-
20 октомври 2023 12:06
- 1238
- 1
Изследване установи, че изригването на вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай през 2022 г. е изстреляло в небето безпрецедентно количество водни пари, които са достигнали височина до 55 км и са изчерпали 5% от озоновия слой в някои региони само за една седмица, съобщава Синхуа.
Изследването, публикувано в сп. „Сайънс“, описва подробно измерванията с балон, направени в близост до остров Реюнион в Индийския океан, за да се разбере как вулканичните изригвания влияят върху климата и химическия състав на озона.
Вулканичното изригване на 15 януари 2022 г. е най-голямото, регистрирано от 1883 г. насам.
Повишената влажност в стратосферата е довела до поредица от взаимодействия между други компоненти, изстреляни от вулкана, които в крайна сметка са разрушили озона над тропическите региони на югозападния Тихи океан и Индийския океан, казват авторите.
Лора Ревел от катедрата по физически и химически науки към Университета в Кентърбъри, Нова Зеландия, поясни, че големите вулканични изригвания впръскват газове и частици в стратосферата, на около 15-50 км над земната повърхност, където се намира защитният озонов слой.
След голямо изригване доста често се наблюдават краткосрочни загуби на озон в резултат на реакции, включващи вулканичен аерозол и хлор, каза Ревел и добави, че изследователите са започнали своята полева кампания само пет дни след изригването и са получили изключително подробен набор от данни.
Загубата на 5 процента от озоновия слой е значителна, но не толкова голяма, колкото озоновата дупка в Антарктида, където около 60 процента от озоновия слой се изчерпва между септември и ноември всяка година, каза тя.
Олаф Моргенщерн, главен научен сътрудник по атмосфера и климат към Новозеландския Национален институт за изследване на водата и атмосферата, съобщи, че вулканичното изригване е било най-голямото в сателитната ера по отношение на силата на експлозията, височината на шлейфа и количеството вода, вкарано в стратосферата. Изследването е кулминацията на продължаващите международни усилия за изясняване на въздействието на вулкана върху химията на атмосферата и климата, каза той.
„В тропиците след изригването се случи доста необичайно изчерпване на озона, особено като се има предвид по принцип малката променливост на озона в тази част на света“, каза Моргенщерн, като добави, че се очаква допълнително наднормено изчерпване на полярния озон, след като вулканичният материал достигне Антарктика, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов и Орбан разговаряха в Народното събрание
21 декември 202407:13
Корнелия Нинова за преговорите: Очевидно е, че върви пазарлък
21 декември 202409:46
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Разказ от първо лице: Българи от Магдебург за нападението на коледния базар
21 декември 202407:56
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебур
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42
Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер
21 декември 202408:49