УНИЦЕФ: България е рекордьор по изоставени деца в Европа

  • 23 февруари 2012 11:53

  • 2139
  • 3
УНИЦЕФ: България е рекордьор по изоставени деца в Европа
© булфото

България е първенец по изоставени деца под три години в Централна и Източна Европа, сочи доклад на УНИЦЕФ.

По данни на представителството на организацията за защитата на децата към ООН в София в страната има 780 на 100 000 деца под три години, настанени в социалните домове.  Ако едно бебе е лишено от общуването с възрастен, това забавя неговото развитие и "влошава проблемите му", смята френският психиатър Борис Сирюлник, който придружава мисия на УНИЦЕФ в България. Давайки си сметка за проблемите, българското правителство предвижда да закрие 32 институции, подслоняващи повече от 1800 деца под три години, от които 40 процента са с увреждания, продължава агенцията. Идеята е "да се блокира източникът" за изоставянето на децата в домовете, където живеят общо 7000 деца и юноши. Първият дом с 32 деца е затворен в края на 2010 г. в Тетевен, а осем други по-малки заведения, подслоняващи общо 311 малки деца, трябва да бъдат затворени до 2014 г. Домът в Шумен, обитаван през 2010 г. от 104 малки деца, е намалил броя им до 42 с помощта на УНИЦЕФ и на български неправителствени организации, по-специално за подготовка на приемни семейства - услуга, която едва сега прохожда.
Резултатите не закъсняват. "Тригодишната Милена, която беше неподвижна в този дом, година по-късно ходи, подскача и говори", радва се Нели Петрова, председател на Института за социални дейности и практики, цитирана от агенцията. Перспективата за затваряне на големите домове обаче остава неясна. Социалните служби и неправителствените организации се стараят да помагат на семействата в неравностойно положение, по-специално от ромското малцинство, и на безработните майки, да се стабилизират, за да не изоставят децата си. С помощта на ЕС се откриват детски заведения. Осиновяването, особено на малки деца с увреждания, се насърчава, допълва Франс прес.
Изоставянето на деца - практика, наследена от комунистическо време, от края на Втората световна война до 1990 г., е широко разпространено в 22-те страни от Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз, казва Жан-Клод Льогран, представител на УНИЦЕФ за страните от бившия съветски блок. Държавните институции в тези страни осигуряват подслон на 626 000 изоставени деца, от които най-малко 31 000 са на възраст под три години, уточнява той.

 

Последвайте канала на

БТА
2139 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
людмил

2012.04.07 | 04:07

2
780 на 100 000 деца под три години са настанени в социални домове, твърди документ на ООН От тези 780 деца 10-15 са българчета, а останалото цигански паразитен кюмюр, който чака на наш гръб да бъде нахранен и отгледан. След навършването на 18 години 99% от мангалаците влизат в криминалния контингент. Айде сега като нямаме достатъчно домове за циганора нека ООН да си ги прибере!
Илиев

2012.09.13 | 22:28

3
Много си прост. Какво значение има дали са българчета или циганчета говорим за деца които не са виновни какви са се родили. И влизат в криминалния контингент защото са имали такова детство и не са имали същите условия за развитие, немогат да се реализират реално защото освен образование има и фактора че дръвници като тебе са настроени и никой не взема цигани на работа. Циганите може да са мнго голям проблем но истината е че такива дрислиовци посрани като тебе са много по-голям проблем.
1234

2012.04.07 | 04:07

1
цигани и негри ако тия боклуци от оон не са доволни да ги вземат тия деца при тях в new york

Добави коментар

Водещи новини