-
26 януари 2022 13:02
- 311
- 0
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за опазване на околната среда и водите. "За" гласуваха 127 депутати, "против" нямаше, а 13 се въздържаха, предаде БТА. Законопроектът за изменение и допълнение е внесен от Министерския съвет.
С промените се цели усъвършенстване на българското законодателство и транспонирането на европейски директиви, касаещи опазването на природата. Ще бъдат приложени директиви за оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/ на публични и частни проекти, за контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества /СЕВЕЗО III/ и за емисиите от промишлеността. Това ще помогне за отпадането на три от наказателните процедури от Европейската комисия.
При представянето на законопроекта вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви, че това е секторът с най-много наказателни процедури - общо 16. Той посочи, че министерството ще направи предложения между първо и второ четене, за да се избегнат нови наказателни процедури във връзка с неизпълненията на други ангажименти в последната година.
Джевджет Чакъров, депутат от ДПС и зам.-председател на парламентарната комисия по околна среда и водите, отбеляза, че с промените се цели да се въведат политики за превенция на аварии и замърсявания. Той посочи, че ПГ на ДПС има забележки към законопроекта относно текстовете, които могат да забавят големи инвестиционни проекти с национално значение. Според неговия съпартиец Ерджан Ебатин също трябва да се изяснят текстовете. "Кажете ми за колко време може да се постои магистрала "Хемус", като увеличаваме инстанциите за обжалване?", запита той.
Подобни притеснения изрази и Младен Шишков, депутат от ГЕРБ-СДС и зам.-председател на ресорната комисия. Той каза, че промените могат да доведат до спиране на важни проекти заради отпадане на обжалването само на една институция на решенията по ОВОС.
Мирослава Петрова, депутат от "Продължаваме Промяната", посочи, че промяна ще има и тя ще е за добро, "без всяване на паника по отношение на така важния прогрес на страната".
Тя посочи, че управляващите спазват дневния ред на обществото и осъществяването на проектите с важно значение.
Крум Зарков от "БСП за България" каза, че не е основателен аргументът, че производството на две инстанции ще забавя процесите. Забавянето на строителството не се дължи толкова на съдебното производство, колкото на това, че се извършва незаконно и по схеми, заяви той.
Иво Атанасов от "Има такъв народ" каза, че трябва да има становище на Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ за промените в закона относно националните обекти. Той застъпи тезата, че трябва да има обжалване само на една инстанция за проекти като "Хемус" или изграждането участъка Видин-Ботевград.
Депутатът от "Възраждане" Иво Русчев запита защо въобще страната ни трябва отново да се съобразява с европейските директиви.
По дебата за обжалването на ОВОС Борислав Сандов заяви: "ОВОС се извършва на един ранен етап от производството, тя не е последна инстанция". Той разкритикува депутатите от ГЕРБ, че проявяват безотговорност с отношението си към законопроекта и опита им да прокарат разцепление в управляващата коалиция по темата. Относно повдигнатите въпроси за изграждането на магистрала "Струма" Сандов посочи, че недовършеното трасе не е заради ОВОС. ОВОС има в самото начало за цялото трасе, но е предвиждала две различни алтернативи за преминаване на отсечката от Симитли до Кресна. Правителството на ГЕРБ се опитва да реализира трета алтернатива, за която няма ОВОС и независимо от едноинстанционното производство - то не е реализирано, коментира Сандов.
С гласуваните промени ще се подобри и нормативната рамка на закона, отчитат вносителите.
Измененията целят и създаването на по-добър достъп до правосъдие и гарантират участието на обществеността при изготвянето на определени планове и програми, отнасящи се до околната среда. Срокът за предложения между първо и второ четене е 14 дни.
Последвайте канала на
Свързани новини
Срещу новите правила: От "Възраждане" влязоха в парламента без сертификати или тестове
26 януари 202208:38
НСО не може да спира депутатите без зелен сертификат да влизат в парламента
24 януари 202215:11
Парламентът намали членовете на КЕВР от девет на петима
21 януари 202218:58
Извънредни точки в парламента и Бюджет 2022 скараха депутатите
21 януари 202209:24
Парламентът одобри промени, свързани с ратификацията на три конвенции за правна помощ
19 януари 202213:40
Парламентът гласува споразумение за прехвърлянето и взаимното използване на вноски в Единния фонд за преструктуриране
19 януари 202213:29
Депутатите решават за оставката на Цацаров
01 февруари 202220:26
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черногорците натиснаха и се откъснаха
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03