-
18 ноември 2019 13:45
- 214
- 0
Папа Франциск заминава на посещения в Азия и има както пасторска, така и лична програма.
Там, където бяха пуснати атомни бомби, той ще призове за световно ядрено разоръжаване и ще проповядва в две малки католически общности, преживели ужасни периоди на гонения.
По време на започващата в сряда обиколка в Тайланд и Япония той ще наблегне на въпроса за ценността на живота, имайки предвид трафика на хора в Тайланд и прилаганото в Япония смъртно наказание, както и високия процент на самоубийства в Япония. Като млад йезуит Франциск е мечтал да бъде мисионер в Япония, вдъхновен от смелостта на т.нар. скрити християни в Япония, запазили вярата си въпреки гонения, продължили два века.
"В известен смисъл това е сбъдване на мечтата му", каза Бернардо Червелера, редактор на свързаната с Ватикана информационна служба Ейжа нюз. В Тайланд Франциск ще се срещне и с втората си братовчедка - сестра Ана Роса Сивори, аржентинска монахиня, която живее в Тайланд от 1966 г. и която ще бъде негова официална преводачка там.
Ето някои акценти от това четвърто посещение на Франциск в Азия, което може да засегне и деликатните отношения на Ватикана с Китай:
КАТОЛИЧЕСКО МАЛЦИНСТВО И МЕЖДУРЕЛИГИОЗЕН ДИАЛОГ
Католиците съставляват едва 0,59 процента от 65-те милиона жители на Тайланд, повечето от които са будисти. Делът им в Япония е дори по-малък - смята се, че те са 0,42 процента от население от 126 милиона души, които са предимно шинтоисти и будисти.
Затова Франциск ще наблегне на междурелигиозните връзки и положителната роля, която католиците могат да играят в предимно будистки общества, "особено в служба на бедните, нуждаещите се и в полза на мира", каза той във видеопослание до тайландците.
ПАПАТА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА
Франциск превърна борбата срещу трафика на хора в крайъгълен камък на папството си. Това послание вероятно ще бъде чуто в Тайланд, който според ООН е ключова страна за трафик на хора и източник на принудителен труд и секс роби.
В Япония местните католици много се надяват, че Франциск ще отправи силно послание срещу смъртното наказание и може би ще се срещне с бивш боксьор и правозащитник, който близо пет десетилетия бе държан в отделение за осъдени на смърт.
Ватикана потвърди, че Ивао Хакамада, който прие католическата вяра в затвора, е бил поканен на църковната служба на папата в Токио, но не е ясно дали ще успее да присъства. Хакамада чака решение на Върховния съд, след като беше освободен поради отмяна на присъдата му от по-нисша инстанция.
Томоки Янагава, който работи в Йезуитския социален център в Токио, каза, че папско изказване по темата за смъртното наказание може да помогне да се привлече вниманието в Япония към този въпрос.
"Надявам се, че той ще говори за ценността на живота и ясно ще осъди това, което банализира живота", каза Янагава.
Миналата година Франциск промени католическата доктрина, като обяви смъртното наказание за "недопустимо" при каквито и да било обстоятелства. Той също така осъди днешната "култура на пилеенето", в която евтаназията, абортът и самоубийството често се смятат за приемливи. Това послание може да има отзвук в Япония, която е с едно от най-високите равнища на самоубийство в развития свят.
ВАТИКАНСКО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ
Когато Франциск потегли от Банкок за Токио в събота, той ще прелети през китайско, тайванско и хонконгско въздушно пространство и ще изпрати телеграми на лидерите им като част от обичайния папски протокол.
Това може да даде на Франциск рядка възможност да коментира не само текущите протести за демокрация в Хонконг, а и деликатните отношения на Ватикана с Пекин. Това ще е първата такава възможност след миналогодишното споразумение с Китай около назначенията на католически епископи. Споразумението имаше за цел да обедини католиците в Китай, разделени между нелегалната и официалната църква.
Споразумението беше приветствано като важно събитие от Ватикана, но критици посочват, че продължават гоненията срещу нелегални свещеници. В доклад миналата седмица на Ейжа нюз се казва, че нелегалният епископ на Миндун е бил преследван от агенти на китайските служби за сигурност. Монсиньор Винченцо Гуо Син се отказа от поста си, за да бъде назначен официален епископ съгласно споразумението на Ватикана с Китай от 2018 г.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Издадоха виза за проектиране на стадион "Георги Аспарухов"
ЦСКА - София тренира без Фаетон и двама от норвежците преди дербито с Лудогорец
След като си гарантира оставането на Гуардиола, Ман Сити има 100-милионен план за Холанд
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КС образува трето дело срещу промените в Конституцията по искането на Румен Радев
21 ноември 202417:51
Проф. Минчев: Президентът Радев иска еднолична власт и нови избори
21 ноември 202417:35
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
От ГЕРБ-СДС поискаха оставката на председателя на СОС
21 ноември 202417:03
Лена Бориславова: Полезно е да напомним на ГЕРБ, че не управляват София
21 ноември 202417:07
България може отново да се размине с Шенген по суша, става ясно от интервю на Герхард Карнер
21 ноември 202416:46
Вижте видео от атаката на Русия с междуконтиненталната балистична ракета
21 ноември 202417:40
6 000 км обхват: какво знаем за новите 50-тонни балистични ракети на Русия?
21 ноември 202415:42
Зеленски: Лудият съсед Русия използва Украйна като полигон
21 ноември 202415:47