Махмуд Абас ще поиска ООН да признае Палестина

  • 23 септември 2011 08:33

  • 1300
  • 4
Махмуд Абас ще поиска ООН да признае Палестина
©

Председателят на палестинската автономна власт Махмуд Абас се очаква да внесе в речта си пред Общото събрание на ООН официална молба за признаването на Палестина като пълноправен член на ООН.

САЩ вече обявиха, че ще наложат вето върху евентуално решение на Съвета за сигурност да одобри признаването на Палестина.
Президентът Барак ОбамаБарак Обама Барак Обама - политик и 44-и президент на САЩ. Роден е на 4 август 1961 г. в Хавай. Той е първият вече обяви категорично, че Вашингтон смята преките палестинско-израелски преговори за единствения възможен път към признаването на независима палестинска държава. Сходна е и позицията на Великобритания, изразена в речта на премиера Дейвид Камерън пред Общото събрание на ООН.

Президентът на Европейския съюз Херман Ван Ромпой изтъкна в речта си, че "Европейският съюз има твърда позиция по отношение на близкоизточния мирен процес. Тази позиция се основава на връщане към границите от 1967 г. с приемлива за двете страни размяна на територии". Той обяви, че ЕС "ще подкрепи финансово усилията на палестинската автономна администрация за създаване на държавни институции".

Русия има намерение да подкрепи в ООН признаването на независима Палестина, но би предпочела палестинският проблем да се реши чрез консенсус, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на руския външен министър Сергей Лавров. "Консенсусът" според руската позиция би се изразил в подаване на молба на Палестина да бъде даден статут на наблюдател, а не на пълноправен член, посочва ИТАР-ТАСС. Според Лавров Палестина е решила да се обърне към ООН с молба за признаване на нейната независимост, за да "драматизира" спешната необходимост от подновяване на преговорите с Израел. "Палестинците имат пълното право да се обърнат към Съвета за сигурност на ООН с молба да бъде разгледано тяхното искане за членство в ООН. Аз смятам, че все пак палестинците би трябвало да предвидят какво ще е по-нататъшното развитие на събитията", заявил Лавров.

Срещите на Обама в сряда с Махмуд Абас и с израелския премиер Бенямин Нетаняху завършиха, без да е постигнат компромис, въпреки декларираната и от двете страни готовност да се върнат към преките преговори. Ройтерс провалът на Обама да постигне някакъв компромис е доказателство за изненадващо ограниченото влияние на САЩ върху процес, който може да претърпи развитие в неочаквани посоки.

Обстановката около палестинския демарш и очакваното вето на Вашингтон застрашават САЩ и Израел да изпаднат в изолация в момент, в който в Близкия изток и Северна Африка текат бурни процеси на политически промени, посочва Ройтерс.

Независимо от развитието на събитията в Съвета за сигурност палестинците ще останат под израелска окупация, а ако ООН признае Палестина за независима държава и свой пълноправен член, тази държава няма да има нито граници, нито истинска независимост, нито суверенитет, посочва Ройтерс.

Самите палестинци не са единни в амбициите си за независимост. Освен това САЩ и Израел, въпреки изолацията си, разполагат с достатъчно средства да наложат финансови ограничения, които на практика ще лишат палестинците от възможност да изградят структурата на управление на своята страна.

В момента в ООН се обмислят няколко възможни сценария, за да се ограничат щетите, ако Абас наистина не се откаже от намеренията си да подаде официална молба за признаване, посочва Ройтерс. Не е ясно и какви са намеренията на палестинците, ако все пак молбата им бъде удовлетворена, спрямо заканите им да изправят членове на израелското правителство пред международен съд по глобални обвинения - вариант, срещу който Израел се обявява решително против.

Съветът за сигурност може да отложи решението си по молбата на Абас, като с това даде възможност на "близкоизточната четворка" да разработи план за подновяване на преките палестинско-израелски преговори.

Друг вариант, предложен от френския президент Никола Саркози, е палестинците да подадат молба директно в Общото събрание статутът им на представителство да бъде издигнат до "страна, не-членка", като едновременно с това бъдат подновени мирните преговори. Саркози предлага преговорите да започнат един месец след гласуването на новия статут на палестинците в ООН. До шест месеца израелци и палестинци трябва да се договорят за границите и сигурността, а окончателният мирен договор да бъде подписан до една година. Този вариант изисква одобрение от просто мнозинство в 193-членното Общо събрание, отбелязва БТА.

Турция вече разкритикува френското предложение. Вицепремиерът Бюлент Арънч отхвърли предложението на Саркози, сравнявайки палестинския казус със споровете около приемането на Турция в ЕС. "В последно време по отношение на признаването на независима палестинска държава в позициите на някои страни е настъпила промяна в резултат на натиска, оказван от Израел", заявил Арънч, цитиран от Франс прес, в ООН. "Френското предложение сега напомня предложението на Саркози Турция да стане нещо като член на ЕС без пълни права", подчерта Арънч, имайки предвид идеята за "привилегировано партньорство" на Турция вместо пълноправно членство в ЕС.

Последвайте канала на

1300 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2014.09.09 | 07:19

4
Свинските Американски Щати се управляват от Хищни и алчни Чифути, които няма да позволят независима Палестина.
antigei heteroseksual normal

2014.07.15 | 02:43

3
mijiturki vun ot Izrael
GOSPOD

2014.07.15 | 02:40

2
BOG NE VI PRIZNAVA GOSPOD NE VI PRIZNAVA
vun ot Izrael palestina

2014.07.15 | 02:38

1
ne iskame palestina ostavete Izrael teroristi vun ot Bojiata zemia teroristi isliam

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини