Северна Македония към България: Не може да градиш приятелство, ако оспорваш идентичността на съседа

  • 06 май 2020 10:41

  • 9951
  • 22
Северна Македония към България: Не може да градиш приятелство, ако оспорваш идентичността на съседа
© Pixabay

Външният министър на Северна Македония Никола Димитров заяви, че е невъзможно да градиш приятелство, ако оспорваш идентичността на съседа, предаде МИА.

Димитров коментира снощи пред Телма ТВ желанието на България македонският език и македонското малцинство да не бъдат включвани в рамката на присъединителните преговори на Скопие с ЕС, предава БТА.

Външният министър на Северна Македония заяви, че езикът не е въпрос на признаване от държави и че в 21-и век никой не може да отрече правото на самоопределение и самоизразяване, особено в Европа.

Той се спря и на политическата декларация между България и тогавашната Република Македония от 1999 г., според която двустранните документи се подписват на конституционните езици на двете страни, като подчерта, че тази клауза е напълно симетрична и реципрочна и в нея двата езика имат еднакво положение в комуникацията.

Димитров заяви, че македонската идентичност и език не могат да бъдат предмет на преговори, особено след подписването на Преспанския договор с Гърция, но също и защото Северна Македония не може да отстъпи по тези два основополагащи въпроса.

"Ние сме кандидати (за членство в ЕС) от 15 години, получихме "зелена светлина" на 26 март с подкрепата на България, която представи гледната си точка по въпроса в протокола от срещата. Нашата задача сега е да достигнем до разбирането, че никой не може да засяга нещо свято - езика и идентичността - и да построим общо бъдеще. Още повече, че споделената ни история не трябва да ни разделя, а да ни сближава. Това ще бъде много трудно, ще е нужна много работа и мъдрост. Не е възможно да градиш приятелство, ако оспорваш идентичността на съседа. Ако българската дългосрочна цел е да бъде близка със Северна Македония, това сегашно оспорване ни раздалечава", подчерта Никола Димитров.

Междувременно разногласия между СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за датата на парламентарните избори се очертаха в интервюта на лидерите на двете партии Зоран Заев и Християн Мицкоски през телевизия ТВ 24, цитирани от МИА. Докато Заев настоява за максимално ранна дата, евентуално в средата на юни, то Мицкоски смята, че изборите могат да бъдат произведени най-рано в средата на юли.

Пред телевизията лидерът на ВМРО-ДПМНЕ снощи каза, че сега не е време за избори, а за преодоляване на въздействието на пандемията от коронавирус върху общественото здраве и икономиката. Мицкоски заяви, че не е правилно да се провежда предизборна кампания, докато страната брои новите заразени, а вероятно и смъртни случаи. Той предупреди, че самият изборен ден би представлявал риск от ново предаване на вируса. Според Мицкоски друг проблем е, че една политическа програма, написана през януари, не може да бъде вече използвана на тези избори. "Програмата (ни) беше разработена за избори през април, но икономическите тенденции се промениха и ние имаме нужда от нова програма, която включва нови капитални проекти, инвестиции", отбеляза Мицкоски.

Според лидера на ВМРО-ДПНМЕ изборите могат да бъдат проведени най-рано в средата на юли, защото държавната избирателна комисия ще има нужда от 50-60 дни за подготовка, дори и ако извънредното положение не бъде продължено след 16 май.

Каракачанов: Гоце Делчев беше българин по етнос и убеждение – като мнозинството от населението в Македония

От своя страна в същото предаване лидерът на СДСМ и бивш премиер Зоран Заев каза, че е необходимо да бъде използван първият шанс за произвеждане на парламентарни избори. Според него оптималната дата е в средата на юни и ще има достатъчно време за това след изтичане на извънредното положение заради коронавируса, ако ситуацията го позволява.

Според Заев максимално бързите избори са важни и заради възможността от втора вълна на Ковид-19, отсъствието на функциониращ парламент и наличието на служебно, а не политическо правителство. Лидерът на СДСМ предупреди, че четиригодишният мандат на депутатите изтича на 11 декември, след което ще настъпи конституционна криза, ако дотогава не са произведени избори.

Захариева за Северна Македония: Това е исторически момент!

Последвайте канала на

Радина Лазарова
9951 22

Свързани новини

Коментари 22

Добави коментар
!!!!!!!!!!!

2020.05.10 | 12:27

21
Скоро макетата ще станат албанци, заслужават го, бездарни боклуци
циган

2020.05.15 | 23:59

22
ама вие мангали

2020.05.08 | 09:08

16
Признаването на "македонски език и история" от страна на България би означавало отричане от собствената ни история!!! НЕ ТРЯБВА ДА СМЕ ОВЧЕДУШНИ И ПОСЛУШНИ!
Strumica

2020.05.08 | 20:42

20
ami kraino vreme e da saberete hrabrost i da poglednete istinata v ochite si
Македонец

2020.05.06 | 23:37

13
Ја мрзиме Бугарија, а ја сакаме СРБИЈА. Македонија и Србија пријатели засекогаш ФАК ОФФ Бугарија
Българин

2020.05.08 | 20:21

19
"Северно македонец", не може всяка област да иска да става държава крадейки история. Иаторията и езика или ги има или ги няма... Е във вашия случай ги няма! Бъди си приятел с който искаш, но не можеш да избягаш от гените си...
Армеец

2020.05.07 | 00:13

14
Македоско е.ба.но ду,пе!
България

2020.05.08 | 12:57

18
Сърбите са го казали: - Що е маке се е лайно!
Sven

2020.05.08 | 10:38

17
Няма такова нещо като признаване на език, идентичност и т.н. Има си исторически факти. Факт е че Македонския диалект произлиза от Българския език. Факт е че Македонския народ произлиза от Българския народ и преди са били едно нещо - Български народ. Коце Делчев си е българин борил се за освободеждението на Македенския край. Провителството няма право да отстъпва и крачка назад.
Евгени

2020.05.07 | 00:41

15
Ай сиктир! Пловдив има повече основания да претендира за "майна" република, отколкото Македония, която от преди Христа не е съществувала като наименование и суверенна държава. Не знам дали и преди това е. Много съм не информиран по темата явно, но си мисля, че да имаш два милиона души за съседи, толкова прости, че да им сменя историята по телевизора, който е на власт, не е в интерес на нито една европейска държава, и със сигурност е лицемерно в контекста на европейските ценности. Вместо прогрес и принос, като част от истинската държава и етност, на които принадлежиш - България, да се изживяваш като жертва и да администрираш тази общност с наименование "държава", е дефект на демократичното общество, на околния свят, което го позволява. България е изстрадала своята единтичност през вековете. Не може днес някакви секти да определят дневния ред на Европа. За българите, македонците са братя, за македонците, цял свят сме им длъжници. Алооо! Ние не сме българи, защото хан Аспарух е бил Аспарух Български! Цялата им доктрина се гради на фамилията на успял пълководец запомнен в историята като Македонски. Хайде значи от утре Русия-Путиния, САЩ-Тръмпания, България-Борисовия.... И да завърша, както започнах: Ай сиктир!

2020.05.06 | 22:00

10
Променихте си името заради Гърция на Северна Македония защо не си промените езика северно български език
българански

2020.05.06 | 22:27

12
по скоро ще приемат албанския, отколкото да признаят българския!
Северина

2020.05.06 | 12:30

6
Най -измислената нация ,все се бият в гърдите ,но се радват като вземат български паспорти.Анимационни герои са тия
българански

2020.05.06 | 22:26

11
не! хибридни герои са! изкуствена нация, а това ги прави още по зли.

2020.05.06 | 12:48

9
Албания май ще влезе първа в ЕС, защото там сръбската агентура я няма.

2020.05.06 | 12:34

7
Албания по площ е по-голяма от Северна Македония, но не създава такива проблеми. Време е за лов на сръбски агенти в Северна Македония, бесни кучета са.

2020.05.06 | 12:40

8
Ако някой не е виждал бесен пинчер, това е цяла държава на запад от България.

Добави коментар

Водещи новини