Повечето от черногорските ромки не работят и нямат трудов стаж

  • 11 ноември 2022 10:01

  • 504
  • 1
Повечето от черногорските ромки не работят и нямат трудов стаж
© Getty images (архив)

Огромна част от ромките в Черна гора не работят и нямат трудов стаж, а след като се омъжат, много малко от тях продължават образованието си, съобщи информационната  агенция от Подгорица МИНА, позовавайки се на изследване за статута на жените в ромската общност, предаде БТА.

Проучването е част от мащабен проект осъществен от Центъра за разследваща журналистика на Черна гора и от Центъра за ромски инициативи с подкрепата на Делегацията на Европейския съюз в балканската с9трана а.

Целта на проекта е подобряване на положението на ромите и в Черна гора със специален акцент върху положението на жените и момичетата от тази общност.

Проучването е проведено от Центъра на мониторинг и проучване (CeMI) чрез няколко фокус групи в Подгорица, Никшич и Биело Поле.

Ръководителката на изследването Ивана Войводич каза, че целта е да се проучат предизвикателствата и проблемите, които засягат качеството на живота на ромите в Черна гора и по-специално на децата и жените.

Тя каза, че едно от основните послания е, че ромските медиатори трябва да бъдат включени в предучилищното образование възможно най-скоро, тъй като децата от тази общност в предучилищна възраст не знаят достатъчно добре черногорски език.

Войводич добави, че участниците в изследването са предимно с незавършено или само с основно образование, рядко са ходили в гимназия и само в един случай има започнато университетско обучение.

„Смята се, че бракът често е свързан с края на образованието на жените“, каза Войводич, добавяйки, че отпадането от училище е свързано с липса на финансови средства, подходящо облекло, но също и с дискриминация.

Говорейки за здравеопазването, тя каза, че основната констатация е липсата на профилактични прегледи и това население посещава лекари само при конкретен здравословен проблем.

Според Войводич за жените от тази общност не съществува икономическа независимост и равнопоставеност по отношение на заетостта, а патриархалният модел на поведение е много силен и е пречка за заетостта им.

По отношение на детските бракове, тя каза, че изследването се разминава до известна степен с официалните данни, като е установило, че възрастовата граница се е преместила и долната граница вече е близо до 16-17 години, а преди това е била 15 години.

Една от 10 ромки става булка преди да навърши 14

Войводич каза, че 41% от медиаторите са чували за случаи за брак по принуда.

„Две трети от медиаторите вярват, че националните институции предотвратяват уредените бракове“, каза Войводич.

Според нея проучването показва, че респондентите и медиаторите смятат, че домашното насилие е по-рядко, отколкото е било преди.

Изпълнителният директор на Центъра за ромска инициатива Фана Делия каза, че уредените бракове са криминално престъпление. „За нас, като организация, е очевидно, че възрастта за сключване на брак се увеличава. Знаем, че много детски бракове се случват, когато децата са само на 13-16 години и че това се случва много по-често, отколкото можем да засечем“, каза Делия, добавяйки, че само тази година са имали осем случая на брак на лица на възраст между 13 и 16.

Делия заяви, че в случай на уредени бракове системата не трябва да се позовава на ромската традиция и да се позволяват подобни браковете с извинението, че няма извършено престъпление.

 

Последвайте канала на

Валери Зайцев
504 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Кремълският Чикатило

2022.11.11 | 10:27

1
❤️Здравейте) Казвам се Вова, на 72 години съм, но се пиша на 70) Гей секс модел 40+) Обичам да събирам руZките земи) Моля, оценете усилията ми за световен мир на ➤ kremlin.ru

Добави коментар

Водещи новини