-
08 март 2021 12:09
- 614
- 1
Китайци, които нямат усещане за спешност, защото епидемията у тях е овладяна, все още скромен производствен капацитет и "ваксинална дипломация", която отклонява дози към чужбина: ваксинацията в Китай започва плахо.
С това темпо азиатският гигант, макар и да беше на предна линия при изготвянето на ваксини, може да види как развитите страни достигат колективен имунитет и си отварят границите преди него - което си е почти оскърбление.
Според анкета на института Ипсос китайците са сред най-желаещите да бъдат ваксинирани (85 процента), далеч пред американците (71 процента) или французите (57 процента). Засега обаче преобладава изчаквателната позиция.
"Чакам да видя дали има странични въздействия", каза служителката в отдел на по човешки ресурси от Пекин Шърли Ши.
"Пък и епидемията в Китай е овладяна и не предвиждам да пътувам в чужбина. Така че не ми трябва ваксина незабавно", обясни тя.
Със само два смъртни случая от май и живот, който почти се е завърнал към нормалното, китайската стратегия е "много ефикасна и дава усещане за сигурност на населението", отбеляза Матьо Дюшател, директор на програма "Азия" в мозъчния тръст Институт "Монтен" в Париж.
"Съществуващото на Запад усещане за спешност не присъства в Китай", подчерта той.
Китай вече е поставил над 52 милиона дози, което го поставя на второ място в света след американците.
Страната обаче силно изостава като процент от поставени дози на 100 души: по-малко от четири, срещу 25 в САЩ и 33 във Великобритания.
Това положение може да е изненадващо в страна, която е известна със способността си за мобилизация и която вече твърдо е налагала затваряния на обекти, тестове и карантини от миналата година.
"Силно безпокойство"
Темпото на ваксинация вече предизвиква "силно безпокойство", призна днес китайският специалист по инфекциозни заболявания Чжан Вънхун.
То би могло да забави постигането на колективен имунитет в Китай, тоест момента, в който достатъчно голяма част от населението е имунизирано срещу новия коронавирус, било чрез заразяване, било чрез ваксинация.
В публикувана през ноември статия в медицинското списание "Лансет" се посочва, че необходимият дял е 60-72 процента. В петък директорът на китайската агенция за обществено здравеопазване Гао Фу го определи на 70-80 процента.
В обстановка на царяща апатия Китай се опитва да реагира: той се надява да ваксинира 40 процента от своите 1,4 милиард жители до края на юни според експерта по дихателни заболявания Чжун Наншан, който е водеща фигура в борбата срещу Ковид-19.
Миналото лято вече бяха започнали спешни ваксинации за най-рисковите групи (здравни работници, служители в държавни предприятия и отиващи в чужбина студенти).
От декември градове, квартални комитети и фирми постепенно предлагат ваксиниране на хората от 18 до 59-годишна възраст.
"Работя в зъболекарски кабинет, където има по-висок риск от заразяване. Носим маски, но винаги е по-добре да имаме антитела", каза излизащата от ваксинационен център в Пекин млада жена Чжан Юйтун.
Китай предвижда и да създаде ваксинационни обекти в съседни страни за ваксиниране на живеещите в чужбина желаещи китайци, съобщи вчера китайският външен министър Ван И.
Пекин засега е одобрил четири ваксини, все китайски.
Като предпазна мярка хората на 60 и повече години са почти изцяло изключени от ваксинацията, защото производителите все още не са публикували конкретни данни от клиничните тестове с хора от третата възраст.
Ваксинална дипломация
Производственият капацитет е скромен, но се засилва и властите се надяват да постигнат 2 милиарда дози годишно в края на 2021 г.
"Понастоящем по отношение на капацитета това обаче не е достатъчно, за да се отговори едновременно на ваксинационните нужди на Китай и на ваксиналната му дипломация", подчерта специалистът по здравни въпроси в американския Съвет за външни отношения Янчжун Хуан.
Милиони китайски ваксини заминават за чужбина чрез продажби или дарения, за да "се помогне на международната общност да преодолее епидемията", казват властите.
По изчисления на държавни медии поръчките и даренията в момента са за около 560 милиона дози. Китай казва, че дава безплатни ваксини на 69 държави.
Доходоносна ли е тази жертва за Пекин?
"Ако другите страни благодарение на ваксинацията достигнат колективен имунитет, отворят наново границите и възобновят нормалния начин за живот" преди края на китайската ваксинационна кампания, "това може да даде лош имидж на Китай", предупреди Янчжун Хуан.
"Това би подкопало наратива за ефикасността на неговия модел на овладяване на заболяването", добави той.
За да мотивира китайците да се ваксинират, китайските власти обмислят "ваксинационен паспорт", който да позволява по-лесно да се пътува в райони или страни, които вече са достигнали колективен имунитет.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2021.04.10 | 03:56