Разказ на потърпевши от репресивната машина в Турция

  • 15 май 2023 11:00

  • 740
  • 1
Разказ на потърпевши от репресивната машина в Турция
© Getty Images/Guliver

Специалният пратеник на bTV в Истанбул Яна Бързакова ни среща с протестиращи и журналисти, които разказват за живота в страна, ръководена от лидер като Ердоган.

За Бурак и Емре, които порастват под управлението на Ердоган, изборите са шанс за промяна на пътя на Турция, а не просто въпрос за смяна на правителството. Като повечето млади хора – искат свобода на изразяване.

„Най-напред трябва да се оправи това, че хората не трябва да се страхуват, ако са написали или казали нещо“, казва адвокатът Емре Айдемир.

„Да, има репресивна среда. Да, демократичните канали са много ограничени, но това не е причина да мълчим“, обясни Бурак.

Журналистът Илхан Андай: Би било огромна изненада Кълъчдароглу да обърне резултата

Той говори за репресиите от личен опит. През 2021 г. той е арестуван и обвинен в тероризъм след участието си в протеста срещу политическото уволнение на директора на един от най-опозиционните университети в Турция – Боазаджи.

„Дойдоха в 5 часа сутринта. Започнаха да тропат силно. По това време аз съм спял и баща ми е отворил вратата. Между 5-има и 6-има униформени проснаха мен, баща ми и майка ми на земята и насочиха оръжията си към нас“, спомня си Бурак.

Седеф Кабаш – едно от остриетата на турската опозиционна журналистика – не е изненадана от историята на Бурак. Тя неведнъж се е сблъсквала с властта. За първи път полицията нахлува в дома ѝ през 2015 г. заради критичен туит. А миналата година – „поговорка“ по време на жив ефир я вкарва в затвора за обида срещу президента.

„Веднага бях задържана. Прекарах 49 дни в затвора зарази подозрение, че ще избягам и укрия доказателства. Няма как да укрия доказателства, защото бях на живо, всички са го гледали. Но целта е просто отново да ме накажат“, обясни Седеф Кабаш.

Казва, че атаките срещу нея са предупреждение и към останалите ѝ колеги, които говорят за проблемите в Турция – като икономическата криза, корупцията и неспазването на човешките права.

„Заглушават журналистите, които са решени да кажат на обществото истината. Аз в никакъв случай няма да отстъпя и няма да млъкна. Както виждате, продължавам да говоря“, каза Седеф Кабаш.

В тазгодишната класация на „Репортери без граници“ за свободата на медиите Турция падна до 165-о място от 180 държави.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
740 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
ха,ха,ха

2023.05.15 | 11:38

1
Стана и репресивен режим?!?!

Добави коментар

Водещи новини