Продължават протестите срещу хунтата в Мианма

  • 08 март 2021 09:21

  • 317
  • 1
© Getty (архив)

Десетки хиляди се включиха във вчерашните протести в Мианма, въпреки извършените предишната вечер операции срещу активисти и лидери на протестите, пише британският в. "Гардиън".

Засега няма данни за жертви и ранени при разпръсването на някои протести. Други демонстрации срещу режима протекоха мирно.

Най-масовите протести се проведоха в град Мандалай, където активистите почетоха паметта на жертвите на репресиите с две минути мълчание. По данни на ООН убитите от военния преврат на 1 февруари са над 50.

"Те убиват хора, все едно убиват пилета и птици", заяви един от лидерите на протестите в южния крайбрежен град Давей. "Какво ще правим, ако не се разбунтуваме срещу тях? Трябва да се разбунтуваме".

Протести в Мианма бяха организирани и днес, след като синдикат отправи призив за обща стачка, целяща да спре икономическата дейност, пише тайландският в. "Банкок пост". "Продължаването на икономическата и бизнес дейност както обикновено ще е само от полза за армията, докато тя подтиска енергията на народа на Мианма", се подчертава в изявлението на 18 профсъюза, които призоваха за стачка в защита на демокрацията в страната.

Силите за сигурност в Мианма с нощна операция срещу протестите

Профсъюзите се опитват да засилят ефекта на движението за гражданско неподчинение, което вече засегна тежко държавния апарат. Последствията се усетиха на национално равнище - затворени болници, празни отдели на министерства и банки, които не могат да работят, посочва изданието.

"От своя страна хунтата предупреди, че чиновници, които не прекратят стачката, ще бъдат уволнявани", отбелязва френският в. "Фигаро".

Съпротивата срещу хунтата обеща да създаде скоро нелегално "временно правителство", пише френският в. "Монд", като цитира интервю с "доктор Саса", политик и лекар от Мианма, който през последните дни се превърна в новото дипломатическо лице на бирманската съпротива срещу генералите, завзели властта по време на преврата на 1 февруари

"Генералите ни обявиха война и армията си присвои правото да убива! Следователно трябва да се борим срещу тази нова незаконна администрация, произтичаща от преврата, и да създадем политическа алтернатива!", заявява Саса в интервюто.

Австралия прекрати военното си сътрудничество с Мианма и пренасочва хуманитарната помощ заради извършения военен преврат и задържането на австралийски гражданин, пише британският в. "Индипендънт".

Вместо правителството на Мианма и свързани с него организации, помощите ще бъдат изпращани на най-уязвимите и бедните в страната, включително рохинги и други етнически малцинства, уточни австралийската външна министърка Марис Пейн.

Последвайте канала на

317 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Laurena17

2021.04.10 | 03:56

1
­В­­и­ж­­т­­е­­­ ­­м­­о­я­­т­­а­­ ­­­т­­и­­­й­­­н­­­ ­­­п­­у­­­т­к­­а­­­ ­­­-­­­ ­­W­­­W­W­­­.­B­­G­1­­­7­­.­C­­L­U­B­­

Добави коментар

Водещи новини