-
16 октомври 2020 09:11
- 522
- 0
"Тихо дойдоха, още по-тихо си тръгнаха" от Клуба на депутатите в Скопие. Историците от смесената българско-македонска комисия по историческите въпроси завършиха първата част от десетата си среща след пауза от почти една година, но остава да се види за какво са разговаряли и има ли напредък, съобщава македонската телевизия Телма.
Очакванията са, че се дебатира за Гоце Делчев, поради споровете за когото предишните три срещи завършиха без успех и без никакъв напредък. Причина са твърдите позиции на членовете на българската част от комисията, които искат да се посочи, че Делчев е българин по националност, което за македонските историци е неприемливо искане, защото според тях утвърждаването на нечия националност не е работа на историците, предаде БТА.
Срещата на смесената комисия продължава и днес и след края й е предвидена пресконференция на двамата председатели, Ангел Димитров и Драги Георгиев, след което ще стане известно постигнат ли е напредък в работата на комисиите.
Според ТВ Сител първият ден от работата на комисията е преминал в конструктивна атмосфера, което дава надежда за напредък по отворените въпроси. На продължилата девет часа среща не било разговаряно за Гоце Делчев, а по по-общи въпроси и за рамката на диалога. Накрая станало дума за македонските учебници по история за основните училища, тоест за препоръките, отнасящи се до античния период. Главната тема - за Гоце Делчев е оставена за днес.
Убеден съм, че ще се намери решение във връзка с историческите въпроси с източния ни съсед, е цитиран да казва външният министър на Северна Македония Буяр Османи за ТВ 24. Твърдението на председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, че България иска от Македония договор, подобен на Преспанския с Гърция, са спекулации, които не са добри за преговорния процес, каза той.
Част от познавачите на македонско-българските отношения заявиха снощи за ТВ 24, че нов договор с България не е възможен, а българските парти използвали македонския въпрос за политически точки преди парламентарните избори.
Във връзка с дебатите за преименуване на Кирил и Методий от славянски в български просветители Османи каза, че този въпрос вече е решен в комисията и ако българският парламент приеме предложението, това ще означава миниране на целия процес между Скопие и София. Османи изрази надежда, че няма да се стигне дотам.
Според Османи комисията работи много по-ефикасно от други подобни органи в Европа. Паузата в работата на комисията се дължала на кризата с коронавируса и изборите в Северна Македония, посочи той и напомни, че досега тя е постигнала видими резултати, имала е девет срещи, на които е договорено съвместно честване на пет исторически личности, както и превъзмогване на разногласията за две исторически епохи, които са внесени като препоръки в министерствата на образованието. Министърът подчерта, че такива комисии в Европа заседават веднъж или два пъти годишно, пише "Независен весник".
Запитан има ли натиск от София за решаване на въпроса за Гоце Делчев, Османи каза, че очевидно се усеща напрежение и по-високо ниво на неразбирателство.
"Смятам, че причината е в намалената комуникация в този период заради изборите и пандемията и различните вътрешни динамики. Затова се опитваме с хладен ум да подходим към тези въпроси, тъй като смятаме, че има място за взаимно разбиране по този въпрос. От тяхна страна има чувство, че договорът се прилага с недостатъчна динамика, макар и нашите контрааргументи, че девет срещи за 18 месеца не са за подценяване, защото това са трудни теми и се искат анализи". Може би тук се разминаваме в очакванията, каза Османи, цитиран от "Независен".
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Георги Ганев коментира Бюджет 2025 и проблем ли е за ДБ личността на Росен Желязков
07 януари 202509:06
Искрен Митев: Гражданите са избрали да няма стабилно мнозинство
07 януари 202508:25
Аркади Шарков: Ефективността на здравеопазването зависи и от пациента, не само от държавата
07 януари 202507:46
Икономистът Георги Ангелов за неприетия бюджет: Пенсиите за януари ще са като тези през декември
07 януари 202508:49
Плугчиева: Всички условия, които са поставили от ДБ, са били приети и уважени от ГЕРБ
07 януари 202507:50
Драганов: Алгоритъмът за виртуална опашка няма да се възобнови след ремонта на „Дунав мост“
07 януари 202508:26
Шенген: Могат ли деца да излязат сами зад граница?
07 януари 202508:40
Футболистът на ЦСКА за мъжа, който го намушка: Не беше само пиян, но и под влиянието на наркотици
07 януари 202508:42
Мъж намери застреляна бременна сърна пред къщата си в Трънско
07 януари 202507:48