Съдебни реформи в Турция целят да засилят свободата на изразяване

  • 31 май 2019 09:35

  • 325
  • 0
Съдебни реформи в Турция целят да засилят свободата на изразяване
© Getty Images/Guliver

"Нова ера в съда" (в. "Йени шафак"), "По-справедливо и бързо правосъдие" (в. "Стар"), "Гигантска реформа в съда" ("Дирилиш постасъ") са част от заглавията в турските вестници днес по повод обявената от президента Реджеп Тайип Ердоган предстояща реформа в съдебната система.

Ердоган представи съдържанието на новия пакет с промени в правосъдието пред представители на съдебната власт в президентския дворец в Анкара вчера, съобщава "Стар". "Заехме се с тези реформи, не защото ЕС ги изисква, а защото нашият народ се нуждае от тях," каза президентът.

Съгласно промените мярката предварителен арест ще бъде прилагана по-скоро като изключение, а по-често подсъдимият ще бъде съден на свобода, посочва в. "Стар". Възрастните, непълнолетните и бременните ще изтърпяват наказанията си под домашен арест, стига престъпленията да не се отнасят до насилие. Когато не става дума за тежки престъпления, малолетните лица под 15-годишна възраст няма да подлежат на съдебно преследване при първо закононарушение, изрежда още част от предвидените промени вестникът.

Според в. "Милят" реформите ще ускорят процеса на съдопроизводство и ще разширят обхвата на свобода на изразяване. "Идват съдилища, които ще бъдат отворени 24 часа", пише още изданието.

По думите на турския президент съдебната реформа едновременно ще увеличи доверието на гражданите в системата и ще способства за по-предсказуема инвестиционна среда.

Чрез промените ще бъде разширена свободата на изразяване, изтъкна Ердоган. "Вече няма да бъде ограничаван достъпът до цял интернет сайт, а само на частта, за която е постановено да бъде възпрепятствана", поясни той.

"Гюнеш" акцентира върху плановете за въвеждане и в турското съдопроизводство на извънсъдебно споразумение по подобие на съдебната практика в САЩ с цел ускоряване на процедурите. Ще бъде открита възможност за намаляване на присъдата на извършител, който признае за престъплението си при разпита пред прокурор, при съгласие на потърпевшата страна и съда. Извънсъдебни споразумения ще могат да се прилагат само при определени престъпления, пояснява изданието.

Опозиционният в. "Биргюн" обаче отбелязва, че правителството увеличава не свободата на изразяване, а броя на хората, викани на разпит. Според цитирани от вестника данни на правосъдното министерство през 2018 г. общо 13 милиона турски граждани са били обект на разследване. Това означава, че един на всеки пет турци е подлежал на разследване през изминалата година. За последните седем години има увеличение от 23 процента на броя на разследваните лица, сочат още цитираните от "Биргюн" данни.

Последвайте канала на

БТА
325 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини