Китай огласи концепция за инициатива за глобална сигурност

  • 21 февруари 2023 14:06

  • 1777
  • 4
Китай огласи концепция за инициатива за глобална сигурност
© Getty Images/Guliver
Слушай новината Слушай новината

Китай публикува днес концепция за инициатива за глобална сигурност (ИГС), текстът на която беше разпространен от агенция Синхуа.

Международната общност като цяло трябва да се стреми към поддържането на световния мир и сигурност и насърчаването на глобалното развитие и просперитет, се казва в документа.

Отбелязва се, че инициативата има за цел да реши основните проблеми на международните конфликти, да подобри управлението на глобалната сигурност и да насърчи съвместните международни усилия за осигуряване на по-голяма стабилност и сигурност в една нестабилна и променяща се епоха, за да се насърчат трайният мир и глобалното развитие.

Китайският президент Си Цзинпин, говорейки при откриването на Азиатския форум в Боао (BAF) през април миналата година, посочи необходимостта от инициатива за глобалната сигурност.

Публикуваната днес концепция съдържа шест ключови принципа за глобална сигурност. Освен това Китай очерта 20 приоритетни области за международно сътрудничество в областта на глобалната сигурност, отбелязва БТА.

Първият принцип се отнася до необходимостта от визия за обща, всеобхватна, съвместна и устойчива сигурност, по-конкретно зачитане и гарантиране на сигурността на всяка страна, насърчаване на сътрудничеството, гарантиране на сигурността чрез политически диалог и мирни преговори. Посочва се, че още през 2014 г.  Си Цзинпин инициира нова визия за обща, всеобхватна, съвместна и устойчива сигурност, която беше широко призната и подкрепена от международната общност.

Вторият принцип посочва, че следва да се поддържа ангажимент за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на всички държави. В документа пише, че всички държави, големи или малки, силни или слаби, богати или бедни, са равноправни членове на международната общност. Техният суверенитет и правото им да избират собствена социална система и път на развитие трябва да бъдат зачитани. Намесата във вътрешните им работи е неприемлива.

Третият принцип изтъква необходимостта да се запази ангажираността към целите и принципите на Устава на ООН. Китай призовава всички страни да възприемат многостранен подход, да поддържат международна система с централна роля на ООН. В документа се посочва също, че манталитетът на Студената война, едностранчивостта, блоковата конфронтация и хегемонизмът противоречат на духа на Устава на ООН и следва да бъдат отхвърлени.

Пекин: САЩ не са в позиция да поставят искания на Китай

Четвъртият принцип е да се вземат на сериозно легитимните опасения за сигурността на всички държави. Подчертава се, че сигурността на една страна не трябва да бъде за сметка на сигурността на други. Стремежът на всяка държава към собствената ѝ сигурност трябва да отчита основателните опасения на другите държави за сигурността им.

Петият принцип е да се приеме необходимостта от запазване ангажиментът за мирно разрешаване на различията и споровете между държавите чрез диалог и консултации. Както е посочено в концепцията, войната и санкциите не са основни решения на споровете. Международната общност следва да подкрепя всички усилия, улесняващи мирното уреждане на кризите и да насърчава намиращите се в конфликт страни да изграждат доверие, да разрешават спорове и да укрепват сигурността чрез диалог.

Шестият принцип е поддържането на сигурността както по традиционни, така и по нетрадиционни начини. Подчертава се, че в днешния свят традиционните и нетрадиционните заплахи за сигурността са станали силно взаимосвързани. Китай насърчава всички държави да работят заедно за решаване на регионални спорове и глобални проблеми като тероризма, изменението на климата и кибернетичната и биологичната сигурност.

Също така при принципите на сътрудничество е отбелязано, че Китай  е за твърдо поддържане на консенсуса, че "ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води". Пекин също така е да спазване на съвместното изявление за предотвратяване на ядрената война и избягване на надпреварата във въоръжаването, издадено от лидерите на петте държави, притежаващи ядрено оръжие, през януари 2022 г.

ИГС се спира в детайли на пътищата за постигане на сигурност чрез политически решения на международните и регионални проблемни горещи точки.

Документът призовава към задълбочаване на международното сътрудничество в областта на информационната сигурност. В ИГС е посочено, че Китай е представил Глобалната инициатива за сигурност на данните и призовава за съвместни усилия за формулиране на глобални правила за цифрово управление, които да отразяват волята и да зачитат интересите на всички страни.

Обръща се внимание също така на гарантиране на биосигурността, управлението на изкуствения интелект, прилагането на конвенцията на ООН за борба с транснационалната организирана престъпност.

Документът също така посочва платформите и механизмите за сътрудничество, чрез които да се осъществят амбициозните цели на инициативата.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1777 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
РЕСУРСИТЕ СВЪРШВАТ

2023.02.21 | 19:05

4
КОЙ ПРЕВАРИ, ТОЙ ЩЕ НАТОВАРИ :)

2023.02.21 | 15:13

2
Мир, равенство... Нито дума за Тибет? А за Тайван? А за Украйна? Селски тарикатлъци от жълтите.
Емѝ...

2023.02.21 | 15:18

3
Е, те общи принципи обявяват, как ще се прилагат зависи от това какво ще им е удобно. Но за Украйна е ясно, втори принцип - "суверенитет и териториална цялост" се зачитат ;)
Емѝ...

2023.02.21 | 14:52

1
Иначе казано, цитирали са принципите на Атлантическата харта (bg.wikipedia.org/wiki/Атлантическа_харта) от 1941, с която Съюзниците създадоха днешния свят. Китайци, сър, могат да копират добре.

Добави коментар

Водещи новини