-
15 март 2021 09:15
- 1709
- 2
Днес се навършват 10 години от началото на войната в Сирия, пише руският печат. Според оценки на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК), цитирани в "Известия", 13,4 милиона от общо 18-те милиона жители на страната имат нужда от хуманитарна помощ, а 36 на сто са останали без подслон. Над 5,6 милиона души са напуснали Сирия от 2011 г. насам, а 6,6 милиона са станали вътрешни бежанци, сочат данни на ООН.
"2020 г. бе сред най-трудните години за Сирия заради санкциите на Запада, сриването на националната валута и кризата в съседен Ливан", изтъква пред "Известия" шефът на сирийската мисия на МКЧК Филип Шпери. Сирийците обаче хранят големи надежди за 2021 г., свързани по-специално с президентските избори, насрочени за май-юни, посочва вестникът, получил в парламента на страната уверения, че вотът ще бъде прозрачен и ще бъдат поканени международни наблюдатели.
"Дамаск контролира днес по-голямата част от сирийската територия. Подкрепяни от САЩ кюрдски групировки държат обаче една трета от страната - целия ляв бряг на река Ефрат с местните богати петролни находища. Огнище на съпротива остава провинция Идлиб, патрулирана съвместно от Русия и Турция. Там и е районът Африн, където от 2018 г. действат протурски сили", се казва в статията.
"Ние разчитаме до края на годината да възстанови членството си в Арабската лига", заявява за "Известия" председателят на външнополитическата комисия в сирийския парламент Бутрус ал Маржан. "Основното условие е членките на обединението да признаят сирийския суверенитет върху цялата територия на страната, включително Идлиб, североизточните региони и района на град Африн", казва той.
"Редица терористични организации разглеждат днешната годишнина като повод за нови провокации", пише изданието. Според негови източници в северните сирийски райони, контролирани от протурски въоръжени групировки, расте броят на престъпленията срещу местното население, най-вече отвличания за откуп и убийства, за да се вземат органи за трансплантация. Само през декември 2020 г. са изчезнали около 250 души.
"Десет години след началото на конфликта ситуацията в Сирия катастрофално се влошава. Населението е на ръба на глада и мизерията", отбелязва "Комерсант".
Генералният директор на МКЧК Робърт Мардини разказва пред всекидневника за хуманитарните последици от войната и надеждите на хората в Сирия. "Мнозина изгубиха абсолютно всичко през това десетилетие, изгубено за цялата страна. Хората имат нужда от храна, медикаменти, но и от психологическа помощ - още не са се отърсили от войната. Особено е необходимо образование за децата им, а много училища са разрушени", подчертава той.
"Мнозина бежанци искат да се върнат и да заживеят нормален живот, но някои неща ги възпират. Решаващ фактор е сигурността. Затова е много важно всички страни в конфликта и международната общност да постигнат траен мир и върховенство на закона в Сирия", заявява Мардини.
"Сирийците живеят в ужасяващи условия, 90 на сто - под чертата на бедност, тоест с по-малко от 1,25 долара дневно. Близо 12,4 милиона души - 60 процента от населението, са в критично положение от гледна точка на продоволствената сигурност. Половината здравни учреждения не работят, 2 милиона деца не ходят на училище. Почти всеки втори анкетиран от МКЧК (47 на сто) е изгубил близък роднина или приятел по време на войната. Един от родителите на всеки шести е бил убит или тежко ранен. Над половината са изгубили връзка с близките си. Около 50 процента са останали без доходи. Повече от половината млади хора са прекъснали образованието си, над половината са в депресия, всеки пети е бил принуден да отложи предстояща сватба. Всичко това показва човешката цена на конфликта", добавя генералният директор на МКЧК.
От началото на военната операция на Русия в Сирия, където Москва подкрепи правителството на президента Башар Асад - от 2015 г., в страната са загинали най-малко 120 руски граждани. Министерството на отбраната и местните власти невинаги посочваха имената на убитите, се казва в материал на медийната група "РБК", описващ гибелта на десетки от тях при нападения срещу руските сили, експлозии на взривни устройства и сваляне на руски военни самолети.
Лондонската полиция започна предварително разследване срещу Асма Асад, съпругата на сирийския президент, пише онлайн изданието "Медуза", като се позовава на британските вестници "Индипендънт" и "Сънди таймс". Причината е сигнал от адвокатското сдружение "Герника 37". Юристите са изпратили в антитерористичния отдел на полицията документи, потвърждаващи според тях, че Асма Асад като президентска съпруга и влиятелна личност в Сирия, е подстрекавала към тероризъм. Полицията ще проучи документите и ще реши дали да продължи разследването срещу нея на друго равнище, уточнява руският електронен вестник.
Родена и живяла в Лондон, преди да се омъжи, Асма Асад има двойно гражданство - на Сирия и Великобритания. Ако бъде призната за виновна в подстрекателство към тероризъм, тя може да бъде лишена от британското си гражданство. Но адвокатите от "Герника 37" подчертават, че техен приоритет е Асма Асад да бъде съдена според британските закони, а не само да й отнемат паспорта, допълва "Медуза".
Последвайте канала на
Свързани новини
Папата призова за прекратяване на конфликта и за възстановяване на Сирия
14 март 202116:53
Над 388 000 убити за 10 години война в Сирия
14 март 202114:54
Белгия ще приеме деца и майки от бежански лагери в Сирия
05 март 202106:45
Сирия съобщи за израелско ракетно нападение край Дамаск
01 март 202106:38
Сирия: САЩ са страхливци
26 февруари 202116:38
САЩ убиха проирански бойци в Сирия
26 февруари 202109:16
Върховният конституционен съд на Сирия одобри три кандидатури за президент
03 май 202120:42
Прехвърляли терористи и мигранти към Турция през таен тунел
10 април 202116:45
Руски правозащитни НПО публикуваха доклад за нарушения на човешки права в Сирия от руски военни
02 април 202119:04
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 2
Добави2021.03.15 | 10:47
Добави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2021.04.10 | 03:55