-
15 февруари 2023 11:55
- 993
- 0
Почти ежедневните слаби до средно силни трусове в сеизмичната област Вранча в Североизточна Румъния са феномен, с който жителите на страната са свикнали.
През последните дни обаче бяха регистрирани два труса с магнитуд на 5 по Рихтер в югозападната област Олтения - нещо, което специалистите в областта на сеизмологията определиха като "изненада" и "необичайна дейност", пише БТА.
Ситуацията предизвика тревога сред населението и възникнаха множество въпроси, особено на фона катастрофалните земетресения в Турция миналата седмица, които по последни данни са отнели живота на над 35 000 души.
СЕИЗМИЧНАТА АКТИВНОСТ ВЪВ ВРАНЧА
Справка на агенция Аджерпрес сочи, че през 2022 г. в този район са регистрирани седем земетресения с магнитуд над 4 и едно с магнитуд над 5. Най-силният трус е станал на 3 ноември 2022 г. в окръг Бузъу и е бил с магнитуд 5,4 и на дълбочина 140 километра. Няма сигнали за материални щети или пострадали. През 2021 г. не е регистриран трус с магнитуд над 4,7 по Рихтер, а през 2020 г. най-силното земетресение е станало на 31 януари - то е с епицентър в окръг Вранча, с магнитуд 5,2 и дълбочина 121.
Сеизмичната дейност в областта Вранча е нормална и не е свързана с тази в Турция, успокоиха румънските специалисти в началото на миналата седмица, когато в южната част на Турция бяха регистрирани двата катастрофални труса с магнитуд 7,7 и 7,6 по Рихтер с епицентър в окръг Кахраманмараш, които засегнаха сериозно и съседна Сирия.
Само няколко минути след бедствието в Турция във Вранча стана земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер. Генералният директор на Националния институт по геофизика Константин Йонеску обясни в интервю за Аджерпрес, че няма връзка между двете земетресения и става дума просто за "съвпадение", тъй като земетресението в Югоизточна Турция, по протежение на Източноанадолския разлом, е "доста далече и е на един повърхностен разлом". Според него за да има връзка между двете земетресения, би трябвало първо да се активизира Северноанадолският разлом.
ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА В ОЛТЕНИЯ
В началото тази седмица областта Олтения в югозападна Румъния беше разтърсена от два труса с магнитуд над 5 по скалата на Рихтер. На 13 февруари в 16:58 ч. беше регистрирано земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер с епицентър в окръг Горж и дълбочина 15 км, обяви Националният институт по геофизика. Местните медии съобщиха, че няма данни за щети или пострадали.
На 14 февруари в 15:16 ч. беше регистрирано земетресение 5,7 по Рихтер, отново с епицентър в окръг Горж, и на дълбочина 40 км. Регистрирани бяха и най-малко 13 вторични труса. Земетресението беше усетено също и в столицата Букурещ, както и в редица градове в България, Сърбия и Унгария. Това е най-силното земетресение, регистрирано в Румъния през последните пет години, отбелязва сайтът Хотнюз.
Местните власти съобщиха, че двама души са леко пострадали в резултат на земетресението във вторник, а други петима са потърсили лекарска помощ заради паник атаки. Десетки сгради са понесли щети, основно пукнатини или падане на елементи от фасадата, като сред тях е кметството на град Търгу Жиу, където заради срутени комини се наложи евакуация на сградата. Пострадала е носещата структура на две църкви в Търгу Жиу. Множество пукнатини по сградите са се образували и в окръг Хунедоара.
Последствия от земетресението във вторник са регистрирани в 22 населени места в пет окръга: Горж, Долж, Хунеодоара, Мехединц и Вълча, съобщи Департаментът за извънредни ситуации.
МНЕНИЯТА НА ЕКСПЕРТИТЕ
Специалистите определят сеизмичната дейност в Олтения през последните дни като "необичайна" и "неочаквана". Генералният директор на Националния институт за геофизика Константин Йонеску заяви във вторник, че е "изненада", че зоната, в която е регистрирано земетресението, се е активизирала, тъй като досега там са регистрирани само трусове със слаб магнитуд.
"Това е район, в който земетресенията са се случвали много рядко, а ако са се случвали, те са били с малък магнитуд - трета степен, втора степен, първа степен. За нас е изненада, че този район се е активизирал отново, макар че в миналото там е имало земетресения", посочи Йонеску, цитиран от Ажерпрес.
Мирча Радулиан, изследовател в Националния институт за геофизика, казва за телевизия Диджи 24, че двете земетресения с магнитуд 5,2 и 5,7 са най-силните трусове, регистрирани някога в зоната на Олтения, и че дейността е необичайна. Той отбеляза, че става дума за двойка трусове с близък магнитуд, които се случват през кратък интервал от време, подобно на тези в Турция.
"Това е много необичайна дейност за тази зона. Имаме работа с две по-силни земетресения и това са най-силните земетресения, регистрирани тук някога. С други думи, имаме значително засилване на дейността в тази зона, неочаквано за нас, понеже не е имало в миналото подобно нещо", обяснява сеизмологът.
Той добави, че предстои да се анализира защо са се случили тези земетресения, каква връзка има между тях и дали има някаква връзка с трусовете в Турция. Радулиан посочи, че всички земетресения по протежението на Карпатите са повърхностни. "Дейността я познаваме и не е изненада. Единствената изненада е, че имаме по-високо ниво на дейност от това, с което бяхме свикнали в тази зона", отбелязва сеизмологът.
СПОМЕНЪТ ЗА БЕДСТВИЕТО ОТ 1977 г.
За хората, които помнят разрушителното земетресение от 1977 г. във Вранча, новите силни трусове вероятно събуждат старите спомени и пораждат нови тревоги. Възможно ли е Румъния отново да бъде разтърсена от такъв катастрофален трус, се питат много хора в страната след засилената сеизмична активност от последните дни.
В 21:22 ч. на 4 март 1977 г. Румъния е разтърсена от мощно земетресение с магнитуд 7,4 по скалата на Рихтер с епицентър в планината Вранча и дълбочина 94 км. Трусът продължава 55 секунди, а ударната вълна е усетена в почти целия балкански регион. Следват няколко вторнични труса с магнитуд 4,9, 4,5 и 4,3. Това е най-силното земетресение, регистрирано в страната през последните 50 години.
Трусът отнема живота на 1578 души в Румъния, а в Букурещ загиват 1424 души. Общо 11 321 души са ранени, от които 7598 в Букурещ. В столицата са разрушени 32 сгради с голяма и средна височина, а общо 32 900 сгради в страната са тежко пострадали, включително 760 предприятия. Около 200 000 души са пряко засегнати от последствията.
Последвайте канала на
Свързани новини
42-годишна жена бе извадена от руините в Турция 10 дни след земетресението
15 февруари 202311:18
След смъртоносния циклон: Силно земетресение разтърси Нова Зеландия
15 февруари 202310:06
Сеизмолог от БАН разкри още подробности за силното земетресение в Румъния
15 февруари 202308:19
Двама души пострадаха след земетресението в Румъния, десетки блокове се напукаха
14 февруари 202319:50
Столична община: Няма сигнали за пострадали хора или материални щети след земетресението в Румъния
14 февруари 202319:19
Правозащитник: Задава се криза за стомана след земетресението в Турция
14 февруари 202319:01
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Атлетико Мадрид измъкна нелогична победа над Барселона
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща
22 декември 202412:10
Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл-Нефтохим“
22 декември 202411:18
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202411:23
Майката на 9-годишния Андре, убит в касапницата в Магдебург, с разтърсващи думи за зверството
22 декември 202410:10
Българският лекар, помогнал на ранените в Магдебург: Разтресе ни всички, както емоционално, така и професионално
22 декември 202409:36
Тежка катастрофа на магистрала „Струма“, загина 30-годишен мъж
22 декември 202411:43
Въоръжен обир в района на Антените край Благоевград
22 декември 202409:37
Der Spiegel: Шолц тръгва към Москва с последна мисия
22 декември 202411:57
Тежък удар за Чарлз, още една държава се отказва от него
22 декември 202411:37