-
01 февруари 2019 10:42
- 928
- 0
Скопие със затворени училища, препълнени болници: покрита почти непрекъснато с белезникава пелена, македонската столица през зимата е един от най-замърсените градове в света.
"Това вече не е човешко. Никой не прави нищо", казва Марина, която не посочва фамилното си име. Наложило й се е да вземе два месеца неплатен отпуск, за да остане със сина си Давин, на 16 месеца, приет в болница заради тежка астма. "Той се роди съвсем здрав. Нямаше никакъв проблем. А сега е несъмнено астматик за цял живот", каза тя за АФП.
В педиатричната болница в Скопие в края на януари над 100 деца са лекувани заради респираторни проблеми, свързани със замърсяването на въздуха. Най-малкото дете е на два месеца. Подобно на Давид, проблемите им се дължат на множество фактори: град Скопие с 500 000 жители, обграден от планини, се намира в котловина, в която замърсеният въздух се задържа. Автомобилният парк е остарял, промишлените предприятия функционират в близост до града. И през зимата индивидуалното отопление добавя своята доза фини прахови частици.
Според правителството това отопление на дърва, въглища, дори и на други горива, получени от отпадъци, има дял от една трета за токсичните емисии в града, в който само богатите квартали разполагат с централно отопление. В проучване от 2018 г. ООН посочва, че над една трета от жителите в централната част на града се отопляват на дърва, със стари и замърсяващи въздуха отоплителни устройства.
В тази бедна балканска страна друга една трета от жителите използва като гориво материали, събрани от строежи или сметища, включително автомобилни гуми или пластмасови отпадъци.
През 2018 г. Световната здравна организация /СЗО/ определи Скопие за столицата с най-замърсен въздух в Европа. Според СЗО това положение предизвиква преждевременната смърт на над 2500 души годишно в една страна с 2,1 милиона жители, в която други градове като Тетово и Куманово също са изправени пред този проблем.
В края на януари концентрацията на фини прахови частици достигна в Скопие 188 микрограма на кубичен метър в два последователни дни или почти четири пъти ежедневния праг на експозиция, препоръчван от СЗО. Това ниво на замърсяване накара правителството да затвори училищата, да поиска прекъсване на работата на строежите и да въведе безплатен обществен транспорт, за да насърчи гражданите да оставят колата си в гаража. За мнозина тези мерки са безполезни: "два дни затваряне на училищата за три месеца крайно замърсяване. Само в друго измерение това би могло да се разглежда като сериозна мярка", казва Драги Зминянац от асоциация на защита на децата Мегаши.
"Ние сме в редовен контакт с болници и преподаватели в училищата и това е проблем номер едно в Македония", казва той.
Според Деян Докич, който ръководи отделението по пневмология и алергология на основната болница в Скопие, "вече няма свободни легла, някои пациенти вече са лекувани в линейките". Велко Трайчев, който е строителен работник, живее в Лисиче, предградие на Скопие, където нивата на замърсяване са особено високи. Той се засяга, че гражданите могат да бъдат обвинявани за това: "хората са склонни да мислят, че като се отопляваме през зимата на дърва, ние нямаме екологично съзнание, че ние сме диваци. Това не е вярно. Ние нямаме друга опция, за да оцелеем".
Той е вдовец и се опитва да издържа двете си дъщери и баща си със 150 евро. "Не мога дори да си позволя да отоплявам цялата къща. Понякога не мога да си плащам сметките за храна. Нямам средствата, за да опазвам околната среда. Принуден съм да горя дърва", каза той. Яни Макрадули, заместник-министър на околната среда в социалдемократическото правителство, обвинява своите предшественици от десницата: "Ние наследяваме една ситуация, за която никой никога не е правил нищо. Тръгваме от нула". Той посочва, че иска да намали наполовина токсичните емисии за две години, по-специално чрез изграждане на газови инсталации с цел повече домакинства да бъдат оборудвани с централно отопление.
Но според Татяна Гроздановска от асоциация "Стоп на замърсяването на въздуха" ще трябва правителството да контролира и да наказва при случай причинителите на замърсяване: "В Скопие предприятията за тежки метали и за химически продукти са буквално в града. И има стотици малки фабрики и цехове, които за отопление горят масла или гуми. Общинските служби по инспекция не правят нищо срещу това", казва тя.
Последвайте канала на
Свързани новини
Стотици училища в Банкок затвориха заради мръсния въздух
30 януари 201914:34
Опасно мръсен въздух в София
30 януари 201908:03
Ваканция заради смог в Скопие
20 януари 201919:32
Мръсен въздух в пъти над нормата в няколко града на страната
20 януари 201907:32
Опасно мръсен въздух в София и в още 11 града
19 януари 201908:08
Освобождават от училище децата с дихателни проблеми при мръсен въздух
05 декември 201807:12
ВМРО внася законодателни предложения за борба със замърсяването на въздуха
26 юли 201913:33
ООН: Време е да погледнем на замърсяването на въздуха като на заплаха за човешките права
05 март 201914:08
Докога ще виждаме това, което дишаме?
26 февруари 201908:34
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Премиерът Главчев: Служебният кабинет работи, за разлика от други институции
22 ноември 202414:27
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49