на Путин включва само Иран и режима на Асад, напомня "РБК дейли".

Насроченото за тази година посещение на саудитския крал Салман ибн Абдул Азиз Ал Сауд в Москва бе отменено. Страната му се смята за съюзничка на САЩ и не одобрява военната операция на Русия в Сирия. Путин обаче ще продължи да обсъжда сирийската тема с други събеседници. Днес той се среща в Сочи с йорданския крал Абдулла Втори. Миналата седмица помощникът на руския президент Юрий Ушаков даде положителна оценка за отношенията на Русия с Йордания и увери пред журналисти, че двамата държавни глави поддържат "тесен" и "доверителен" диалог. А в четвъртък Путин ще разговаря с президента на Франция Франсоа Оланд, който се кани да активизира създаването на международна коалиция за борба с ИД, в която да участва и Русия, изтъква всекидневникът.

Сегашният - трети форум на страните износителки на газ в Техеран, "доби статут на пълноформатна международна организация по инициатива на Русия", подчертава "Новие известия". След сключването на "ядрената сделка", т.е. с минаването на иранската ядрена програма под контрола на МААЕ и вдигането на международните санкции, се очакват големи промени в ролята на Иран на световния пазар за енергийни ресурси. Тазгодишната среща на върха цели да бъде обсъден точно този въпрос, се казва в материала.

В словото си на пленарната сесия на газовия форум Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 прогнозира, че до 2040 г. световните нужди от газ ще нараснат с 32 процента, информира "Росийская газета". За задоволяване на растящото търсене ще са потребни сериозни инвестиции - трябва решително да бъде ускорена работата по новите находища, да бъдат задействани допълнителни газопроводи, да се разширяват доставките на втечнен природен газ. Планове, изискващи мащабни капиталовложения, които ще станат рентабилни чак след десетилетия. Руският президент е убеден, че на равни начала с производителите на газ инвестиционни рискове трябва да поемат и купувачите. За енергийната сигурност трябва да плащат всички. Това е напълно пазарен подход, обобщава московският вестник изказването на Путин.

Последвайте канала на

БТА
2978 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
наташка с червената прашка урааа урааа

2015.11.25 | 14:46

3
това човече ще докара русия до пълна катастрофа
ВАЙ ВАЙ ВАЙ САКЪН

2015.11.25 | 09:24

2
НА ТОЯ ЩЕ МУ НАХЛЮПЯТ НЯКОЯ ЧАЛМА НАКРАЯ И ЩЕ ЗАПРИЛИЧА НА МАЛКИЯ МУК

2015.11.25 | 09:24

1
Видя се колко са му приятели турците! Ееее, ислямът си е ислям. Лицемерие и подмолност. Каква Европа бе? Тя е за хора, не за мастии!

Добави коментар

Водещи новини