"Комерсант": Ердоган се готви за голяма дипломатическа война с ЕС

  • 13 март 2017 08:36

  • 24241
  • 7
"Комерсант": Ердоган се готви за голяма дипломатическа война с ЕС
© Getty Images/Guliver

Подготовката за турския референдум за конституционни промени, разширяващи правомощията на президента Ердоган, изостри международната ситуация, констатира руският в. "Комерсант".

Холандските власти забраниха митинг в подкрепа на референдума и първи влязоха в открит конфликт с Анкара, планирала подобни акции и в други страни от ЕС. Скандалът в навечерието на холандските парламентарни избори, насрочени за 15 март, може не само да определи изхода от политическото противопоставяне в една от страните основателки на ЕС, но и да изостри ситуацията и в други европейски държави с многобройни турски диаспори, прогнозира изданието.

Във връзка със забранени митинги, организирани от турските власти в Европа, президентът Реджеп ЕрдоганРеджеп ЕрдоганРеджеп Тайип Ердоган - турски политик и премиер. Роден на 26  февруари 1954 г. в Истанбул. Завършва обвини в нацизъм Германия и Холандия, забранили митинги с участието на турски официални лица. Подобни прояви отмениха също Австрия и Швейцария, а датският премиер Ларс Льоке Расмусен обяви вчера, че от солидарност с Холандия предлага да се отложи планирано посещение на турския премиер Бинали Йълдъръм в Копенхаген. Изключение бе позицията на Франция, чиито власти не забраниха митинг с участието на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, напомня всекидневникът, цитиран от БТА.

Скандалът в отношенията с Турция е добре дошъл за напиращата към властта в Холандия Партия на свободата и други крайнодесни сили в Европа, но твърдите действия на холандските власти им дават шанс да изземат инициативата от радикалите, коментира "Комерсант".

"Европа трудно ще се примири с още по-голямо засилване на президентските пълномощия на Ердоган", който "се готви за голяма дипломатическа война с Евросъюза" - една "битка за собственото му бъдеще", отбелязва руският политолог Андрей Фьодоров.
Скандалът може още повече да разклати ситуацията в ЕС - в риториката си евроскептиците умело съчетават засилващите се антиимигрантски нагласи с растящото недоволство от недостига на работни места и икономическите проблеми, подчертава ирландската анализаторка Розлин Фюлър.

Действията на Холандия, отказала кацане на самолета на Мевлют Чавушоглу и експулсирала турската министърка на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая, излизат извън рамките на дипломатическия етикет. Това може би сочи, че конфликтът има и неизвестни аспекти, смятат експерти на "Независимая газета".

Холандците "протестират срещу ценностно неприемливата политика на турците" и "явно са имали някакви солидни основания, които може да не огласяват - примерно действия на турски организации на холандска територия. Такива конфликти не избухват току-тъй, това не е присъщо на холандците", обяснява московският европеист Александър Тевдой-Бурмули.

Двамата турски министри може да са пострадали по-специално заради антиевропейската риторика на Ердоган и опита на Анкара да повлияе върху своята диаспора в Холандия преди референдума, предполага ориенталистът Илшат Саетов. Освен това "в Германия примерно турски имами бяха уличени, че са събирали сведения кой в коя организация членува. Мисля, че в Холандия става нещо подобно. Това е обща тенденция", добавя той.

Експертът обаче не вярва Анкара да отвърне, като развали сделката с ЕС за мигрантите. "Това е малко по-друго равнище. Ердоган от няколко години шантажира ЕС с бежанците и се вижда как година и половина ЕС вече почти не реагира", посочва той.

"Взаимното захлаждане в отношенията между Турция и ЕС започна още през 2010-2011 г., когато Анкара направи завой към авторитаризма", напомня същият наблюдател пред "РБК".

Днес "Ердоган представя Турция и лично себе си като жертви на Запада и подкрепяната от него "терористична организация" на (ислямския проповедник Фетхуллах) Гюлен", когото Анкара обвинява за опита за преврат на 15 юли м. г.

Холандия е водещ инвеститор в Турция и по-нататъшното захлаждане на отношенията с ЕС може да застраши турската икономика. А тъкмо икономическите успехи определят политическото единство на Турция - една социално-икономическа криза би провалила крайно важната за Ердоган политическа реформа, изтъква руският аналитик пред "РБК".

Последвайте канала на

Константин Тодоров
24241 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар

2017.03.22 | 16:55

7
Човекът просто е изкукал. В рамките на няколко години, се мята според настроенията си, като лисица в капан. Ту се кара с Русия, ту и се навежда. Сега се пъчи на Европа и САЩ, но утре ще им лиже задниците.
Крум Усаински-Крупник

2017.03.22 | 16:54

6
Цървули!!!Реджеп е пътник!!!Както и Кремълската му курва!!!САЩ ще създадат Кюрдска Държава и ще разцепят Турция!!!Точно затова Европейците му показват среден пръст на Миризливият Фес!!!Турция заминава,а с нея и Русия!!!Честито,Чалми русофилски нагъзени!!!
34

2017.03.22 | 16:54

5
pık ti şte mu lijeş huya
Хахо

2017.03.22 | 16:54

4
По голяма к.рвенска държава от Тур.ия няма ,то изобщо неможе да се раз.ита на нея разбирай на вода.ите и,то как ли не се отменяха и какви ли .елни стойки не правят,не ни е пощадил от към съседи Господ и това е.

2017.03.22 | 16:53

3
ердоган все повече заприличва на кадафи, всички знаем как свърши
Таня

2017.03.17 | 14:18

2
Тоя като създава проблеми на държавата си и вси.ки останали са му виновни,то не бе ЕС то не бе Холандия,то не бе у.ители,журналисти ,няма ли кой да му свести маслото .е да кротне тази държава малко,България им е виновна,Гър.ия им е виновна,Кипър им е виновен ,по едно време и Ру
borisov

2017.03.14 | 19:31

1
kato razdrazne6 lava znaem 4e ne se otkrotqva dokato ne vzeme plq4kata si

Добави коментар

Водещи новини